15 نکته خواندنی درباره سه‌گانه ماتریکس که جالب است بدانید

ماتریکس فیلمی اکشن علمی-تخیلی به نویسندگی و کارگردانی واچوفسکی‌ها است که بازیگرانی چون کیانو ریوز، لارنس فیشبرن، کری-ان ماس در آن بازی می‌کنند. این مجموعه فیلم آمیزه‌ای است از اکشن، هنرهای رزمی و مضامین فلسفی و روانشناختی

فیلم ماتریکس 9

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: خودتان را برای ورود به دنیای جذاب ماتریکس با این 15 حقیقت ناشناخته درباره این مجموعه فیلم مهیج ساخته واچوفسکی‌ها که اولین قسمت آن در 21 سال پیش در سال 1990 اکران شد آماده کنید.

1.ایده ماتریکس ابتدا به عنوان یک کتاب کمیک آغاز شد

کارگردانان فیلم لانا و لیلی واچوفسکی در ابتدا داستان ماتریکس را به عنوان یک کتاب کمیک تصور کرده بودند. آن دو پیش از این فیلم چند کتاب کمیک برای مارول نوشته بودند.

2. شهر گمنامی که در فیلم ماتریکس می بینید در حقیقت سیدنی استرالیا است

تهیه کنندگان فیلم به دلایل مالیاتی ماتریکس کل فیلم را - چه در نماهای داخلی و چه در نماهای بیرونی - در استرالیا فیلمبرداری کردند و این موضوع باعث شد بودجه فیلم را به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این وجود ، نام همه خیابان‌های فیلم از مکان هایی در شهر شیکاگو همان جایی جایی که واچوفسکی ها در آنجا بزرگ شدند گرفته شده است.

فیلم ماتریکس 8

3. تهیه‌کنندگان ابتدا به واچوفسکی‌ها برای کارگردانی فیلم اعتماد نداشت

برادران وارنر در ابتدا تصور می کردند واچوفسکی‌ها پیش از آن هیچ تجربه کارگردانی نداشتند برای کارگردانی فیلم ماتریکس واجد شرایط نیستند. واچوفسکی‌ها برای اثبات مهارت خود ، تریلر جنایی «باند» را نوشتند و کارگردانی کردند که به تحربه‌ای نسبتا موفقیت‌آمیز ​​تبدیل شد و باعث شد استودیو متقاعد کردند که آن دو کارشان را به خوبی بلدند.

4. طراح هنرهای رزمی یوئن وو پینگ حرکات خاص بازیگران در صحنه‌های رزمی را خلق کرد

واچوفسکی‌ها به صورتی حیرت‌آور از استعدادهای یوئن وو پینگ استفاده کردند زیرا آنها عاشق کار بی‌نظیر او در فیلم رزمی تولید هنگ کنگ در سال 1994 با نام مشت افسانه‌ای بودند.

فیلم ماتریکس 7

5. ابتدا قرار بود ویل اسمیت و نیکلاس کیج نقش نئو را در ماتریکس بازی کنند

ویل اسمیت به این پیشنهاد جواب منفی داد تا بتواند در غرب وحشی وحشی بازی کند. همچنین نیکلاس کیج. هنگامی که نیوزویک از او پرسید آیا نقش هایی وجود دارد که از رد کردن آنها پشیمان شده باشد، نیکلاس کیج پاسخ داد: «من واقعاً پشیمان نیستم. چون فکر می کنم پشیمانی اتلاف وقت است.» با این حال ، او اعتراف کرد «فیلمهایی وجود دارند که اگر شرایط زندگی به من اجازه می داد در آن‌ها بازی می‌کردم حتما بسیار راضی بودم» و به دو فیلم «ماتریکس» و «ارباب حلقه ها» اشاره کرد. همچنین گفته می‌شود تام کروز، جانی دپ و لئوناردو دی کاپریو نیز پیش از توافق فیلمسازان با کیانو ریوز برای ایفای این مدنظر قرار گرفته بودند.

6. راسل کرو، شون کانری، ساموئل ال جکسون ممکن بود نقش مورفئوس را بازی کنند

از نظر شان کانری مشکل ظاهراً مسأله عدم درک فیلمنامه بوده است (که این همان دلیلی بود که او بازی در ارباب حلقه ها را رد کرد). هنگامی که این افراد سرشناس بازی در فیلم را نپذیرفتند لارنس فیشبرن بازی در این نقش را بر عهده گرفت.

فیلم ماتریکس 6

7. از بازیگران فیلم ماتریکس خواسته شد قبل از آغاز تولید فیلم، دانش خود را از فلسفه به روز کنند.

واچوفسکی ها همه بازیگران اصلی را مجبور کردند پیش از آغاز فیلمبرداری کتاب‌های «وانموده ها و وانمود» اثر ژان بودریار، «خارج از کنترل» اثر «کوین کلی» و «معرفی روانشناسی تکاملی» اثر دیلان اوانس و اسکار زارات را به منظور درک بهتر دنیای فیلم بخوانند. در خود فیلم نیز نئو در واقع فایل‌های‌ رایانه‌ای غیرقانونی خود را در نسخه‌ای از کتاب بودریار مخفی می‌کند.

8. فیلم ماتریکس دوباره رنگ آمیزی شده است

در فیلم به هر صحنه‌ای که در دنیای رایانه ماتریکس اتفاق می‌افتاد رنگ سبز داده شده است ، در حالی که همه صحنه هایی که در دنیای واقعی اتفاق می‌افتند دارای رنگ آبی هستند. در حقیقت ، تنها زمانی که رنگ سبز در صحنه های واقعی جهان ظاهر می‌شود ، کد ماتریس روی صفحه کامپیوتر کشتی است.

فیلم ماتریکس 5

9. هوگو ویوینگ مجبور نبود به دنبال الهام بخش برای شخصیت خود باشد.

او صدای مامور اسمیت را با الهام از خود واچوفسکی‌ها الگوبرداری کرد.

10. بازیگران اصلی هر روز به مدت چهار ماه برای صحنه‌های مبارزه آموزش دیدند

فیلم های رزمی هنگ کنگی بسیار بر روی واچوفسکی ها تأثیر گذاشت و آن‌ها می‌خواستند بازیگران -  نه افراد بدلکار – همان کسانی باشند که روی صفحه با هم مبارزه می‌کنند.

11. کیانو ریوز قبل از شروع تمرینات فیلم جراحی ستون فقرات انجام داد که او را مجبور به بستن بند گردن در تمام طول فیلمبرداری کرد

این باعث شد که ریوز نتواند به طور موثری در صحنه‌های مبارزه ضربه بزند، بنابراین یوئن وو پینگ مجبور شد حرکات خود را بر این اساس تنظیم کند. در فیلم نهایی، شما به ندرت صحنه‌ مبارزه‌ای را می‌بینید که نئو در آن ضربه می‌زند.

فیلم ماتریکس 4

12. هوگو ویوینگ مجبور شد تحت عمل جراحی لگن قرار گیرد چون در حین آموزش مبارزه مجروح شد.

این موضوع برنامه فیلمبرداری را کاملاً تغییر داد و صحنه های مبارزه ویوینگ به پس از پایان تولید فیلم  موکول شد تا زمان لازم برای بهبود او فراهم شود. در مجموع ، این فیلم شرایط چالش‌برانگیزی برای همه بازیگران اصلی بود. ریوز در مصاحبه با گاردین گفت: «هوگو تحت عمل جراحی لگن قرار گرفت. کری آن از ناحیه لگن و مچ پا آسیب دید. لارنس به سرش ضربه‌ای وارد شد و پلک او باز شد. من چند بار طوری مصدوم شدم که نمی توانستم راه بروم، البته من کمی هم اغراق می کنم ، اما چند سکانس وجود داشت که من مجبور بودم همه این اسلحه‌های سنگین را حمل کنم (حدود 50 پوند اسلحه) و منتظر سکانس های جلوه های ویژه ، اصابت گلوله و غیره باشیم. زمانی بود که ما حدود سه ساعت سرپا منتظر ایستادیم.»

فیلم ماتریکس 3

13. فیلمبرداری صحنه سه دقیقه ای نئو و ترینیتی 10 روز طول کشید.

در این صحنه مشهور از هیچ جلوه‌های ویژه‌ای استفاده نشده است و همه انفجارها و شلیک ها واقعی بودند.

فیلم ماتریکس 2

14. عینک های آفتابی استفاده شده برای هر شخصیت به طور اختصاصی توسط بلایند دیزاین طراحی شد

با انتشار قسمت اول مجموعه فیلم‌های ماتریکس این عینک‌ها بسیار در میان تمرونوشتاشاگران محبوب شد اما تا زمان انتشار قسمت‌های بعدی فیلم (The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions) امکان خرید آنها وجود نداشت.

15. افکت نمادین «زمان شلیک گلوله» به طور خاص برای مجموعه فیلم‌های ماتریکس ایجاد شد.

تصویر معروف چرخشی زمانی که گلوله به سمت نئو شلیک می‌شود و او خود را عقب می‌کشد  با استفاده از یک دکل که شامل 120 دوربین عکاسی دیجیتال جداگانه و دو دوربین فیلمبرداری بود ساخته شد. تصاویر ثابت با دقت به هم متصل شدند تا تصویری به صورت فریم به فریم ایجاد شود. اولین عکس آزمایشی این افکت مشهور یک نمای 360 درجه ای از یک سطل زباله منفجر شده را نشان داد.

منبع: mentalfloss

ترجمه و ویرایش: سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها