فوری/ کرونای آفریقایی به ایران رسید

دکتر نمکی کرونای آفریقایی به ایران و به خصوص در استان های جنوبی کشور در حال انتشار است.

دکتر نمکی کرونای آفریقایی  به ایران و به خصوص در استان های جنوبی کشور در حال انتشار است.

 

وی افزود: متاسفانه مرگ های ناشی از بستری های زیادی که در این روزها داشتیم، رو به افزایش خواهد بود و چند روز آینده روزهای سخت تری را از نظر دریافت تعداد مرگ های ناشی از بستری های انبوه این روزها خواهیم داشت.

 

نمکی ادامه داد: کاری که همکاران ما با تدبیر در مدیریت این موج انجام دادند، این بود که اولا ما مراکز 16 ساعته سرپایی را افزایش دادیم، درمان سرپایی با داروهای ضدویروس و بستری موقت را گسترش دادیم و توانستیم بار انبوهی را که سرریزش به بیمارستان ها می رفت، کم کنیم. کاهش بار بیمارستان ها باعث شد که مراقبت بیمارستانی ما افزایش یابد و در روزهای آینده با ورودی کمتر بیمارستان ها و گذشت از این موج سهمگین و سنگین در روزهای آینده، امیدواریم که میزان مرگ و میرها که معمولا با تاخیر نسبت به میزان بستری و سرپایی کاهش می یابد را شاهد باشیم.

 

نمکی اظهار کرد: خبر ناخوشی که باید به مردم بگویم این است که ما لحظه به لحظه ورود ویروس های موتاسیون یافته دیگر را به کشور رصد می کردیم. قبلا اعلام کرده بودم که ویروس ها پاسپورت نمی خواهند. همانطور که ویروس ووهان توانست خودش را به قطب برساند. صدای پای ویروس های آفریقای جنوبی و برزیلی را هم در پشت در مرزهایمان می شنیدیم و همچنین ویروس هندی را که از مرزهای شرقی و جنوب شرقی همواره ورودش ما را تهدید می کند.

 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه علم به حضور و شیوع ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی در کشورهای همسایه داشتم، مکاتباتی برای منع ورود و خروج موارد از برخی کشورهای همسایه کرده بودم که به هر دلیل، مسائل دنبال نشد و متاسفانه دیشب گزارش پیدا کردیم که در یکی از استان های جنوبی برای اولین بار سه مورد ویروس آفریقای جنوبی را در یک مجموعه پیدا کردیم.

 

نمکی گفت: داریم دنبال و رصد می کنیم با شیوه های مجدد آزمایش که بتوانیم با چک مجدد برایمان قطعی شود و به مردم اطلاع می دهیم.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: در زمینه ویروس هندی هم صدای پایش را نزدیک تر کنار خودمان می شنویم. تمام تبعه هندی و پاکستانی که وارد شدند را بررسی می کنیم. دیروز در یکی از شهرستان هایمان مواردی را از هندی هایی که مبتلا به کرونا بودند را داریم ارزیابی می کنیم و امیدواریم از نوع موتاسیون یافته هندی نباشند.

 

وی گفت: این زنگ خطر به ما می گوید که باز هم باید فاصله ها را بیشتر کنیم، پروتکل ها را بیشتر مراعات کنیم و نگذاریم که همکارانمان در مجموعه های درمانی به دام جمع کردن موج جدید با ویروس های جهش یافته جدید شوند. واقعا نظام سلامت در اوج گرفتاری است و همکاران من در سنگین ترین بار ممکن تاریخی که دارند می کشند کار را پیش می برند.

 

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم بتوانیم در این مرحله چوب سنگین بر گرده نظام سلامت با عدم رعایت فاصله گذاری، با عدم رعایت پروتکل ها وارد نکنیم تا خدایی نکرده بعد از ویروس انگلیسی به دام شیوع گسترده ویروس آفریقای جنوبی نیفتیم که از همه این ها سرسخت تر بود و بسیاری از واکسن ها رویش جواب نداده و اگر هم جواب بده جواب مختصری است.

 

نمکی همچنین گفت: نگذاریم که جمعیت بیشتری مبتلا شوند آن هم با ویروسی که واکسن ها روی آن اثر قابل توجهی نداشته باشند. از اصحاب رسانه تشکر دارم و میخواهم که در کنار ما این اطلاع رسانی گسترده را در کشور انجام دهند و کمک کنند تا بتوانیم این موج ها را پشت سر بگذاریم.

 

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: خبری خوش از واکسیناسیون گروه 80 سال به بالا در کشور داشتیم که امروز آغاز شد و امیدواریم بعد از آن بتوانیم گروه های دیگری را از جمعیت هدف و آسیب پذیر آغاز کرده و بتوانیم طبق برنامه زمان بندی شده، تا خرداد ماه گروه های هدف را که در برنامه به عنوان گروه های پرریسک قلمداد شدند را تمام کنیم.

 

نمکی گفت: در عین حال تولید واکسن داخلی مان به خوبی پیش می رود. دیروز در اصفهان فاز سوم آزمایش بالینی واکسن پاستور را آغاز کردیم. فاز سوم واکسن برکت روز قبلش آغاز شد و بقیه واکسنها هم با قدرت پیش می روند. در آینده بسیار نزدیک مجموعه واکسن های داخلی مان به واکسیناسیون کشور خواهد پیوست.

 

 

 

علائم کرونای آفریقایی

 

مردانی گفت: تا به امروز سه مورد ابتلای هموطنان به ویروس آفریقایی در ایران گزارش شده است.

مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی و عضو علمی کمیته کشوری کرونا در مورد سویه جدید ویروس کرونا گفت: ویروس آفریقایی یک سویه جهش یافته کروناست که تا کنون سه مورد مبتلا به این نوع از ویروس در ایران شناسایی شده است.

مردانی افزود: علائم این ویروس مثل ویروس قبلی است، ولی سرایت پذیری بالاتری نسبت به ویروس‌های قبل دارد و نکته‌ای که در این ویروس قابل توجه این است که این سویه جهش یافته نسبت به بعضی از واکسن‌ها پاسخ نمی‌دهد.

او گفت: تا کنون مشخص شده که این ویروس آفریقایی، نسبت به واکسن آسترازنکا پاسخ پایینی داشته است.

مردانی ادامه داد: در مورد همه گیری این ویروس، می‌توان گفت هر گروه سنی که آنتی بادی محافظت کننده نداشته باشد، به این نوع جهش یافته مبتلا خواهند شد.

عضو علمی کمیته کشوری کرونا بیان کرد: برای جلوگیری از ابتلا به این سویه‌های جدید و خطرناک یا باید واکسن بزنیم و یا به این ویروس یک بار مبتلا شویم. همچنین باید توجه داشت که تمام گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

او مطرح کرد: مردم نباید از اسامی و سویه‌های جدید ویروس کرونا بترسند و دچار اضطراب شوند، زیرا راه پشگیری از تمام سویه‌های این ویروس از ضعیف‌ترین تا قوی ترین، مشترک است و با کرونای قدیمی هیچ تفاوتی ندارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد راه های پیشگیری از ابتلا به انواع جهش های ویروس کرونا گفت: استفاده مداوم از ماسک از خانه تا خانه، شستشوی مکرر و ضدعفونی کردن دست ها، رعایت جدی و اصولی فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور و تجمع در فضا‌های بسته و فاقد تهویه و پرهیز از تردد‌های برون شهری و سفر‌های غیرضروری، از اصلی ترین راه‌های پشگیری از ابتلا به انواع مختلف جهش یافته ویروس کروناست.

مردانی افزود: ویروس هندی هم سویه جهش یافته دیگری است که برای اولین بار، دنیا شاهد دو جهش برای یک ویروس بود و ویروس کرونا، دو جهش پیدا کرده است و همین جهش ها، شدت خطرناک بودن و سرایت پذیری آن را تا حد زیادی بالا برده است.

عضو علمی کمیته کشوری کرونا بیان کرد: یکی از مشکلاتی که این ویروس می‌تواند در دنیا ایجاد کند این است که سریعا در جا‌های مختلف دنیا شیوع و گسترش پیدا می کند. به همین دلیل است که دروازه هند را به روی کشور‌هایی مثل آمریکا، کانادا و سایر کشور‌ها بسته اند تا از شیوع گسترده ویروس جلوگیری کنند و خیلی جدی در حال انجام مراحل پیشگیری از این سویه خطرناک هستند.

او گفت: این احتمال وجود دارد که در صورت شیوع این ویروس، کارایی واکسن‌هایی که در حال ساخت است زیر سوال برود.

مردانی بیان کرد: در حال حاضر نمی‌توان به صورت قطعی اعلام کرد که ویروس جهش یافته هندی، خطرناک‌ترین نوع جهش کروناست، زیرا هر لحظه ممکن است با جهش جدیدتر، شدیدتر و خطرناک‌تری مواجه شویم.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: در حال حاضر شدت خطرناک بودن ویروس آفریقایی و هندی در سرعت انتقال و شدت مرگ و میر آن هاست.

 

چه واکسن‌هایی روی کرونا آفریقایی تاثیر دارد؟

گفته می شود بسیاری از واکسن‌های تولیدشده کنونی در برابر این نوع ویروس اثربخش نیستند.

آسترازنکا: به طور رسمی اعلام شد که واکسن آسترازنکا روی این نوع جهش‌یافته کرونا بی‌اثر است.

فایزر: مسئولان شرکت فایزر مدعی شده اند که این واکسن در برابر کرونا آفریقایی مقاوم است، اما جدیدترین بررسی‌ها نشان می‌دهد فایزر تاثیر چندانی برای مقابله با ویروس جهش یافته آفریقایی ندارد.

مدرنا: شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرده که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.

اسپوتنیک وی: محققان روسی اعلام کرده‌اند که این واکسن در برابر جهش ویروس در آفریقای جنوبی کارایی دارد.

سینوواک چین: مدیران سینوواک اعلام کرده‌اند واکسن تولیدی این شرکت در مقابل گونه های جهش یافته ویروس کرونا در کشور بریتانیا و آفریقای جنوبی مقاوم است.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها