25 حقیقت جذاب درباره زندگی و آثار مودیلیانی نقاش نابغه ایتالیایی

آمادئو مودیلیانی نقاش و مجسمه‌ساز برجسته ایتالیایی از مشهورترین چهره‌های هنری قرن بیستم به شمار می‌رود که شاخصه آثارش پرتره‌هایی اغراق شده بود. او در 35 سالگی و در اوج خلاقیت در گذشت.

مودیلیانی3

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین:

1. آمادئو مودیلیانی در لیورنوی ایتالیا به دنیا آمد. در زمان تولدش، پدر او که یک تاجر یهودی ایتالیایی بود اعلام ورشکستگی کرده بود. گفته می‌شود که تولد مودیلیانی خانواده را از نابودی نجات داده است، زیرا دقیقاً همان روزی اتفاق افتاد که طلبکاران برای تصرف همه دارایی‌های آن‌ها آمده بودند، اما به دلیل یک قانون قدیمی، اجازه نداشتند تخت زنی در حال زایمان را مصادره کنند، بنابراین خانواده باارزش‌ترین وسایل خود را روی تخت قرار دادند تا از بردن آن‌ها جلوگیری کنند.

2. مودیلیانی در طول زندگی خود از همان کودکی دچار بیماری و مشکلات مربوط به سلامتی بود. او در 11 سالگی به پلوریسم مبتلا شد و فقط یک سال بعد دچار تب حصبه شد. در سن 16 سالگی به بیماری سل مبتلا شد که درنهایت باعث مرگ او گردید.

3. گفته می‌شود که دل‌بستگی او به نقاشی از همان دوران کودکی آغاز شده است. علاقه او به هنر هنگامی بروز کرد که در طی دوره تب تیفوسی و به دلیل عوارض ناشی از تب در مورد دیدن نقاشی‌های یک استاد قدیمی در فلورانس، شروع به هذیان‌گویی کرد. مادرش نیز قول داد که پس از بهبودی، او را به دیدن نقاشی‌ها ببرد، قولی که درنهایت به آن عمل کرد.

علاقه مودیلیانی به نیچه

4. مودیلیانی به‌شدت به فلسفه علاقه‌مند بود، از همان دوران کودکی مطالعه درباره فلسفه را آغاز کرد. او به‌ویژه تحت تأثیر نوشته‌های شارل بودلر، کومته دو لوتریامون و فردریش نیچه بود.

5. مودیلیانی هنگام شروع جنگ جهانی اول تلاش کرد تا به ارتش ملحق شود، اما درخواست او به دلیل وضعیت سلامتی او موردقبول قرار نگرفت.

6. هنگامی‌که مودیلیانی برای اولین بار در سال 1906 به پاریس نقل‌مکان کرد، خود را به‌عنوان یک هنرمند آکادمیک و یک بورژوای سابق معرفی کرد. او محافظه‌کار بود، فقط در حد اعتدال الکل می‌نوشید و استودیوی خود را با سلیقه با بازسازی آثار اساتید قدیمی تزئین کرد. همه این‌ها کاملاً در تضاد با طبیعت منحط و ولگردی بود که بعداً در زندگی خود به داشتن آن‌ها مشهور شد.

7. هنگام زندگی و کار در مونپارناس پاریس، مودیلیانی تحصیلات خود را نزد مجسمه‌ساز مشهور کنستانتین برانکوسی آغاز کرد و این موضوع او را به سمت ایجاد پیکره‌‌های قدرتمند در آثارش سوق داد.

8- مودیلیانی پس از نقل‌مکان به پاریس، به لقب مودی از وی دوستان و آشنایانش خوانده شد بازی کلامی ظریفی با کلمه فرانسوی Maudit بود، به معنی «نفرین‌شده».

9. هنرمندان دیگری که در محله مونپارناس پاریس کار می‌کردند، اغلب سوژه‌های پرتره‌های مودیلیانی بودند، از جمله ژان کوکتو، خوان گریس، پابلو پیکاسو و دیگو ریورا.

اعتیاد مودیلیانی

10. تقریباً از سال 1914، سو مصرف مواد و الکل توسط این هنرمند بسیار افزایش یافت. برخی از محققان حدس می‌زنند که این امر به خاطر تحمل عوارض طاقت‌فرسای بیماری سل بود، شرایطی که تقریباً هیچ‌کس در زندگی او از آن آگاه نبود.

11. مودیلیانی اولین سلف پرتره خود را در سال 1915 به اتمام رساند و خودش را در تابلو به صورت Pierrot به تصویر کشید، شخصیتی آشنا در کمدیا دلاآرته، دلقکی که بسیار با کهن‌الگوی هنرمند رمانتیک و رنجدیده هماهنگ است.

آثار برهنه مودیلیانی

12. دلال آثار هنری، لئوپولد زبوروفسکی، بین سال‌های 1916 و 1919 سفارش بسیاری از تابلوهای برهنه را به مودیلیانی داد. او روزانه بین 15 تا 20 فرانک به مودیلیانی می‌پرداخت، مدل‌ها و مواد اولیه نقاشی را او تهیه می‌کرد و به او اجازه داد از آپارتمان شخصی‌اش به‌عنوان آتلیه استفاده کند. این آثار اکنون از مشهورترین آثار مودیلیانی هستند.

13. مودیلیانی بیشتر عمر خود را در فقر گذراند. او تا حد زیادی در فروش آثار خود ناموفق بود و وقتی هم که اثری را به فروش می‌رساند در ازایش مبلغ زیادی درخواست نمی‌کرد. بیشتر پولی که او به دست می‌آورد برای تهیه مواد مخدر استفاده می‌شد.

زندگی فقیرانه مودیلیانی

14. از آنجا که او بیشتر عمر هنری خود را فقر گذرانده است، برخی از محققان حدس می‌زنند که سنگی که او برای مجسمه‌های خود استفاده کرده است در واقع از کارگاه‌ها بازسازی شهر در مونپارناس دزدیده شده است. مجموعه سرهای او دقیقاً از همان نوع سنگ آهکی ساخته شده است که در بازسازی محله مونپارناس استفاده شده بود.

زندگی شخصی و خانوادگی مودیلیانی

15. مودیلیانی توسط مجسمه‌ساز چانا اورلوف برای اولین بار به ژان هوبوترن، دانشجوی هنر و مدل معرفی شد. آن‌ها پس از مدت کوتاهی شروع به زندگی با یکدیگر کردند و صاحب یک دختر به نام ژان مودیلیانی شدند. ژان مودیلیانی بعدها تاریخ‌نگار هنر ایتالیایی-فرانسوی شد که بیشتر به دلیل تحقیقات بیوگرافی خود در مورد پدرش، آمادئو مودیلیانی، هنرمند مشهور شد.

تنها نمایشگاه انفرادی مودیلیانی

16. مودیلیانی اولین و تنها نمایشگاه انفرادی خود در زمان حیاتش را در سال 1917 برگزار کرد. بااین‌حال کمی پس از آغاز افتتاحیه یک افسر پلیس در حال عبور از آنجا توسط نقاشی‌های برهنه مودیلیانی که درملأعام به نمایش گذاشته شده بود چنان خشمگین شد که نمایشگاه تنها ساعاتی پس از افتتاحیه به دلیل خدشه‌دار کردن عفت عمومی تعطیل شد.

17- برخی منابع ادعا می‌کنند که خشم و تعطیلی زودهنگام نمایشگاه انفرادی وی به دلیل سبک منحصربه‌فرد کار او یا برهنگی نبوده بلکه وجود موهای اندام‌های تناسلی در نقاشی‌های وی از زنان بوده است.

18. از اوایل سال 1918، مودیلیانی و هبوترن یک سال را در فرانسه گذراندند و یک حلقه اجتماعی قوی ایجاد کردند که شامل پابلو پیکاسو و پیر آگوست رنوار بود.

مرگ مودیلیانی

19. در ۱۹۲۰ همسایه طبقه پایین مودیلیانی متوجه سکوت چندروزه خانه مودیلیانی شد. او سری به خانه زد و مودیلیانی را در حالی یافت که در بستر و در آغوش ژان به هذیان‌گویی مشغول است. در آن زمان ژان تقریباً 8 ماهه باردار بود. کار زیادی از دست پزشکان برنمی‌آمد زیرا مودیلیانی در مرحله پیشرفته‌ای از بیماری‌اش بود و سل مننژیتی او را به‌سوی مرگ می‌برد. مودیلیانی در ۲۴ ژانویه ۱۹۲۰ درحالی‌که تنها ۳۵ سال داشت از دنیا رفت. مراسم تشییع عظیمی برای او برگزار شد که بسیاری از افراد جامعه هنری پاریس و مونپارناس در آن حضور پیدا کردند.

خودکشی نامزد مودیلیانی

20. ژان هبوترن، نامزد مودیلیانی، در آن زمان در 24 ماه ژانویه 1920 فرزند دومشان را هشت‌ماهه باردار بود. یک روز بعد از مرگ مودیلیانی درحالی‌که از مرگ او ویران شده بود، خودش را از پنجره طبقه پنجم خانه پدر و مادرش پایان انداخت خودش و کودک متولد نشده را یکجا کشت.

21. نزدیک به یک دهه از مرگ مودیلیانی و هبوترن نگذشته بود که خانواده هبوترن اجازه دادند که جسد دخترشان به گورستان پرلاشز در کنار مقبره مودیلیانی بازگردانده شود. در حال حاضر یک سنگ‌قبر مزار هر دو را پوشانده است.

22. تعداد زیادی از آثار مودیلیانی اکنون گم شده‌اند. بسیاری از کارهای اولیه مودیلیانی توسط خود هنرمند نابود شد چون آن‌ها را نابالغ و محصول زندگی قبلی خود به‌عنوان «بورژوای کثیف» می‌دانست. تعدادی از آثارش در خلال نقل‌مکان‌های متعدد او رها شدند و برخی دیگر نیز توسط مودیلیانی به تعدادی از دلدارهای عشقی‌اش هدیه داده شد که توسط آن‌ها به‌خوبی مورد نگهداری قرار نگرفت.

شباهت ونگوگ و مودیلیانی

23. مودیلیانی نابغه ایتالیایی اشتراکات زیادی با ونگوگ نابغه هلندی داشت. هر دو بدخلق بودند، هرگز فرصتی برای تنش و درگیری را از دست نمی‌دادند، در طول زندگی خود موفق به تبدیل استعداد درخشان خود به درآمد مکفی نشدند و حتی گاهی از شاهکارهای خود - که اکنون بسیار گران‌تر از طلا هستند - برای پرداخت هزینه خوردوخوراک استفاده می‌کردند.

دادن یک طرح کشیده شده با مداد در ازای یک فنجان قهوه برای مودیلیانی کاملاً امری معمول بود. با توجه به اینکه مودیلیانی بیشتر پرتره‌های معروف خود را فقط در یک جلسه نقاشی کرده و اگر مشتری هزینه ساعتی بابت کار او پرداخت درآمد زیادی نصیب مودیلیانی نمی‌شد.

انتقام مودیلیانی

24. آمادئو مودیلیانی در قبرستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد. بر روی سنگ‌قبر او چنین نوشته شده است: «در لحظه افتخار توسط مرگ از پای درآمد». این هنرمند که در زمان حیاتش مورد تمسخر قرار گرفت، خیلی زود کسانی را که به‌اندازه کافی برای خرید آثارش باهوش بودند ثروتمند کرد و دقیقاً در همان لحظه مراسم تشییع‌جنازه‌اش چهره‌های عزادار و مغموم هنرمندان و مدل‌های همکارش هنر او را گرچه با تأخیر به رسمیت شناخت. حتی پلیس نیز به او ادای احترام کرد. دیدن آن صحنه غیرمعمول - آیا همان ژاندارم‌هایی نبودند که نمایشگاه مودیلیانی را به دلیل برهنگی ممنوع کردند؟ - پیکاسو در گوش فرانسیس کارکو نویسنده زمزمه کرد: «حالا او انتقام گرفته شده است.»

رکوردشکنی تابلوی مودیلیانی

25. در سال 2012، نقاشی برهنه خوابیده با کوسن آبی یکی از گران‌ترین تابلوهای نقاشی دنیا شناخته شد. این اثر در یک حراج به مبلغ 118 میلیون دلار توسط مالک میلیاردر روسی باشگاه فوتبال موناکو، دیمیتری ریبولوف، خریداری شد. بااین‌حال او به‌زودی متوجه شد که صاحب قبلی اثر فقط 93.5 میلیون دلار درآمد داشته است و ادعا کرد که این تفاوت مبلغ را دلال سوئیسی آثار هنری ایو بوویه به جیب زده که با شکایت او در اوایل سال 2015 دستگیر شد در همان سال 2015، «نو کوچه» رکورد گران‌ترین اثر مودیلیانی را شکست. میلیاردر چینی لیو یقیان آن را به قیمت 170 میلیون دلار خریداری کرد (که از برآورد اولیه 100 میلیون دلاری بسیار بیشتر بود).

منبع: sothebys

ترجمه و ویرایش: سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین

 

 

‍‍‍
‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها