طول عمر بیشتر با ترک ۵ عادت ناسالم و خطرساز!

طول عمر شما در گروی عادات زندگی شماست. هر چه عادات ناسالم بیشتری داشته باشید، طول عمر کمتری خواهید داشت. تحقیقات نشان می‌دهد اگر بتوانید از این ۵ عامل خطرساز و تهدیدکننده دوری کنید، طول عمرتان بیشتر خواهد شد.

طول عمر بیشتر با ترک ۵ عادت ناسالم و خطرساز!

آیا دوست دارید با بالا رفتن سن خود بتوانید ۷ تا ۱۰ سال عمرِ سالم و بدون بیماری به زندگی خود اضافه کنید؟

راز طول عمر شما…

اگر  می‌خواهید ۱۰ سال بیشتر عمر کنید، سعی کنید از این ۵ عادت بد برای سلامت خود دوری کنید:

سیگار کشیدن

ورزش نکردن

اضافه وزن داشتن

مصرف بیش از اندازه الکل

رژیم غذایی ناسالم

طی تحقیقات جدیدی که انجام شد، تاثیر این رفتارها بر احتمال زندگی طولانی‌تری که عاری از دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و دیگر بیماری‌های مزمن باشد بررسی و تحلیل شده است.

دکتر فرانک هو، رییس بخش تغذیه در دانشکده سلامت عمومی هاروارد تی.اچ چان، گفت: «ما به این نته پی بردیم که داشتن سبک زندگی سالم می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای بر تعداد سال‌های عمر سالم و بدون بیماری هر فرد بیفزاید.»

به گفته او، مخصوصا، زنانی که تمام این ۵ عادت سالم را داشته‌اند ۱۰ سال بر عمر خود اضافه کرده و مردان هم تقریبا ۸ سال بیشتر عمر می‌کنند.

اطلاعات و تحقیقات بیشتر

تحقیقاتی در ادامه مطالعاتی که سال گذشته منتشر شد انجام شد و در طی آن، سلامت بیش از ۳۸ هزار مرد به مدت ۲۸ سال و ۷۳ هزار زن به مدت ۳۴ سال را پیگیری می‌کرد.

این تحقیقات نشان داد زنانی که همه ۵ عادت سالم را در ۵۰ سالگی داشته‌اند ۱۴ سال بیشتر از زنانی که ندارند عمر کردند. مردانی که این ۵ سبک زندگی سالم را در ۵۰ سالگی داشتند ۱۲ سال بیشتر از آنهایی که هیچ کدام از این عادات را نداشتند زندگی کردند.

تحقیقات جدید در مجله BMJ منتشر شد و همین اطلاعات را در مورد نحوه تاثیر بیماری‌های مزمن بر کیفیت زندگی در طی مطالعات بررسی می‌کرد.

این تحقیقات به این دلیل طراحی شده بود که نشان دهد چطور این ۵ رفتار سالم بر خطر ابتلا به این بیماری‌ها تاثیرگذار است:

هرگز سیگار نکشیدن

داشتن شاخص توده بدنی سالم زیر ۲۵

انجام ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز

نوشیدن الکل به طور متوسط

داشتن رژیم غذایی خوب و سالم

 

مردان در مقایسه با زنان

زنانی که ۴ تا ۵ مورد از این عادات سالم را طی ۲۰ تا ۳۰ سال داشته‌اند در مقایسه با آنهایی که هیچ تغییری در سبک زندگی خود نداده‌اند به طور متوسط ۱۰٫۶ سال زندگی بیشتری که سالم و عاری از بیماری باشد داشته‌اند. از نظر ابتلا به بیماری نیز زنان سالم‌تر به طور متوسط ۸ سال سالم و بدون سرطان، ۱۰ سال بدون بیماری‌های قلبی و عروقی و ۱۲ سال بدون دیابت زندگی کرده‌اند.

مردانی که ۴ یا ۵ تا از این رفتارهای سالم را داشته‌اند ۷٫۶ سال عمر سالم طولانی‌تری داشتند؛ به طور متوسط ۶ سال بیشتر بدون سرطان، تقریبا ۹ سال بیشتر بدون بیماری‌های قلبی و ۱۰ سال بیشتر بدون ابتلا به بیماری دیابت زندگی کرده‌اند.

این نتایج بعد از تطبیق با اطلاعات سن، نژاد، سابقه خانواده و عوامل تاثیرگذار دیگر نیز با همان دقت صدق می‌کرد.

جای تعجب نیست مردانی که به میزان زیاد به سیگار کشیدن اعتیاد دارند، یعنی بیش از ۱۵ نخ سیگار در روز می‌کشند، مردانی که چاق هستند و زنانی که شاخص توده بدنی آنها ۳۰ و بالاتر است سال‌های کمتری را بدون بیماری زندگی می‌کنند.

اگر فردی در طول انجام این تحقیقات بیمار می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟

اطلاعات نشان می‌دهد نیمی از افرادی که مبتلا به سرطان شدند با داشتن ۴ تا ۵ سبک زندگی سالم ۲۳ سال بیشتر از آنهایی که این عادات را نداشتند عمر کردند. در میان آنهایی که تغییر نکرده‌اند، نیمی از آنهایی که زنده ماندند هم ۱۱ سال بیشتر عمر کردند. همین الگو در مورد بیماری‌های قلبی و دیابت نیز تکرار شد.

دکتر هو افزود: «این یک پیام سلامت مثبت است زیرا به این معنی است که عادات سبک زندگی سالم نه تنها بر عمر افراد می‌افزاید بلکه کیفیت زندگی آنها را بهتر می‌کند و رنج‌های مربوط به بیماری مزمن را کاهش می‌دهد.»

این تحقیقات محدودیت‌هایی را داشت؛ مثلا شامل این می‌شد که همه اطلاعات مربوط به تبعیت از این ۵ عامل سبک زندگی سالم گزارش‌هایی بود که خود افراد می‌دادند و ممکن است این اطلاعات اشتباه بوده و نتایج آسیب‌پذیر باشد.

چه می‌شود اگر بتوانید این ۵ عادت بد را در زندگی خود کنار بگذارید؟

برای ترک عادات بد و تبعیت از سبک زندگی سالم هیچ وقت دیر نیست. برای آنهایی که به سیگار کشیدن اعتیاد دارند، تنها چیزی که اهمیت دارد و باید انجام دهند این است که سیگار کشیدن را ترک کنند. آنهایی که سیگار نمی‌کشند رژیم غذایی سالم داشته باشند، فعالیت جسمی روزانه خود را فراموش نکنند و همین طور سعی کنند وزن سالم خود را حفظ کنند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها