از وام ۵۰۰ میلیونی تا یارانه 450 هزار تومانی؛

وعده‌های آرمان‌شهری نامزدهای انتخابات

در حالی به روز انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم که برخلاف مردمی که هیچ شور و شوقی برای رای دادن و امیدی برای بهتر شدن اوضاع ندارند، کاندیداها با تب و تاب فراون از برنامه‌های عجیب خود می‌گویند.

وعده انتخاباتی قاضی زاده هاشمی: به هر زوج جوان ۵۰۰ میلیون تومان می‌دهم

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در توییتی نوشت: وقتی رئیس جمهور شدم با اولویت دستور تشکیل فوری صندوق رفاه جوانان را تا قبل از اسفند ۱۴۰۰ صادر خواهم کرد. هر زوج جوان ۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن خود از این صندوق دریافت خواهند کرد.

قاضی‌زاده هاشمی افزوده: تورم را تک‌رقمی خواهیم کرد. از مهمترین اولویت‌های اقتصادی دولت خود این است که تورم را تک رقمی خواهیم کرد.

قاضی زاده هاشمی-توییت

 

واکنش زاکانی به وعده‌های اقتصادی عضو کابینه روحانی: به عنوان رئیس بانک مرکزی ارزش پول ملی را افزایش دهید

زاکانی-توییت

 

زاکانی: اگر من رئیس‌جمهور شوم، آمریکا التماس می‌کند و مجبور می‌شود تحریم‌ها را بردارد

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در برنامه تبادل که از شبکه اینترنتی آراء پخش شد، اظهار داشت: فضای انتخابات قطعاً گرم خواهد شد و مشارکت قطعاً بالا خواهد بود، نامزدها با ارائه راه‌حل‌های مناسب و بیان صدای حق مردم موجب خواهند شد، مردم امیدوار شوند و در صحنه حضور یابند.

وی ادامه داد: علم رجال و ارتباطات و تعاملم خوب است. وقتی دیدم جمعی از بانیان وضع موجود وارد انتخابات شدند و پرچم اصلاح گری به دست گرفته‌اند، قانع شدم که وارد انتخابات شوم.

کابینه معرفی نمی‌کنم

زاکانی در مورد کابینه‌اش گفت: کابینه معرفی نمی‌کنم اما ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر را معرفی می‌کنم که در تیم بنده حضور دارند و می‌گویم کابینه من این را افراد دارند و هر کدام افراد توانمندی هستند. این افراد جوانان متعلق به جبهه انقلاب هستند.

وی اظهار داشت: این ماه ۴ سند منتشر می‌کنم، سند اول مبانی ماست، سند دوم مواضع ماست ناظر به بانوان، فضای مجازی و… و سند سوم برنامه‌ها و سند چهارم میثاق ماست.

برجام بهتر می‌توانست اداره شود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: من رییس کمیسیون ویژه برجام بودم، خروجی این کمیسیون در صحن قرائت شد که الان مو به مو پیشنهادات ما اتفاق افتاده است. معتقدم بسیار بهتر از این می‌توانست برجام مدیریت و این قرارداد بسته شود. همزمان با برجام، پرونده ۴۰۰ میلیون دلار و ۴ زندانی و جاسوس آمریکایی که ما به ازای آن ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار گرفتیم، ۲۸ زندانی ما آزاد شدند و از بلک لیست خارج شدند، بانک سپه نیز از بلک لیست خارج شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اصل مذاکره در اراده دولت نیست، گفت: تا قبل از برجام مذاکرات با ۱+۵ بود.

آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد تا از مکانیسم ماشه استفاده کند

زاکانی با بیان اینکه در برجام رهبری اجازه دادند بر سر فناوری هسته‌ای معامله صورت گیرد، ادامه داد: برجام معامله‌ای حداقلی، معیوب و ناقص بود. قرار بود به واسطه برجام تحریم‌ها برداشته شود اما این سند بد نوشته شد و به واسطه چموشی ترامپ، تحریم‌ها برداشته نشد. در دوره بایدن هم تحریم‌ها ادامه خواهد داشت و برداشته نمی‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آمریکا علاقه مند است به برجام برگردد، التماس هم می‌کند، تا از مکانیسم ماشه استفاده کند و اصل حیات ما را نشانه برود، او علاقه مند است که طناب دار را به گردن ما بیاندازد. ترامپ هم همین راه را رفت اما صریحاً اعلام کرد که فشار حداکثری بر روی ملت ایران شکست خورده است.

زاکانی با بیان اینکه ایران تحریم پذیر نیست، گفت: تحریم یک عمل مجرمانه و ظلم جدی علیه ملت ایران است، باید به هر طریقی تحریم‌ها را بشکنیم. آمریکا از این سلاح استراتژیک دست بر نمی‌دارد.

دولت می‌خواهد یک تعهد زبانی از آمریکا بگیرد

وی در پاسخ به این سوال که اگر رئیس‌جمهور شوید با برجام چه می‌کنید؟ گفت: ما برجام را اجرا کردیم، نوبت اروپایی‌ها است که به برجام عمل کنند، آمریکایی‌ها هم اگر می‌خواهند به برجام برگردند، می‌توانند، اما اول باید همه تحریم‌ها را بردارند، ما هم راستی آزمایی کنیم، بعد می‌توانند به برجام برگردند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: دولت به دنبال این است که از آمریکا یک تعهد زبانی و یا حداکثر حقوقی بگیرد، همان‌هایی که می‌گفتند امضای کری سند است دنبال امضای کری و امثال کری هستند. ما می‌گوییم آقای روحانی! با منافع ملی بازی نکنید.

من رئیس‌جمهور شوم، آمریکا مجبور می‌شود تحریم‌ها را بردارد

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنده رئیس‌جمهور شوم آمریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند تحریم‌ها را بردارند، آمریکا نیازمند بازگشت به برجام است زیرا تمام سیاست‌های آمریکا در برخورد با ایران در تمام سطوحش شکست خورده است.

وی ادامه داد: اگر به ظرفیت‌های ایران توجه شود آمریکا مایوس خواهد شد.

بهای محدودیت‌های هسته‌ای، رفع تحریم‌ها است

زاکانی افزود: باید قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها محکم اجرا شود، این قانون نشان داد مجلس در راس امور است و اروپا و آمریکا را به استیصال کشاند.

نماینده تهران گفت: در برجام ما معامله می‌کنیم و قبول می‌کنیم یک سری محدودیت‌ها را بپذیریم. آنها باید بهای این محدودیت‌ها را بپردازند، بهایش برداشتن تحریم‌هاست.

ظرفیت تحریم‌ناپذیری ایران را بالا ببریم

وی با بیان اینکه فضای بین الملل یک فرصت است، گفت: باید آمریکا را منزوی کرد، باید در داخل ظرفیت تحریم‌پذیری را به حدی بالا ببریم که آنها ناامید شوند که ایران دیگر تحریم‌پذیر نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما ۷ نامزد هستیم که قرار است ۷ ایده مطرح کنیم و راه برون رفت از مسائل را به مردم بگوئیم و امیدآفرینی کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: هرکس از من دعوت کند آماده مناظره هستم. من نقد جدی به عملکردها دارم.

یک ریال کار پزشکی خصوصی نکرده‌ام

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد سوابق تحصیلی اش گفت: ۱۵ سال و ۳ ماهم بود که به جنگ رفتم، ۶۳ ماه در منطقه بودم، جانباز ۵۰ درصد هستم و افتخار می‌کنم. ۲۳ اردیبهشت ۶۲ بدون اینکه سر کلاس بروم ۱۵ روزه درس خواندم و امتحان دادم، ۲ تا تجدیدی آوردم، جرم من تجدیدی در درس‌های ریاضی و شیمی است.

زاکانی در خصوص مشروطی اش در دانشگاه گفت: من یک ترم مشروط شدم، دو تا بچه داشتم، حقوق نداشتم، مسافر کشی می‌کردم تا زن و بچه ام را اداره کنم، افتخار می‌کنم، این جرم نیست.

وی با بیان اینکه یک ریال کار پزشکی خصوص انجام نداده‌ام، اظهار داشت: به دنبال این بودم که مفسده زیر میزی و پزشکی هسته‌ای را خودمان به عنوان شورای پزشکی هسته‌ای از بین ببریم. بنده بابت ۴۲ سال کارنامه ام در انقلاب پاسخگو هستم.

وعده و عیدهای دوستان را قبول ندارم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: وعده و وعیدهایی که دوستانمان می‌دهند را قبول ندارم و این وعده‌ها را نادرست و غلط می‌دانم و حتماً با آنها چالش خواهم کرد.

زاکانی ادامه داد: ۴ محور تحولی به عنوان برنامه دارم، محور اول فوریت دارد، محور دوم اولویت دارد، محور سوم ضرورت دارد، محور چهارم فرصت‌هایی را برای ما ایجاد می‌کند.

نماینده تهران ادامه داد: آنچه فوریت دارد اقتصاد است، اساس حرکت من برداشتن موانع تولید در راستای جهش تولید است. می‌دانیم اگر کجا دست بگذاریم بخش عمده مشکلات صنعت و کشاورزی حل خواهد شد. اساس را در اقتصاد و مدیریت بر تولید گذاشته‌ایم.

تیغ بانک را از گردن تولید برمی‌دارم

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه نمی‌گذاریم تیغ بانک بر گردن تولید باشد اظهار داشت: با نظارت قوی اجازه این کار را نخواهیم داد، کاری که آقای همتی انجام نداد. الان هم می‌گوید صدای خاموش مردم هستم!

وی با بیان اینکه مفاسد اقتصادی و بوروکراسی اداری دو مانع تولید هستند، گفت: ۹ پیشران تولید را برنامه ریزی کردیم تا بنگاه‌های کوچک و متوسط را به پیشران‌های تولید متصل کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تحول در حوزه تعلیم و تربیت گفت: ضدیت ما با فقر، تبعیض و تحقیر است.

زاکانی با تاکید بر تحول در حوزه سیاست و امنیت گفت: هدف گذاری ما مردم سالاری دینی است، دولت باید قدرت را توزیع کند و مردم را در همه سطوح مشارکت دهد تا سرمایه اجتماعی خلق شود.

لاریجانی می‌خواست کمیسیون ویژه برجام را جمع کند

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام در مجلس، گفت: آقای لاریجانی علاقه‌ای نداشت که کمیسیون برجام موفق شود و موانع جدی ایجاد کرد، تمام تلاشش این بود که بنده رئیس کمیسیون نشوم.

زاکانی اظهار داشت: رئیس آژانس اتمی که می‌خواست به ایران بیاید، نامه زدم و وی را به کمیسیون ویژه برجام دعوت کردم، از دفتر ایشان تماس گرفتند که ما چنین رسمی نداریم، برای چه دعوت کردید.

نماینده مردم تهران ادامه داد: کمیسیون ویژه برجام داشت نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کرد و رئیس مجلس و اعوان و انصارش عقب افتاده بودند. به من زنگ زدند که باید هر چه زودتر این ماجرا جمع شود.

امانو در جلسه کمیسیون ویژه برجام هول شده بود

وی ادامه داد: آمانو در جلسه کمیسیون ویژه برجام هول شده بود، دبیر کمیسیون امنیت به بنده گفت، من از دهه ۶۰ اینجا بودم هیچ مذاکره خارجی را ندیده بودم که با این قدرت اداره شود.

رئیس کمیسیون ویژه برجام ادامه داد: طرح ۲۰ دقیقه‌ای که در مجلس در مورد برجام به تصویب رسید هیچ نسبتی با طرح ما نداشت. تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام هنر نبود.

یک عده سر گردنه ایستاده‌اند و دست در جیب مردم می‌کنند

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مورد وضعیت اقتصاد کشور با فرض وجود تحریم‌ها گفت: در مرکز پژوهش‌ها تحقیقی انجام دادیم که با فرض وجود تحریم‌ها اقتصاد ایران چگونه شکوفا می‌شود، نباید معطل رفع تحریم‌ها شویم.

نماینده مردم تهران استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه را یکی از راهکارهای شکوفایی اقتصاد ایران خواند و گفت: مثل بچه پولدارها هیچ وقت از مکانیسم‌های مالی برای مراودات اقتصادی با همسایگانمان استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: اگر حرکتی یک دل در دولتی کار آمد که خود را در خدمت مردم می‌داند شکل بگیرد، مشکلات حل می‌شود. دولت خود را در رقابت با مردم می بیند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: با راهکارهایی که دنبال می‌کنیم به دنبال استفاده از ظرفیت ملت هستیم. استراتژی کشاورزی و صنعتی نداریم. یک عده سر گردنه ایستاده‌اند و دست در جیب مردم می‌کنند.

محسن رضایی: یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مبانی علمی و کاربردی دارد/ خانه‌داری را به عنوان شغل تعریف خواهیم کرد

محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پس از ضبط برنامه رادیویی، درباره برنامه‌های خود برای کاهش تورم گفت: اگر وضعیت کنونی کشور ادامه پیدا کند ما در ۶ ماهه دوم امسال با تورم ۵۰ درصدی مواجه خواهیم بود و در سال‌های آینده با فوق تورم مواجه می‌شویم.

وی افزود: اولویت اول دولت من این است که مهار قیمت‌ها را در دست بگیرد و گرانی‌ها را کنترل کند. من اقتصاددان هستم و حرف‌های بدون مبنا نزده و نخواهم زد و بنابراین برنامه‌های جامعی برای کنترل نقدینگی و هدایت آن به سوی تولید ملی داریم، به طوری که جاذبه تولید را از هر کار دلالی بالاتر می‌بریم.

رضایی ادامه داد: در همان سال اول، ملت ایران شاهد خواهند بود افق آینده، افق امیدبخشی خواهد بود. ما در زمینه کسب و کار، کاهش نرخ سود بانکی، تجارت و صادرات با ۱۵ کشور همسایه برنامه داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: همانند مهار یک اژدها که چندین سر دارد ما به گرانی حمله می‌کنیم تا بتوانیم آن را به کنترل خود درآوریم و گرنه با هیچ اقدام یک بعدی، گرانی در ایران کنترل نخواهد شد.

وی با اشاره به برنامه خود برای افزایش یارانه‌ها به ۴۵۰ هزار تومان گفت: برای برخی سوال شده بود که چگونه این یارانه را به این میزان افزایش می‌دهیم. یارانه ۴۵۰ هزار تومانی کاملاً مبنای دقیق علمی و عملیاتی شدن دارد. من دو چهار میلیارد دلار را صرفه جویی می‌کنم که محصول آن این می‌شود که به ۴۰ میلیون فرد ایرانی، ماهانه ۴۵۰ هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد.

رضایی اظهار داشت: یارانه پنهان ایران در سال ۱۳۹۹، ۱۳۸ میلیارد دلار بوده است یعنی ما بیشتر از چینی‌ها در ایران یارانه داده‌ایم. باید ببینیم که این یارانه کجا رفته است. اکثر این پول به جیب ثروتمندان رفته است بنابراین اولین برنامه دولت من این است که یارانه‌ها را هوشمند و هدفمند کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اینکه در دهک بالای جامعه که جزو ثروتمندان هستند، چهار میلیارد دلار یارانه را از گاز و بنزین، گازوئیل، برق و آب به خودشان اختصاص می‌دهند. یعنی خانه‌هایی هست که برق مصرفی یک لوستر آن به اندازه کل کوچه‌های جنوب شهر ایران است.

رضایی: گفته بودم کلید روحانی هیچ خاصیتی ندارد

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود:

سال ۹۲ گفتم که کلید روحانی هیچ خاصیتی ندارد و ادامه وضعیت آن روز پول ملی را ساقط خواهد کرد.

سال ۹۲ یک اسکناس هزار تومانی را به نشانه وضعیت بد اقتصادی به مردم نشان دادم و امروز اگر بخواهم از خطر آینده اقتصاد کشور صحبت کنم باید یک اسکناس ۱۰۰ هزار تومانی را در دستان خودم به مردم نشان بدهم.

همه دغدغه من به ویژه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دفع خطر اقتصادی از ایران بزرگ اسلامی ماست و اینکه بتوانیم در کنار ایران بزرگ سیاسی و امنیتی یک ایران بزرگ اقتصادی را ایجاد کنیم تا بتوانیم به نیازهای مردم پاسخ دهیم.

محسن رضایی: اقتصاددان هستم و بدون مبنا حرف نمی‌زنم/ برنامه من کنترل تورم و گرانی‌هاست

محسن رضایی-یارانه

محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:

امروز دولت کنونی ۸ میلیارد دلار اختصاص داده تا دلالان و واسطه‌ها دلار‌های ارزان بگیرند، اما به قیمت ارز ۲۰ هزارتومانی به دست مشتری می‌رسد.

وقتی می‌گویم یارانه ۴۵۰ هزارتومانی، این یارانه مبانی دارد و منابع آن مشخص است.

معیشت مردم امروز جزء دغدغه‌های جدی جامعه است حقیقتا چیزی که در بین مردم می‌بینیم موجب شرمندگی ماست با اینکه بنده تاکنون در دولت نبودم.

دو کار باید انجام دهیم، اول کنترل قیمت‌ها و تثبیت نرخ ارز و دوم کاهش قیمت کالا‌هایی که توسط واسطه گران با رقم کمی می‌خرند.

من خانه داری را یک شغل تعریف خواهم کرد و در عرض ۶ ماه دو وظیفه را به آن‌ها آموزش می‌دهیم؛ یک تربیت فرزند دو سلامت و بهداشت خانواده.

دولت من دولت محرومان و متعلق به همه ایرانی‌هاست.

عبدالناصر همتی: من صدای معترضان به وضع موجود هستم

همتی-توییت

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طی گفت‌وگویی با سیمای جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه دغدغه اصلی من اقتصاد کشور و معیشت مردم است، اظهار کرد: شرایط اقتصادی مردم اصلأ خوب نیست و من معتقدم می‌شود این مسائل را حل کرد.

وی افزود: برای اقتصاد برنامه دارم و مطمئنم که قابل تحقق است و حتما با یک تعامل جدی، عقلانیت درست و کارآمدی دولت می‌توانیم به آن برسیم.

همتی با تاکید بر اینکه من به عنوان یک صدای سوم آمدم، گفت: من می‌خواهم صدای بخش اعظم خاموش مردم باشم که به وضعیت موجود اعتراض دارند و مطمئن هستم که می‌شود مشکلات مردم را حل کرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به لزوم داشتن تعامل برای انجام امور اظهار کرد: با تعامل کارهای بسیاری می‌توان انجام داد من مطمئنم از داخل خانه تا کل دنیا با تعامل می‌توان مشکلات بسیاری را حل کرد.

همتی یادآور شد: یکی از دلایل ناموفقیت ما در اقتصاد همین نداشتن تعامل لازم چه در بین مردم چه در میان نیروهای سیاسی و چه در بین نهادهای مختلف و چه در ارتباط با کشورهای مختلف داشتیم و می‌شود بسیار سریع اقتصاد کشور را جمع و جور کرد.

همتی-توییتر

برخی که خود از بانیان این وضعیت هستند، می‌گویند عملکرد همتی بخشی از وضعیت فعلی است.

من از دو سال و نیم پیش تا به حال، بخشی از «تغییر وضعیت موجود» هستم نه «بانی وضعیت موجود»

اگر روند قبلی سیاستهای ارزی و پولی ادامه می یافت با شوک اقتصادی ناشی از کرونا، چیزی برای رقابت باقی نمی‌ماند.

 ‌آمده‌ام با صدای بلند از مخالفان بپرسم: چه زمانى بهتر از امروز براى حل همزمان دو پرونده تحریم و FATF است؟

برخلاف کاسبان سیاسی-اقتصادی تحریم، من آبرویم را گذاشتم تا در بدترین شرایط، روند حرکتی بانک مرکزی را اصلاح و از فروپاشی اقتصاد جلوگیری کنم.

سید ابراهیم رئیسی: تورم تک رقمی امکان پذیر است

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کاهش تورم با افزایش تولید و برنامه ریزی امکان پذیر است.

یکی از مسائلی که مدنظر دارم، تیم اقتصادی هماهنگ است.

یکی از مشکلاتی که الان کشور با آن مواجه است، تیم اقتصادی ناهماهنگ است که هر بخش آن یک صدایی دارد.

کاهش تورم به تورم یک رقمی امکان پذیر است.

می‌توانیم سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت ما دولت تحول و دولت مردمی خواهد بود و مردم باید در این تحول نقش آفرینی کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی  بعد از حضور در صداوسیما به منظور ضبط گفتگوی رادیویی در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون ۷۰ درصد ظرفیت‌های اقتصادی کشور غیر فعال است. با فعال شدن این ظرفیت‌ها می‌توانیم سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم.

وی افزود: دولت ما دولت تحول و دولت مردمی خواهد بود و مردم باید در این تحول نقش آفرینی کنند.

رئیسی تاکید کرد: عدالت اقتصادی محور تحول ما در حوزه اقتصاد خواهد بود.

رئیسی افزود: امروز و در وضعیت فعلی کرونایی، مهم‌ترین نقش رسانه ملی، رساندن پیام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به مردم و رساندن خواست مردم به نامزدهاست.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها