نقد کتاب؛

نگاهی به کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک

کتاب ملت عشق نوشته الیف شافاک نویسنده ترک از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های ترجمه شده به زبان فارسی در سال‌های اخیر است. نویسنده گاردین نگاهی دارد به این رمان محبوب.

کتاب ملت عشق

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین: کتاب ملت عشق رمانی نوشته الیف شافاک نویسنده فرانسوی تبار اهل ترکیه است. الیف شافاک از شناخته‌شده‌ترین و شجاع‌ترین نویسندگان و فمینیست‌های ترکیه است. رمان ملت عشق یکی از پرفروش‌ترین آثار اوست. این رمان از دو روایت موازی تشکیل‌شده است. روایت معاصر درباره یک زن غمگین خانه‌دار یهودی به نام الا است که در نورثمپتون، ماساچوست زندگی می‌کند. الا برای یک آژانس ادبی کار می‌کند. به او کتابی داده می‌شود به نام «کفر شیرین» نوشته عزیز زهرا. رمان کفر شیرین دومین روایت در این رمان است. کفر شیرین درواقع در مورد یک درویش دوره‌گرد به نام شمس تبریزی است، او که یک عارف صوفی است چشم‌انداز مرگ خود را پیش روی می‌بیند و قصد دارد معاشری پیدا کند که بتواند حکمت خود را به او منتقل نماید.

کتاب ملت عشق درباره رابطه رازآلود شمس تبریزی و مولاناست

به همین دلیل شمس از سمرقند به بغداد سفر می‌کند و در آنجا با جلال‌الدین مولوی ملقب به رومی، شاعر و دانشمند معروف آن زمان آشنا می‌شود. شمس به قونیه سفر می‌کند که موطن مولوی است و این موضوع باعث می‌شود که آن دو بسیار به هم نزدیک شوند. تغییرات عجیب و غیرمنتظره‌ای در مولوی اتفاق می‌افتد و این موضوع باعث می‌شود مردم و خانواده او از شمس متنفر شوند. از طرف دیگر الا بعدازاینکه به‌شدت تحت تأثیر کفر شیرین قرار گرفت، با نویسنده کفر شیرین، عزیز زهرا از طریق ایمیل آشنا می‌شود. در طی ایمیل‌هایی با عزیز زهرا الا درمی‌یابد که آماده است تا از زندگی خود، فرزندان و همسرش به خاطر فرد دیگری دست بکشد.

سبک رمان روایی اول‌شخص است و گرچه کفر شیرین واقعاً منطبق بر روایت الا است اما این موضوع به رمان لطمه زده است. نویسنده در روایت کفر شیرین با شیوه‌ای که خوب ازکاردرآمده که بسیاری از نظر‌گاه‌ها را بازگو می‌کند، گاه از منظر شمس، گاه یک گدا، گاه یک متعصب یا مولوی یا یک روسپی یا حتی خانواده مولوی. این واقعاً تصویری است ازآنچه درواقع اتفاق افتاده است، عشق به مولانا به شمس و نفرت اهالی شهر و خانواده‌ی مولوی نسبت به شمس؛ اما روایت الا فاقد چندین منظر مختلف است. تنها از منظر الا است، اگر از دیدگاه زهرا عزیز یا فرزندان او روایت می‌شد شاید خواننده داستان الا را واضح‌تر درک می‌نمود.

شخصیت شمس تبریزی مهمترین دلیل جذابیت کتاب ملت عشق 

 بیشترین جذابیت این رمان به خاطر شخصیت شمس تبریزی است، از قوانین عشق او گرفته تا شخصیت قوی‌اش و عشق و اعتقادش به خدا، همه‌چیزش مسحورکننده است. حتی اگر یک خداناباور باشید خواندن در مورد شمس تبریزی واقعاً آرزوی یافتن خدا را در بعیدترین مکان‌ها می‌تواند در شما بیدار کند. کتاب ملت عشق که توسط شمس روایت می‌شود می‌تواند دیدگاه خواننده را در مورد زندگی، روابط انسانی و خدا تغییر دهد. از طرف دیگر، تلاش کرده در این رمان نفرت خواننده را نسبت به افراد دین‌دار منافق تشدید می‌کند، کسانی که هیچ ارتباطی باخدا و یا عشقی که در دل‌های انسان زبانه می‌کشد ندارند.

درعین‌حال اگر از هواداران پروپاقرص اشعار مولوی باشید رمان به شما کمک خواهد کرد بدانید چطور مولوی تبدیل به شاعری این‌چنین مشهور و محبوب شده است. همین‌طور به شما کمک خواهد کرد شخصی را که باعث سرودن این شاهکارهای ادبی شده است را بشناسید: شمس تبریزی را.

منبع: The Guardian

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها