42 حقیقت خواندنی درباره زندگی و کارنامه بازیگری خاویر باردم بازیگر اسپانیایی

خاویر آنگل انسیناس باردم متولد اول مارس 1969در جزایر قناری، بازیگر و تهیه‌کننده مشهور اسپانیایی است که از محبوب‎ترین بازیگران بین‌المللی سینمای اسپانیا به شمار می‌‌رود.

خاویر باردم 2

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: زمانی که باردم 6 ساله بود برای اولین بار در سریال (El picaro) به ایفای نقش پرداخت. در سال 1992 با بازی در فیلم «خامون خامون» (Jamón, Jamón) شهرت پیدا کرد. سال 2000 و نقش‌آفرینی در مقابل جانی دپ و فیلم «پیش از آغاز شب» (Before Night Falls) نقطه عطف کارنامه بازیگری این بازیگر به شمار می‌رود. خاویر باردم برای بازی در این فیلم 5 بار نامزد جوایز متعدد شده از جمله نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شد.

در ادامه به 42 حقیقت خواندنی درباره زندگی و کارنامه بازیگری خاویر باردم می‌پردازیم:

1. او در دوران نوجوانی علاوه بر بازی در چند سریال تلویزیونی، عضو تیم ملی راگبی اسپانیا بود و همراه با یک گروه تئاتر مستقل به سراسر کشور مسافرت می‌کرد.

خاویر باردم

2. دل‌بستگی اولیه خاویر باردم نقاشی بود و ابتدا در کلاس‌های نقاشی شرکت کرد اما زمانی که متوجه شد در نقاشی استعدادی ندارد به کارهای دیگری روی آورد از جمله نگهبانی میخانه، نویسندگی، کارهای ساختمانی و رقص.

3. خاویر باردم هنوز رانندگی بلد نیست و از راننده استفاده می‌کند.

4. چند سال پیش شخصی اسم باردم را پرسید و بعد بی‌دلیل او را کتک زد.

5. خانواده خاویر باردم در اسپانیا صاحب رستورانی با نام "La Bardemcilla" هستند.

6. خاویر باردم در جایی گفته: «سر درنمی‌آورم چرا مردم می‌خواهند تا از جزئیات زندگی دیگران باخبر باشند.»

خاویر باردم 3

خانواده خاویر باردم

7. پدربزرگ و مادربزرگ او از سمت مادری هردو بازیگر بودند، پدرش خوزه کارلوس اینسیناس تاجر بود. مادرش پیلار باردم بازیگر، دایی و پسردایی‌اش نیز نویسنده و کارگردان هستند. برادرش کارلوس و خواهرش مونیکا باردم هردو بازیگرند.

8. گاهی او در نقش مقابل مادرش پیلار باردم، برادرش کارلوس و خواهرش مونیکا باردم ایفای نقش کرده است.

دوستان نزدیک خاویر باردم

9. خاویر باردم با جاش برولین و تام کروز رابطه صمیمانه‌ای دارد.

10. او در مصاحبه‌ای درباره بازیگری‌اش چنین گفته: «بازی کردن برایم بسیار سخت است زیرا خجالتی هستم.»

خاویر باردم 6

11. خاویر باردم به مدت 10 سال با کریستینا پایز، معلم انگلیسی‌اش رابطه عاشقانه‌ای داشت.

12. او اولین بازیگر مرد اسپانیایی است که توانسته نامزد و برنده جایزه اسکار شود.

سخنرانی خاویر باردم در مراسم اسکار

13. باردم بعد از کسب جایزه اسکار رو به مادرش که همراهش بود چنین گفت: «این جایزه تقدیم تو و والدینت، این جایزه تقدیم به بازیگران زن اسپانیایی است که مانند تو شرافت و غرور را به این حرفه آوردند، این جایزه متعلق به اسپانیا و همه شما است.»

14. قرار بود در سال 2009 خاویر باردم در فیلم «نه» (Nine) به‌جای دنیل دی لوئیس ایفای نقش کند اما این اتفاق نیفتاد.

15. خاویر باردم طرفدار پروپاقرص آل‌ پاچینو است. او گفته: «به آل ‌پاچینو ایمان دارم و اگر به من تلفن بزنند و بپرسند که آیا می‌خواهی با آل ‌پاچینو بازی کنی یا نه حتماً از خوشحالی دیوانه می‌شوم.»

16. خاویر پس از بازی در فیلم «خامون خامون» پیشنهاد کار به‌عنوان مدل را داشت اما این پیشنهاد را نپذیرفت.

خاویر باردم 5

17. خاویر باردم در سینمای اسپانیا جوان‌ترین عضو یک خانواده بازیگر به شمار می‌رود.

18. گریم خاویر باردم برای بازی در فیلم «دنیای درون» هر بار بیش از 5 ساعت به طول می‌انجامید.

نظر خاویر باردم درباره کارداشیان‌ها

19. او در مصاحبه‌ای گفته که «کارداشیان ها» را نمی‌شناسد و در ادامه اضافه نموده: «آیا واکسنی اختراع کرده‌اند؟ در کارهای خیریه شرکت داشتند؟» وقتی با جواب منفی روبرو شد، گفت «پس چرا باید آن‌ها را بشناسم؟»

نظر خاویر باردم درباره فیلم‌نامه

20. خاویر باردم: تمامی فیلم‌های خوب به این بستگی دارد که چطور روایت می‌شوند پس فیلم‌نامه بسیار اهمیت دارد.

رابطه خاویر باردم و پنه ‌لوپه‌کروز

21. خاویر باردم در سال 2008 و در حین بازی در فیلم «ویکی کریستینا بارسلونا» با پنه لوپه کروز وارد یک رابطه عاشقانه شد که تا هم‌اکنون ادامه دارد.

22. خاویر باردم: «گاهی با خودم فکر می‌کنم که اینجا چه‌کار می‌کنم؟ باید در آفریقا باشم و به مردم آنجا کمک کنم؛ اما در واقعیت آدم خودبیمارپنداری هستم.»

خاویر باردم و همسرش پنه لوپه کروز
خاویر باردم و همسرش پنه لوپه کروز

ازدواج خاویر باردم

23. باردم در سال 2010 و در یک مهمانی کوچک خانوادگی با پنه لوپه کروز پیوند ازدواج بست.

24. برای بازی در فیلم «پیش از آغاز نیمه‌شب» لهجه کوبایی-اسپانیایی و کوبایی-انگلیسی آموخت و همچنین حدود 13 کیلوگرم وزن کم کرد.

25. خاویر باردم: «یکی از آرزوهای برآورده شده‌ام وقتی است که آل‌پاچینو با دیدن فیلم «پیش از آغاز نیمه‌شب» ساعت 3 صبح به وقت اسپانیا به من تلفن زد و گفت که بازی‌ام در فیلم را پسندیده است.»

26. خاویر باردم در مصاحبه‌ای گفته: «اولویت اصلی‌ام پول نیست و دوست دارم تا بین فیلم‌ها یک سال استراحت کنم.»

27. باردم در سال 2007 برای بازی در فیلم «عشق سال‌های وبا»(Love in the Time of Cholera) به‌جای جانی دپ برگزیده شد و این نقش را بازی کرد.

خاویر باردم 4

نظر خاویر باردم درباره برد پیت

28. تا به‌حال چند بار برد پیت را دیده‌ام. او بسیار زیباست، چهره و بدن فوق‌العاده‌ای دارد و حتی ممکن بود عاشقش شوم.

29. خاویر باردم و پنه لوپه کروز یک پسر و یک دختر با نام‌های «لئوناردو انسیناس کروز» و «لونا انسیناس کروز» دارند.

30. خاویر باردم: «وقتی از من خواستند تا در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» بازی کنم گفتم من برای این نقش مناسب نیستم، نمی‌توانم رانندگی کنم، خیلی بد انگلیسی صحبت می‌کنم و از خشونت متنفرم. سازندگان فیلم خندیدند و گفتند اصلاً به همین دلایل تو را انتخاب کرده‌ایم.»

31. خاویر باردم: یک‌بار برای پول در یک کلوب و در مقابل چشمان مادرم رقصیدم.

32. خاویر باردم: تنها اهمیت جایزه ازاین‌جهت است که می‌تواند مردم را به سینما بکشاند.

33. او در سال 2007 در فهرست جذاب‌ترین بازیگران به انتخاب مجله امپایر قرار گرفت.

34. خاویر باردم: «اگر یک فیلم یا نقش‌آفرینی بتواند باعث ایجاد تغییر یا حتی فکر کردن شود در این صورت بسیار جذاب خواهد بود.»

خاویر باردم و اصغر فرهادی

همکاری خاویر باردم و اصغر فرهادی

35. او در سال 2018 به همراه همسرش پنه لوپه کروز در فیلم «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی به ایفای نقش پرداخت.

36. خاویر باردم که همراه با پنه‌لوپه کروز توضیحاتی درباره زبان اسپانیایی و پیچیدگی جمله‌ها آن به فرهادی داده درباره همکاری‌اش با فرهادی چنین گفته: «خود او از پیش چیزهای زیادی می‌دانست و این فیلم ۹۹ درصد فیلم او و با تمام عناصر یک فیلم فرهادی است. داستان‌های فیلم فرهادی درباره افراد بسیار خوب و ساده‌ای است که در شرایط بسیار دشوار و متناقض‌ قرار گرفته‌اند اما در این فیلم جدید، وجه هیجانی و تعلیق فیلم است که موجب می‌شود، بخواهید بدانید چه چیزی در حال روی دادن است که شما را روی صندلی‌تان میخکوب می‌کند.»

مواضع ضداسرائیلی خاویر باردم

37. خاویر باردم و پنه لوپه کروز، به خاطر مواضع صریحشان در برابر حملات رژیم اسرائیل به مردم غزه در لیست سیاه هالیوود قرار گرفتند او که به کمپین ‌راه افتاده توسط اصغر فرهادی با نام «کشتار همنوعان خود را متوقف کنید» پیوسته بود، در نامه‌ای چنین نوشت: «در اتفاقات وحشتناکی که هم‌اکنون در غزه می‌افتد، جایی برای بی‌طرفی و فاصله گرفتن نیست. این یک جنگ اشغالگرانه و کشتار علیه مردمی است که هیچ وسیله‌ای برای دفاع ندارند و در یک منطقه محدود حبس شده‌اند؛ بدون اینکه آب، بیمارستان یا آمبولانسی ‌باشد. در این جنگ، کودکان هدف قرار می‌گیرند، به این بهانه که تروریست هستند. واقعاً درک این موضوع سخت و توجیه آن ناممکن است. این شرم‌آور است که کشورهای غربی، اجازه چنین نسل‌کشی را می‌دهند. من نمی‌توانم این وحشی‌گری را درک کنم که حتی خشن‌تر و غیرقابل‌فهم‌تر از همه رخدادهای تلخی است که مردم یهود در گذشته متحمل شده‌اند. فقط اتحادهای ژئوپلیتیک و ماسک ریاکارانه‌ تجارت ـ مثلاً فروش تسلیحات ـ می‌تواند موضع شرم‌آور آمریکا، ‌ اتحادیه اروپا و اسپانیا را توصیف کند.»

38. خاویر باردم: «یکی از آرزوهایم این است که در پیری شخصیت‌هایی که بازی کرده‌ام را در کنار هم قرار دهم و ببینم که آیا ویژگی مشترکی دارند تا باهم درباره آن صحبت کنند یا خیر.»

39. گاهی دوست دارم که اندام برد پیت را داشته باشم؛ اما در واقعیت دوست دارم که انسانیت را روی پرده سینما به نمایش بگذارم.

نظر خاویر باردم درباره رسانه‌ها

40. خاویر باردم: «امروزه رسانه‌ها به دشمن مردم تبدیل شده‌اند.»

جوایز و افتخارات خاویر باردم

41. تاکنون خاویر باردم 102 جایزه و 85 عنوان نامزدی به دست آورده است. از این بین سه بار در سال‌های 2001، 2005 و 2009 برای فیلم‌های «پیش از آغاز شب»، «دریای درون» (Mar adentro) و «ویکی کریستینا بارسلونا» (Vicky Cristina Barcelona) ساخته وودی آلن نامزد جایزه گلدن گلوب و در سال 2008 برای فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) برنده جایزه گلدن گلوب شد. همچنین در سال‌های 2001 و 2011 با بازی در فیلم‌های «پیش از آغاز شب» و «زیبا» (Biutiful) نامزد جایزه اسکار و در سال 2008 با فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

راز بینی شکسته خاویر باردم

42. برخی از مخاطبان می‌پرسند: چه بر سر بینی این بازیگر آمده؟ آیا ظاهر طبیعی‌اش چنین است با بینی‌اش شکسته؟ او خود در مصاحبه‌ها گفته که بینی‌اش در یک دعوا شکست. این ماجرا در سال‌های دهه ۹۰ میلادی رخ داد که او شغل بازیگری‌اش را تازه آغاز کرده بود.

‍‍‍
‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها