حسین کاشفی عضو حزب اتحاد ملت در گفتگو با مستقل:

بلاتکلیفی برجام، موجب بن‌بست‌های اقتصادی می‌شود

کاشفی می‌گوید: دولت چاره‌ای جز این ندارد که با طرفین مذاکرات هسته‌ای به توافق برسد. چرا که ادامه‌ی بلاتکلیفی برجام به دلیل دشمنی همیشگی آمریکا با ایران، بن‌بست‌های اقتصادی را برای مردم به همراه خواهد داشت.

بلاتکلیفی برجام، موجب بن‌بست‌های اقتصادی می‌شود

مستقل: دولت در آستانه شروع بیستمین ماه پاستورنشینی، هنوز گرهی از گره‌های عمومی را باز نکرده است.

اگر حسن روحانی را به خاطر بداقبالی‌ها و حوادث تلخی که دولتش تجربه کرد، «رئیس جمهور بداقبال» بدانیم، می‌توانیم به رئیسی نیز لقب «رئیس جمهور بدشانس» را داد. رئیس جمهوری که اصولگرایان حساب ویژه‌ای بر روی او باز کرده بودند ولی برخی از همان اصولگرایان در یک سال اخیر به منتقدان دولت تبدیل شده‌اند.

برابر آمارها دولت رئیسی در سال نخست فعالیت خود کاهش محبوبیت داشته و محبوبیت آن به ۲۸ درصد رسیده است. موضوعی که به اعتقاد اقتصاددان‌ها متاثر از ضعیف‌ترین تیم ۸۰ سال گذشته در دولت سیزدهم بوده است. این در حالی است که برابر نظرسنجی‌ها روحانی در ۱۸ ماه ابتدایی دولت با محبوبیت ۶۰ درصدی مواجه بود و توانسته بود امید را به جامعه بازگرداند.

عملکرد دولت سیزدهم نشان می‌دهد، ناتوانی دستگاه سیاست خارجی و بکارگیری دیپلمات‌های کم‌تجربه و فاقد دانش و ارتباطات بین‌المللی، دولت سیزدهم را به تنش با سایر دولت‌ها سوق می‌دهد.  تحمیل سه قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی، اخراج ایران از کمیسیون مقام زن، تحمیل تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا که مقدمه تحریم‌های اقتصادی شده است، بسته شدن سفارت ایران در رومانی و بسته شدن مراکز فرهنگی ایران در آلمان و بالاخره پیشنهاد ورود نام سپاه پاسداران به لیست سازمان‌های تروریستی از جمله ضربات تحمیل شده به سیاست خارجی ایران در دولت رئیسی بوده است. این ضربات یادآور بسترسازی دولت احمدی نژاد برای صدور شش قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است.

حسین کاشفی در گفت و گو با مستقل با اشاره به شرایط  به هم ریخته کشور در حوزه‌های سیاست خارجی و اقتصاد اظهار داشت:

این روزها مردم روزهای دشواری را به چشم می‌بینند. گره‌های کور اقتصادی روز به روز گرفتاری بیشتری را به جامعه تحمیل می‌کند. اینکه قیمت کالاهای اساسی به یکباره رشد ۲۰۰ درصدی داشته باشند، موضوعی نیست که بتوان به راحتی ندیده گرفت. وضعیت به گونه‌ای است که برای آحاد مردم خرید خانه، رویای محال شده و حتی بخش زیادی قادر به تامین مایحتاج اولیه هم نیستند.

عضو حزب اتحاد ملت در ادامه گفت:

دولتی که اختیاردار مسائل اجرایی کشور است، به طور کاملا آشکاری از فقدان تجربه و تخصص رنج می‌برد و به همین دلیل کمتر کسی می‌تواند نسبت به اصلاح امور امید داشته باشد. بررسی دقیق سیستم اجرایی کشور، ما را به این نتیجه می‌رساند که گروهی عهده‌دار امور شده اند که با هیچ متر و معیاری سابقه اجرایی و توان پذیرش مسئولیت را ندارند. در واقع از همان روزی که شورای نگهبان اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری را معرفی کرد، قابل حدس بود که دولتِ پیروز انتخابات، نخواهد توانست برنامه‌های روی کاغذ را به اجرا درآورد.

او افزود: دولت به قدری در بخش‌های مختلف ضعیف عمل می‌کند که حتی صدای طرفداران سینه چاکش هم درآمده است و همچنین اخیرا نمایندگان مجلس اصولگرا هم نارضایتی‌شان را علنی کرده‌اند. به نظر من رئیسی باید نگاه سیاسی را کنار بگذارد و از صاحب‌نظران بخواهد، برای ترمیم کابینه و همچنین ارائه راهکارهای تاثیرگذار دولت را یاری کنند. واقعیت چیزی جز این نیست که با روال فعلی و تکیه بر مدیرانی که اکنون بر سر کار هستند، نه تنها مشکلی از مشکلات رفع نخواهد شد بلکه محدودیت‌های اقشار مختلف جامعه روز به روز  بیشتر خواهد شد.

فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد:

مساله اصلی نظام مدیریتی ما این است که دولت‌ها و حتی مجالس وقتی مسئولیت را شروع می‌کنند، نگاه قالبشان نگاه سیاسی و جناحی می‌شود و به همین دلیل فضا برای فرصت‌سوزی و هدررفت پتانسیل‌های داخلی فراهم می‌شود. این سیاسی‌کاری در شرایطی است که کشور به شدت از جانب نظام بین‌الملل تهدید می‌شود و می‌توان اینطور گفت که لازم است، همه دارایی و توانمندی داخلی برای گره‌گشایی به کار گرفته شود که شرط اصلی این مهم گریز از نگاه سیاسی در سیاست‌گذاری‌ها است.

حسین کاشفی در پایان گفت: دولت چاره‌ای جز این ندارد که با طرفین مذاکرات هسته‌ای به توافق برسد. چرا که ادامه‌ی بلاتکلیفی برجام به دلیل دشمنی همیشگی آمریکا با ایران، بن‌بست‌های اقتصادی را برای مردم به همراه خواهد داشت.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.