نگاهی به زندگی و کارنامه سینمایی اصغر فرهادی پرچمدار سینمای بین‌المللی ایران + فیلم‌شناسی و تصاویر

اصغر فرهادی مشهورترین کارگردان تاریخ سینمای ایران است. تعدادی از مهم‌ترین رکوردهای سینمای ایران متعلق به اوست. نگاهی داریم به زندگی و آثار این فیلمساز بین‌المللی سینمای ایران.

اصغر فرهادی

سرویس فرهنگی مستقل آنلاین: اصغر فرهادی رکورددار تعداد جوایز معتبر بین‌المللی و رکورد فروش فیلم ایرانی در سینماهای دنیاست. او با داشتن دو جایزه اسکار بهترین فیلم، دو جایزه کن، سه جایزه جشنواره برلین و ده‌ها جایزه معتبر بین‌المللی و ایرانی، بی‌شک پرافتخارترین سینماگر ایرانی در دنیا و پرچم‌دار سینمای ایران در عرصه بین‌المللی است. او در سال ۲۰۱۲ توانست از سوی مجله تایم عنوان چهارمین شخصیت تأثیرگذار سال را به دست آورد.

کودکی و نوجوانی اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۱ در خمینی‌شهر اصفهان به دنیا آمد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته تئاتر و با گرایش ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفت. سپس در همین رشته با گرایش کارگردانی در دانشگاه تربیت مدرس در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد.

اصغر فرهادی و تلویزیون

او از جمله کارگردانانی است که کار حرفه‌ای‌اش را با تلویزیون آغاز کرد. فیلم‌نامه سریال ماه مهربان که در سال 1375 به کارگردانی بهروز بقایی ساخته شد اولین فعالیت حرفه‌ای او در تلویزیون است. این سریال، اولین سریالی بود که از شبکه تازه تأسیس تهران پخش شد.

او سپس در سال 1377 سریال چشم‌به‌راه را نوشت و در 26 برای پخش از شبکه تهران جلو دوربین برد. همان سال سریال پزشکان به کارگردانی مسعود کرامتی با فیلم‌نامه‌ای از اصغر فرهادی از شبکه 3 پخش شد.

او همچنین فیلم‌نامه‌نویس فصل اول سریال روزگار جوانی به کارگردانی شاپور قریب و اصغر توسلی بود ک در سال 1377 از شبکه تهران پخش شد.

اصغر فرهادی و سریال داستان یک شهر

اما سکوی پرتاب اصغر فرهادی سریال داستان یک شهر بود که در دو فصل به نویسندگی و کارگردانی او از شبکه تهران پخش شد. این سریال که درباره گروهی برنامه‌ساز، شامل چند جوان با روحیات مختلف است که تولید برنامه «در شهر» (از برنامه‌های اجتماعی شبکهٔ تهران) را به عهده دارند و در هر برنامه با پرداختن به موضوعی اجتماعی یا فرهنگی گزارش تهیه می‌کنند که این گزارش آن‌ها را با داستانی جذاب مرتبط می‌کند. سریال با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و نام اصغر فرهادی را به‌عنوان کارگردانی جوان و خوش‌فکر بر سر زبان‌ها انداخت.

آغاز فعالیت حرفه‌ای او در سینما

فعالیت سینمایی اصغر فرهادی در ۱۳ سالگی و قبل از آنکه او به صورت دانشگاهی در این رشته به تحصیل بپردازد، با کارهای تجربی آغاز شد.

کمی بعد او در سال ۱۳۶۵ به انجمن سینمای جوانان اصفهان پیوست و شروع به تجربه‌اندوزی نمود.

جالب است بدانید اولین فعالیت حرفه‌ای سینمایی او نه به‌عنوان یک کارگردان بلکه به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس بود. او در سال 1380 فیلم‌نامه ارتفاع پست را به همراه ابراهیم حاتمی کیا نوشت که فیلمی در ژانر حادثه‌ای خانوادگی بود.

پس از این تجربه ورود فرهادی به حوزه کارگردانی چندان طول نکشید. یک سال بعد اصغر فرهادی اولین فیلم خود با نام رقص در غبار را کارگردانی کرد. فیلم‌نامه فیلم را نیز به صورت مشترک با محمدرضا فاضلی و علی بذرافشان نوشت. این فیلم بلافاصله پس از اکران مورد تحسین منتقدین قرار گرفت و توانست جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیئت‌داوران جشنواره فیلم فجر را به دست آورد. این فیلم همچنین در جشنواره‌های خارجی نیز درخشید، از جمله جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک و پوسان که جوایز بهترین فیلم، کارگردانی و فیلم‌نامه را به خود اختصاص داد.

یک سال بعد اصغر فرهادی درام اجتماعی «شهر زیبا» را جلوی دوربین برد. فیلم که نوشته خود فرهادی بود موفقیت فیلم قبلی‌اش را تکرار کرد و توانست جوایزی از جشنواره بین‌المللی فیلم هند و ورشو به دست آورد.

اصغر فرهادی، پریسا بخت آور و شهاب حسینی در مراسم اسکار
اصغر فرهادی، پریسا بخت آور و شهاب حسینی در مراسم اسکار

اصغر فرهادی و فیلم چهارشنبه‌سوری

فیلم بعدی اصغر فرهادی یک گام بلند به جلو بود. چه از لحاظ کارگردانی و چه از لحاظ فیلم‌نامه.

بازیگران فیلم هدیه تهرانی، ترانه علیدوستی، حمید فرخ‌نژاد بودند و فیلم که پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۳۸۴ شد هم‌زمان موردتوجه منتقدین ایرانی و بین‌المللی قرار گرفت. فرهادی با این فیلم سومین سیمرغ خود را در جشنواره فجر برای بهترین کارگردانی دریافت کرد. چهارشنبه‌سوری در جشنواره‌های معتبر جهان تحسین شد و هشت جایزه جشنواره‌های معتبر جهانی از جمله لوکارنو، شیکاگو و نانت را به دست آورد.

از چهارشنبه‌سوری تا ساخت فیلم بعدی او سه سال طول کشید. او در این سه سال به نوشتن فیلم‌نامه درباره الی پرداخت. همچنین سه فیلم‌نامه برای کارگردان‌های دیگر سینمای ایران نوشت. فیلم کنعان ساخته مانی حقیقی، دایره‌زنگی ساخته همسرش پریسا بخت آور و محاکمه در خیابان به کارگردانی مسعود کیمیایی فیلم‌هایی بودند که او در نگارش فیلم‌نامه‌های آن‌ها مشارکت داشت.

درباره الی شاهکار اصغر فرهادی

اصغر فرهادی در سال 1387 یکی از بهترین فیلم‌هایش را جلوی دوربین برد. فیلم درباره جمعی دوستانه است که همراه هم به سفر می‌روند اما ناگهان با چالشی غیرقابل‌پیش‌بینی مواجه می‌شوند. این فیلم به‌نوعی نقطه آغاز نگاه ویژه اصغر فرهادی در مورد حقیقت و قضاوت است که دل‌مشغولی او در چند فیلم بعدی او نیز بود.

درباره الی اولین فیلم فرهادی است که او علاوه بر نویسندگی و کارگردانی، تهیه‌کننده فیلم هم بود. اکرام درباره الی یک موفقیت بزرگ دیگر در کارنامه فرهادی بود و دومین سیمرغ کارگردانی را هم برای او به دنبال داشت. فیلم همچنین توانست برنده ده جایزه معتبر بین‌المللی شود از جمله جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی از جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۰۹.

اصغر فرهادی و جدایی نادر از سیمین

جدایی نادر از سیمین فیلم بعدی اصغر فرهادی و پرافتخارترین فیلم در تاریخ سینمای ایران است. فرهادی در این فیلم نیز تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده فیلم‌نامه بود. در این فیلم که در سال ۱۳۸۹ ساخته شد لیلا حاتمی، پیمان معادی و شهاب حسینی ایفای نقش کردند و فیلم بیش از چهل جایزه معتبر بین‌المللی را برای فرهادی به ارمغان آورد. اصغر. از جمله جایزه اولین گلدن گلوب و اسکار بهترین فیلم خارجی در سال ۲۰۱۲. جدایی نادر از سیمین همچنین سومین سیمرغ کارگردانی، اولین جایزه سیمرغ فیلم‌نامه و در مجموع پنجمین و ششمین سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر را نصیب اصغر فرهادی کرد.

جایزه اسکار در دستان اصغر فرهادی
جایزه اسکار در دستان اصغر فرهادی

اصغر فرهادی و فیلم گذشته

موفقیت‌های بین‌المللی فرهادی باعث شد او فیلم بعدی‌اش را در خارج ایران و در کشور فرانسه بسازد. فیلم گذشته که مجدداً در بسیاری از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی نمایش داده شد و مورد تحسین قرار گرفت؛ اما موفقیت فیلم جدایی را نتوانست تکرار کند. از مهم‌ترین افتخارات فیلم می‌توان به دریافت جایزه کلیسای جهانی جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد.

اصغر فرهادی و فیلم فروشنده

فرهادی سه سال بعد در سال ۱۳۹۴ فیلم فروشنده را با فیلم‌نامه‌ای از خودش جلوی دوربین برد. فروشنده توانست دومین اسکار بهترین فیلم خارجی را برای اصغر فرهادی و سینمای ایران به ارمغان بیاورد. فرهادی همچنین برای این فیلم جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ را نیز به دست آورد.

اصغر فرهادی در کنار بازیگران فیلم همه می دانند
اصغر فرهادی در کنار بازیگران فیلم همه می دانند

اصغر فرهادی و فیلمی با حضور ستاره‌های بین‌المللی

اصغر فرهادی دیگر به چهره‌ای جهانی و مورداحترام سینماگران جهان تبدیل شده بود و بسیاری از بازیگران و سینماگران آرزوی همکاری با او را داشتند. آخرین فیلم اصغر با نام «همه می‌دانند» به زبان اسپانیایی و با حضور دو ستاره مشهور سینمای جهان خاویر باردم و پنه لوپه کروز ساخته شد. فیلم در افتتاحیه جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۱۸ به نمایش درآمد و تحسین منتقدین را به دنبال داشت.

اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت آور
اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت آور
اضغر فرهادی و دخترش سارینا
اضغر فرهادی و دخترش سارینا

زندگی شخصی و خانوادگی اصغر فرهادی

اصغر فرهادی همسر پریسا بخت آور کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. او همچنین مدیر مؤسسه خانه بین‌الملل است که در زمینه آموزش سینما فعالیت می‌کند. ثمره زندگی مشترک این زوج موفق، دو دختر به نام‌های سارینا و ساغر است. اصغر فرهادی در کنار همسرش چند کار سینمایی مشترک انجام داده که معروف‌ترین آن‌ها «دایره‌زنگی» محصول سال ۱۳۸۷ است که به کارگردانی پریسا بخت‌آور و با فیلم‌نامه اصغر فرهادی ساخته شد.

جوایز و افتخارات اصغر فرهادی

 • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی در مراسم اعطاء جوایز اسکار سال ۲۰۱۲
 • برنده جایزه بهترین فیلم خارجی از شصت و نهمین دوره جایزه گلدن‌گلوب (۲۰۱۲)
 • برنده خرس طلایی بهترین فیلم در شصت و یکمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۱)
 • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
 • برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
 • برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
 • برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه در چهارمین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک برای فیلم‌نامه جدایی نادر از سیمین (۲۰۱۰)
 • برنده تندیس بهترین کارگردانی در چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم درباره الی... (۱۳۸۹)
 • برنده تندیس بهترین فیلم در چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم درباره الی به‌طور مشترک با محمود رضوی (۱۳۸۹)
 • برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه‌نویسی در سومین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک استرالیا برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
 • برنده جایزه ویژه هیئت‌داوران در سومین دوره جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک استرالیا برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
 • برنده جایزه روزنامه در استاندارد در ویناله برای فیلم درباره الی (۲۰۰۹)
 • برنده خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی در پنجاه و نهمین جشنواره فیلم برلین برای فیلم درباره الی (۱۳۸۷)
 • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴)
 • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم درباره الی (۱۳۸۷)
 • برنده جایزه ویژه هیئت‌داوران جشنواره فجر در سال ۱۳۸۱ برای رقص در غبار
 • قرقاول نقره‌ای بهترین کارگردانی در یازدهمین جشنواره فیلم کرالا برای فیلم چهارشنبه‌سوری (۲۰۰۶)

کارنامه سینمایی اصغر فرهادی

 • همه می‌دانند (1397)
 • فروشنده (۱۳۹۴)
 • جدایی نادر از سیمین (۱۳۸۹)
 • درباره الی (۱۳۸۷)
 • دایره‌زنگی (۱۳۸۶)
 • کنعان (۱۳۸۶)
 • چهارشنبه‌سوری (۱۳۸۴)
 • شهر زیبا (۱۳۸۲)
 • رقص در غبار (۱۳۸۱)
 • ارتفاع پست (۱۳۸۰) (به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس)

کارنامه تلویزیونی اصغر فرهادی

 • چشم‌به‌راه (۱۳۷۷)
 • پزشکان (۱۳۷۷)
 • مجتمع مسکونی فرخ و فرج (۱۳۷۷)
 • روزگار جوانی (۱۳۷۷)
 • داستان یک شهر یک (۱۳۷۸)
 • داستان یک شهر دو (۱۳۸۰)
 • یادداشت‌های کودکی (۱۳۸۰)
 • پشت‌کنکوری‌ها (۱۳۸۱)

 

هدیه تهرانی
ترانه علیدوستی
حمید فرخ‌نژاد
‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها