نامه محمود احمدی نژاد به محمد بن سلمان

سیگنال احمدی نژاد به دولت‌ های خارجی علیه روحانی

روزنامه اعتماد از تلاش احمدی ‌نژاد برای میانجیگری در جنگ یمن و نامه‌نگاری ‌های متعدد او خبر داد. محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت نهم و دهم در ادامه نامه‌نگاری‌های خود این بار به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نامه‌ای نوشته است. برخی منابع اطلاع دادند که نامه خطاب به محمد بن سلمان بر سر طرح صلح یمن است. این منبع آگاه گفته، احمدی ‌نژاد برای میانجی‌گری در جنگ یمن با سران دو طرف درگیر و سازمان ملل وارد گفت‌وگو شده است و تلاش دارد یک هیات میانجی‌گر که در آن چهره‌های بین‌المللی حضور داشته باشند را تشکیل دهد. این منبع خبر داده که رییس‌جمهوری پیشین ایران تلاش دارد این هیات را به زودی تشکیل دهد و اسناد آن را نیز منتشر خواهد کرد.

رسانه‌هایی مانند نشنال، نیویورک تایمز، العربیه، میدل ایست آی و چند رسانه دیگر به تحلیل‌ها نامه اخیر احمدی نژاد پرداختند. در این گزارش به برخی از مهم ترین تحلیل‌ها و برداشت‌های رسانه‌های خارجی اشاره می کنیم.

به گزارش خبر فوری، نامه محمود احمدی نژاد به محمد بن سلمان باعث شده جنجال‌ها در مورد او و اقدامش بیشتر و بیشتر شود.

این نامه هم در رسانه‌های داخل و هم در بین خارجی‌ها بازتاب وسیعی داشته است. بازتاب نامه رئیس جمهور سابق ایران به ولیعهد جوان عربستان سعودی در بین رسانه‌های داخلی نسبتا تند بوده و نامه او  فقط توسط رسانه‌های نزدیک به او مورد حمایت قرار گرفته است.

احمدی‌نژاد مخالف حمایت از اسد بود؟

در این بین رسانه ای مثل جهان نیوز بیشترین انتقادات را از احمدی نژاد کرده و نامه او را پایمال کردن خون بسیاری از اطفال یمنی دانست. این وبسایت خبری، در گزارش خود احمدی نژاد را کسی می‌داند که بر خلاف ظواهر، هیچگاه در مسائل بین‌المللی تدبیر مناسبی نداشته و حتی در ابتدای جنگ با سوریه، حمایت از بشار اسد را اتلاف وقت و هزینه می‌دانسته است.

بازتاب نامه در رسانه‎های خارجی

اما جدا از رسانه های داخل، خارجی ها با دقت بیشتری به بررسی نامه عربی احمدی نژاد به ولیعهد عربستان پرداختند. با بررسی مقاله رسانه‌هایی مانند نشنال، نیویورک تایمز، العربیه، میدل ایست آی و چند رسانه دیگر به تحلیل‌ها و برداشت‌های جالبی می‌رسیم. بد نیست در این گزارش به برخی از مهم ترین این تحلیل‌ها و برداشت‌های رسانه‌های خارجی اشاره کنیم:

نامه ای که به دست نیویورک تایمز رسید

 نکته ای که بسیاری از رسانه‌های به آن اشاره می‌کنند این است که اطرافیان رئیس جمهور سابق، یکی از اولین نسخه های نامه را به نیویورک تایمز دادند. این در حالی است که متن و ترجمه نامه تا ساعاتی بعد از انتشار نیویورک تایمز، هنوز به دست وبگاه‌ها و روزنامه های ایرانی نرسیده بود. این نشان می‌دهد که احمدی نژاد قصد داشته پیامش را به رسانه های خارجی برساند و بیشتر آنها را وارد بازی خود کند.

"عالیجناب"، "برادر" و سایر عبارات بی‌سابقه

 آنچه بیش از همه چیز باعث تعجب برخی رسانه ها به خصوص نیویورک تایمز شده، عبارات به کار رفته در این نامه است. همه می‌دانند که ایران و عربستان رابطه زیاد خوبی با هم ندارند و به خصوص محمد بن سلمان که جنگ در یمن را شعله ور کرد؛ دشمن سرسخت مقامات کشورمان است. با این حال، در نامه احمدی نژاد عباراتی مانند "عالیجناب" خطاب به بن سلمان آورده شده که در نامه های پیشین احمدی نژاد هم سابقه نداشته است.

عبارتی که نیویورک تایمز در همان ابتدای گزارشش بر آن تاکید بسیاری می‌کند "مرد صلح" است. احمدی نژاد در حالی بن سلمان را "مرد صلح" می‌نامد که او و رژیم آل‌سعود عامل اصلی نسل کشی در یمن هستند.  

عبارت مهم دیگری که نیویورک تایمز بر آن تاکید دارد واژه "برادر" است. احمدی نژاد در پایان نامه اش نوشته: "برادر شما محمود احمدی  نژاد." این چیزی است که معمولا در نامه های مقامات ایرانی به عربستانی ها سابقه ندارد و از این جهت هم این نامه می‌تواند کم سابقه تلقی شود.

نامه ای در جهت بازگشت به پاستور؟

 از علت نگارش این نامه برداشت های بسیاری شده است. نشنال معتقد است علت نگارش چنین نامه ای، ورود احمدی نژاد به سطح اول سیاست در ایران است.

این گمانه به‌ویژه وقتی بیشتر مطرح می‌شود که بدانیم محمود احمدی‌نژاد در انتخابات جنجالی ۸۸ رقیب خود را متهم کرد که با استفاده از پول ولیعهد وقت سعودی، برای حذف احمدی‌نژاد تلاش می‌کند. بنابراین گویی ۱۱ سال قبل احمدی‌نژاد خبر از ورود دلارهای سعودی به جریان انتخابات در ایران داشت!

از نظر نشنال، هر چند رئیس جمهور سابق عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است اما او به این حد راضی نیست و به شدت دنبال این است که مجددا به عنوان رئیس جمهور ایران وارد پاستور شود.

 نشنال مدعی است احمدی نژاد در داخل، با موانع بسیاری مواجه است و مخالفان بسیار زیادی دارد؛ به همین دلیل  می‌خواهد با تمرکز بر خارج، راهش را به سیاست ایران باز کند.

سعودی‌ها به طرز عجیبی ساکتند

نکته مهم دیگری که اکثر رسانه های خارجی به آن پرداختند، این است  که نامه احمدی‌نژاد به طرز عجیبی توسط سعودی ها بایکوت شده و به رسانه های رسمی سعودی و مقامات این کشور  هنوز هیچ واکنشی به این نامه نشان ندادند.

این عدم واکنش یا به علت بی توجهی شخص بن سلمان به احمدی نژاد است و یا به علت یکه خوردن از تغییر ادبیات نامه یکی از مقامات کشورمان. هر چه باشد، پاسخ ندادن به نامه رئیس جمهور سابق نمی‌تواند نشانه خوبی تلقی شود.

شنا بر خلاف جهت آب برای بار سوم

آنچه بیش از همه مهم است این است که احمدی نژاد در مدت یک سال اخیر به شدت تفکر دیپلماتیک خود را تغییر داده است.

او روزگاری نماینده تفکر مقاومت در عرصه بین المللی بود اما امروز در حال تغییر سیاست و دیدگاه خود است. در یک سال اخیر، او حداقل در سه مورد در مقابل دیدگاه رسمی مقامات کشورمان موضع گرفت.

اولین موضع مربوط به دیدار با ترامپ است. احمدی نژاد کسی است که در مصاحبه اش با نیویورک تایمز از گفتگوی مستقیم با ترامپ دفاع کرد؛ احمدی نژاد زمانی از گفتگو سخن گفت که هیچ یک از مقامات رسمی ایران و حتی شخص حسن روحانی و محمد جواد ظریف از این اتفاق استقبال نمی‌کردند.

دومین رویداد، مربوط به انتقاد تند احمدی نژاد از قرارداد 25 ساله ایران و چین است. رئیس جمهور سابق، از اولین اشخاصی بود که به این اتفاق اشاره کرد و در مقابل آن موضع گیری کرد. این در حالی است که بسیاری از رسانه‌های رسمی ایران و مقامات کشور، از این قرارداد حمایت کرده و می‌کنند.

سومین و مهم ترین اقدام خارجی احمدی نژاد که ضربه نهایی را زد هم همین نامه جنجالی بود. او در حالی دم از صلح و دوستی با بن سلمان می‌زند که ایران هنوز هم رابطه خوبی با عربستان و به خصوص شخص بن سلمان ندارد.

نتیجه؛ چرخش محمود

همه این اتفاقات نشان می‌دهد که رئیس جمهور سابق ایران در حال تبدیل شدن به بزرگترین اپوزیسیون دولت در سیاست خارجی است.

نکته عجیب این است که روحانی دقیقا با همین تاکتیک علیه احمدی نژاد دست به کار شد و توانست در انتخابات 92 پیروز شود. حسن روحانی در تبلیغات پیش از انتخابات از به هم خوردن روابط ایران و عربستان انتقاد کرد و یکی از سیاست های فراموش شده دولت هاشمی رفسنجانی را ایجاد رابطه خوب با همسایگان به خصوص عربستان دانست.

حالا ورق برگشته و احمدی نژاد سیاست های اخیر ایران در قبال عربستان را به باد انتقاد گرفته و با ارسال نامه ای به بن سلمان سعی در این دارد که حداقل در عرصه بین المللی بتواند مجددا به عنوان یک چهره شاخص اما متفاوت قلمداد شود.

در هر سه موضع خارجی احمدی‌نژاد او سعی می‌کند به کشورهای غربی و متحدان غرب نزدیک و علیه دولت‌های شرقی موضع بگیرد. گویی در زمانه نگاه به شرق روحانی، احمدی‌نژاد هوس نگاه به غرب کرده است.

احمدی ‌نژاد چگونه می‌خواهد میانجی پایان جنگ در یمن شود؟

متن نامه محمود احمدی ‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شد.

چند هفته پیش بود که خبری در بعضی از رسانه‌ها منتشر شد که محمود احمدی نژاد، رییس دولت نهم و دهم به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نامه‌ نوشته است. اکنون متن نامه محمود احمدی نژاد به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شد که با عبارت عالیجناب آغاز شده است.

محتوای نامه احمدی‌ نژاد به بن ‌سلمان چه بود؟

وزیر تعاون دولت نهم خطاب به احمدی ‌نژاد گفت: کسانی که امروز جایگاه اجرایی ندارد لازم نیست برای رفع مشکلات خاورمیانه دست به نامه‌نگاری بین ‌المللی بزنند.

محمد ناظمی‌اردکانی، وزیر تعاون دولت نهم با اشاره به نامه محمود احمدی ‌نژاد به محمد بن سلمان برای خاتمه جنگ در یمن، گفت: این یک امر بدیهی است که جنگ و نزاع بین دو کشور اسلامی عربستان سعودی و یمن باعث شده هر مسلمانی در هر نقطه‌ای از جهان احساس وظیفه کرده و برای خاتمه آن از هیچ تلاشی فروگذار نکند.

او ادامه داد: قطعا در این میان دولت ‌ها، ملت‎‌ ها، اشخاص حقیقی و حقوقی، سازمان‌ های مردم‌ نهاد و احزاب هریک می‌توانند نقش خودشان را ایفا کنند، اما زمانی تلاش آنها نتیجه بخش است که در چهارچوب عرف بین‌المللی و دیپلماتیک صورت بگیرد، در غیر این‌صورت ممکن است عکس عاید شده یا اصلا نتیجه‌ای حاصل نشود.

ناظمی ‌اردکانی افزود: نامه ‌نگاری به رهبران یمن، سردمداران عربستان و رئیس سازمان ملل در صورتی که در امتداد سیاست‌ها و تدابیر نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد و چنین ماموریتی به صورت عام یا به طور ویژه محول شده باشد یک اقدام پسندیده است؛ اما در صورتی‌ که این اقدام با هدف خاصی انجام شده و بیشتر جنبه مطرح شدن در فضای رسانه‌ای را داشته باشد؛ نمی‌توان اثرگذاری مثبتی را از آن انتظار داشت.

عربستان در برابر مقاومت یمن زانو زده است

وزیر تعاون دولت نهم گفت: علاوه بر این عربستان در برابر مقاومت تاریخ‌ساز ملت بزرگ یمن به زانو در آمده و به دنبال روزنه‌ای است تا با پیام یا سایر روش‌ها با مقامات رسمی کشورمان ارتباط پیدا کند تا شرایط خروج خود را از این بن‌بست فراهم کند؛ لذا این عملکرد ممکن است مورد سوءاستفاده قرار بگیرد؛ از همین رو به نظر می‌رسد که به صواب نزدیک‌تر باشد افرادی که در مقاطعی در موقعیت‌های بالای کشور حضور داشتند و امروز چنین جایگاهی را در اختیار ندارند اگر برای مسائل پیچیده داخلی و بین‌المللی راه‌حلی به ذهنشان می‌رسد با انتقال به مقامات رسمی و استفاده از ظرفیت‌های کشور در صدد رفع آن مشکل بر آیند.

میانجیگری احمدی‌نژاد در جنگ یمن/ نامه‌نگاری با بن ‌سلمان، رهبر حوثی ‌ها و گوترش دبیرکل سازمان ملل

محمود احمدی ‌نژاد، رییس دولت نهم و دهم در ادامه نامه‌نگاری‌های خود این ‌بار به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نامه‌ای نوشته است. به گزارش رویداد ۲۴؛ یک منبع آگاه اطلاع داده که این نامه خطاب به محمد بن سلمان بوده بر سر طرح صلح یمن است. این منبع آگاه به رویداد ۲۴ گفته، احمدی‌ نژاد برای میانجی‌ گری در جنگ یمن با سران دو طرف درگیر و سازمان ملل وارد گفت‌وگو شده است و تلاش دارد یک هیات میانجی‌گر که در آن چهره‌های بین‌المللی حضور داشته باشند را تشکیل دهد. این منبع خبر داده که رییس‌ جمهوری پیشین ایران تلاش دارد این هیات را به زودی تشکیل دهد و اسناد آن را نیز منتشر خواهد کرد. او اعلام کرد: «تلاش احمدی ‌نژاد آن است تا نقش میانجی‌گر در طرح صلح یمن را ایفا کند.» این منبع آگاه در پاسخ به این سوال که آیا پاسخی از سوی عربستان به آنها رسیده یا خیر، گفته فعلا فرآیندها در حال انجام است و در مرحله نخست نامه‌نگاری شده و در مرحله بعد پیگیری‌ها و بحث فنی برای تشکیل هیات میانجی انجام خواهد شد. او خبر داده که محمود احمدی ‌نژاد مکاتباتی با بدرالدین، رهبر حوثی ‌های یمن و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز انجام داده است.

احمدی نژاد

متن نامه های محمود احمدی نژاد

متن نامه دکتر احمدی‌نژاد به دبیرکل سازمان ملل

بسم الله الرحمن الرحیم

عالی جناب آقای آنتونیو مانوئل اولیویرا گوترش
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

سلام علیکم
مستحضرید که جنگ خانمانسوز در یمن که بر اثر برخی رقابت ها و دخالت های منطقه‌ای و فرا منطقه ای آغاز شده و بیش از 5 سال ادامه یافته است تا کنون ده‌ها هزار نفر کشته و زخمی و خرابی‌های بی شمار بر جا گذاشته و علاوه بر تحمیل فقر بر ملت مظلوم یمن فرصت های تعالی و پیشرفت را از آنان سلب کرده است و برای دیگر کشورهای منطقه به خصوص کشورهای درگیر، علاوه بر ایراد خسارت‌های جانی و مادی، از حیث مسائل معنوی و انسانی، به ویژه نقض فاحش حقوق بشر، سوابق سوء فراموش نشدنی را به ثبت رسانده است.

این جنگ همچنین موجب تشدید رقابت ها و دشمنی ها و دور شدن دولت ها و ملت های منطقه از همکاری سازنده، آسیب دیدن امنیت عمومی و نابودی آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی در یمن گردیده است.

بر هیچکس پوشیده نیست که این جنگ تا هر زمان طول بکشد جز خرابی و مرگ انسانهای بی‌گناه نفعی برای هیچ یک از طرف‌ها نداشته و اصولاً طرف پیروز نخواهد داشت و همه بازنده و در پیشگاه ملت ها محکوم خواهند بود.

اگر چه قدرت‌های فرامنطقه‌ای این جنگ را در جهت منافع خود ارزیابی می‌کنند، لکن چون نیک بنگرند خواهند دانست که این فاجعه انسانی را به هیچ روی نمی‌توان متضمن منافع هیچ طرفی به شمار آورد.

منافع حقیقی هر فرد و ملتی در حفظ کرامت انسانی و تقویت صلح، عدالت، آزادی، محبت، آبادانی و همکاری دوستانه و سازنده نهفته است و هر نوع تلاش برای سلطه و برتری بر دیگران اولاً به نابودی حقیقت انسانی بانیان آن منجر خواهد شد و ثانیاً جز خسارت برای ملت ها دستاوردی نخواهد داشت.

مسئولیت انسانی ایجاب می نماید که همگان، در حد توان، در جهت توقف این جنگ و برقراری صلح، دوستی و همکاری تلاش نمایند.

اینجانب به عنوان عضوی از جامعه انسانی که روزانه از شنیدن اخبار و فجایع ناشی از جنگ‌ها و درگیری‌ها در گوشه و کنار جهان و به ویژه در یمن بسیار متاسف می شود، آمادگی خود را برای شکل دادن یک تلاش جمعی به منظور پایان دادن به تخاصمات و برقراری صلح عادلانه میان طرف های درگیر و ایجاد زمینه های توسعه همکاری‌های منطقه ای اعلام می دارم.

اینجانب آمادگی دارم تا در صورت موافقت جنابعالی با تشکیل هیئتی از شخصیت های آزادی خواه، عدالت طلب و موجه جهانی و از طریق گفتگو با طرفین درگیر به حل مناقشه و برقراری صلح و دوستی یاری نمایم.

انتظار دارد که دبیر کل محترم مقدمات و پشتیبانی لازم را برای ایفای این مسئولیت انسانی فراهم نمایند.

ضمناً رونوشت دو نامه جداگانه که در همین رابطه به عالیجناب آقای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و عالیجناب آقای سید عبدالملک بدرالدین رهبر جنبش انصار الله یمن ارسال گردیده است جهت استحضار به پیوست ارسال می گردد.

محمود احمدی نژاد
رییس جمهور سابق ایران

متن نامه دکتر احمدی نژاد به دبیرکل سازمان ملل به زبان انگلیسی

Unofficial translation
In the name of God, The Compassionate, The Merciful

To: His Excellency, Mr. António Guterres
The secretary-general of the United Nations

Hello and greetings

As you well know, the devastating war in Yemen, which was started due to some competition and the regional, as well as trans-regional meddling, and has lasted for over five years, has so far left tens of thousands of casualties, wounded and innumerous ruins, besides imposing poverty on the oppressed Yemeni nation and blocking their path to excellence and prosperity; also, for other regional states, and especially for the involved countries, it has both caused loss of lives and money, as well as intangible and human damages, especially broad violation of human rights, all having been recorded as instances of unforgettable bad reputation.

The war has also caused the speeding up of competition, enmity and distancing the regional governments and nations from constructive cooperation, and imposed damages to public security, and ruined the historical and cultural monuments and landmarks in Yemen.

Everyone knows that if the war lasts, it will bring none of the involved parties anything but destruction and death of innocent people, and basically none will win, but all will be losers and condemned among world nations. Although the trans-regional powers evaluate the war as being to their benefit, but if they examine the issue more closely, they will come to recognize this human disaster can in no way promise the interests of any party.

The true interests of any individual and nation, lie in protecting the dignity of human beings, as well as reinforcing peace, justice, freedom, kindness, building and friendly, constructive cooperation, while any effort toward domineering and hegemony will primarily annihilate the human truth of the initiators, and secondly, bear nothing but damage to nations.

Human responsibility says everyone should, as far as possible for them, make efforts to stop the war and establish peace, friendship and cooperation.
As a member of the human society, who on a daily basis feels profound sorrow after hearing the news about calamities of wars and conflicts in different parts of the world specially in Yemen, I hereby announce my preparation to form a collective effort, aimed at ending conflicts, and establishing fair peace among the involved parties, as well as paving the way for expanding regional cooperation.

I am ready to, if His Excellency agrees, form a panel of freedom-and-justice-seeking global personalities, and via dialog with the conflicting parties, help resolve the disputes and establish peace and friendship.

It is expected that the revered Secretary General provide the requirements and support for the human responsibility to be fulfilled.

P.S.: Attached please find copies of two separate letters, sent to His Excellency Mr. Mohammad Bin Salman, the Crown Prince of Saudi Arabia and His Excellency, Mr. Seyed Abdul-Malik Badreddin, leader of Yemen's Ansarrollah movement.

Mahmoud Ahmadinejad
Former president of the Islamic Republic of Iran

متن نامه دکتر احمدی‌نژاد به رهبر جنبش انصارالله یمن

بسم الله الرحمن الرحیم

عالی جناب آقای سید عبدالملک بدرالدین الحوثی
رهبر محترم جنبش انصارالله یمن

سلام علیکم
مستحضرید که جنگ خانمانسوز در یمن که بر اثر برخی رقابت ها و دخالت های منطقه‌ای و فرا منطقه ای آغاز شده و بیش از 5 سال ادامه یافته است تا کنون ده‌ها هزار نفر کشته و زخمی و خرابی‌های بی شمار بر جا گذاشته و علاوه بر تحمیل فقر بر ملت مظلوم یمن فرصت های تعالی و پیشرفت را از آنان سلب کرده است و برای دیگر کشورهای منطقه به خصوص کشورهای درگیر، علاوه بر ایراد خسارت‌های جانی و مادی، از حیث مسائل معنوی و انسانی، به ویژه نقض فاحش حقوق بشر، سوابق سوء فراموش نشدنی را به ثبت رسانده است.

این جنگ همچنین موجب تشدید رقابت ها و دشمنی ها و دور شدن دولت ها و ملت های منطقه از همکاری سازنده، آسیب دیدن امنیت عمومی و نابودی آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی در یمن گردیده است.

بر هیچکس پوشیده نیست که این جنگ تا هر زمان طول بکشد جز خرابی و مرگ انسانهای بی‌گناه نفعی برای هیچ یک از طرف‌ها نداشته و اصولاً طرف پیروز نخواهد داشت و همه بازنده و در پیشگاه ملت ها محکوم خواهند بود.

اگر چه قدرت‌های فرامنطقه‌ای این جنگ را در جهت منافع خود ارزیابی می‌کنند، لکن چون نیک بنگرند خواهند دانست که این فاجعه انسانی را به هیچ روی نمی‌توان متضمن منافع هیچ طرفی به شمار آورد.

منافع حقیقی هر فرد و ملتی در حفظ کرامت انسانی و تقویت صلح، عدالت، آزادی، محبت، آبادانی و همکاری دوستانه و سازنده نهفته است و هر نوع تلاش برای سلطه و برتری بر دیگران اولاً به نابودی حقیقت انسانی بانیان آن منجر خواهد شد و ثانیاً جز خسارت برای ملت ها دستاوردی نخواهد داشت.

از طرفی می‌دانم که جنابعالی از وضعیت فعلی ناخشنود و از اینکه روزانه جمعی از مردم بی گناه کشته و زخمی می‌شوند، زیرساخت ها آسیب می‌ببینند ومنابع ملت های منطقه به جای سازندگی و ارتقای رفاه، امنیت و پیشرفت، صرف تخریب می‌شود ناراحتید و از این رو از برقراری صلحی عادلانه استقبال می‌نمایید.

از طرف دیگر اطمینان دارم که با همراهی و همکاری سازنده جنابعالی، اقدامات موثر و تعیین کننده‌ای در جهت پیشگیری از ادامه وضع اسفبار کنونی و پایان دادن به جنگ و خصومت قابل انجام است. علاوه بر آن تردیدی ندارم که اگر هزینه های سنگین جنگ جاری در قالب برنامه اقدام مشترک منطقه‌ای صرف همکاری برای عمران و آبادانی شود، سایه ترس، وحشت، فقر و مرگ از سر مردم برداشته شده و در پرتو صلح و برادری، حلاوت یک زندگی شرافتمندانه، عادلانه و آزادانه در کام همگان خواهد نشست.

مسئولیت انسانی ایجاب می نماید که همگان، در حد توان، در جهت توقف این جنگ و برقراری صلح، دوستی و همکاری تلاش نمایند.

اینجانب به عنوان عضوی از جامعه انسانی که روزانه از شنیدن اخبار و ناملایمات در گوشه و کنار جهان و به ویژه جنگ در یمن بسیار متاسف می‌شود، آمادگی دارم تا در صورت موافقت جنابعالی و عالیجناب بن سلمان ولیعهد عربستان با تشکیل هیئتی از شخصیت های آزادی خواه، عدالت طلب و موجه جهانی و از طریق گفتگو با طرفین درگیر به حل مناقشه و برقراری صلح و دوستی یاری نمایم.

بر این باورم که آن برادر محترم در پاسخ به انتظار روشن مردم منطقه و جامعه بشری، با نیک اندیشی و تامل در آثار این درگیری خانمانسوز، به گونه ای عمل خواهید کرد که به نیکی از آن یاد شود و موجبات رضایت الهی و خشنودی پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و علی آله و علی صحبه را فراهم سازد.

برادرتان
محمود احمدی نژاد
رییس جمهور سابق ایران

رونوشت:
عالی جناب آقای آنتونیو مانوئل اولیویرا گوترش دبیرکل محترم سازمان ملل

متن نامه دکتر احمدی نژاد به رهبر أنصار الله یمن با ترجمه غیر رسمی به زبان عربی

بسم الله الرحمن الرحیم

سماحة قائد حرکة أنصار الله
السید عبدالملک بدرالدین الحوثی

السلام علیکم
کما تعرفون أن الحرب المدمرة على الیمن، التی إندلعت بسبب التنافسات و التدخلات الإقلیمیة و عبر الإقلیمیة و مازالت مستمرة لأکثر من خمسة سنوات، حصدت حد الآن عشرات الآلاف من الأرواح بین قتیل وجریح حیث خلفت دمارا شاملا و أدت إلى تفشی الفقر بین أبناء الشعب الیمنی المظلوم وسلبت منهم فرص الرُقیّ والتطور، کما سجّلت لدول المنطقة لاسیّما المتناحرة منها آثارا سلبیة لاتنسى من الجانب المعنوی والإنسانی وعلى وجه الخصوص فیما یتعلق بإنتهاکات حقوق الإنسان وذلک فضلا عن ما حمّلته الحرب من خسائر بشریة وإقتصادیة فادحة.

إن هذه الحرب أدت إلى تشدید المنافسة والمعاداة کما أدت إلى ابتعاد دول المنطقة وشعوبها عن التعاون البناء، وأدت إلى تدهور الأمن العام وتدمیر المعالم الأثریة والأبنیة التاریخیة والثقافیة فی الیمن.

لایخفى على أحد بأنه و مهما تطول هذه الحرب، لاتثمر غیر الدمار وقتل الأبریاء للجانبین وأساسا لیس لدیها منتصر وفی نهایة المطاف سیخسر الکل وسیحل محل تندید الشعوب.

فعلى الرغم من أن القوى العالمیة تزعم أن لها فی هذه الحرب مصالح لکن لو تبصر حقا لرأت أن هذه الکارثة الإنسانیة لاتؤمّن مصالح لأی طرف من الأطراف.

المصالح الحقیقیة لکل شخص ولکل شعب تکمن فی الحفاظ على الکرامة الإنسانیة وتعزیز السلام، والعدالة، والحریة، والمحبة، والإعمار، والتعاون الودی و البناء، ولذلک کل المحاولات من أجل القطرسة والسیطرة على الآخرین أولا: ستفنی الحقیقة الإنسانیة، وثانیا:لاتخلف غیر الخسران للشعوب.

من جهة أعرف، أن الوضع القائم لایرضیکم، وأن ما یحدث یومیا ویذهب ضحیته الأبریاء وتُدمر البنى التحتیة قد یلُم بکم الهم والحزن حیث تُصرَف موارد شعوب المنطقة للدمار بدلا من أن تُصرَف للإعمار والإرتقاء بالرخاء والأمن والتطور، ولذلک ترحبون بسلام عادل.

من جهة أخرى، أثق تماما بمرافقتکم وبتعاونکم البناء یمکننا تطبیق مبادرات مؤثرة من شأنها أن تلعب دورا أساسیا فی وضع الحد من تفاقم الوضع القائم وإنهاء الحرب والخصومة. کما لیس فیه شک بأن تکالیف الباهضة للحرب المندلعة لو توظف فی البناء والإعمار عبر خطة عمل مشترکة إقلیمیة، سیزول شبح الخوف، والفقر، والموت عن الناس ویتذوق الکل حلاوة حیاة کریمة، وعادلة، وحرة تحت ضیاء السلام والأخوة.

المسئولیة الإنسانیة تفرض على الکل وبکل ما تملک من طاقة، أن تسعى من أجل وضع نهایة لهذه الحرب وإحلال السلام والصداقة والتعاون.

إننی بصفة عضو من المجتمع الإنسانی الذی تصله یومیا أنباء الأزمات العالمیة من هنا وهناک وخاصة فیما یتعلق بالیمن ویتأثر منها کثیرا، أعلن عن استعدادی فی حال موافقتکم وموافقة ولی العهد السعودی الأمیر محمد بن سلمان، لتشکیل لجنة تضم عدد من الشخصیات الموثوقة عالمیةً والـمُتسمة بالحریة والعدالة لإجراء محادثات مع الطرفین المتخاصمین وذلک بهدف إنهاء الأزمة وإحلال السلام والصداقة.

إننی على ثقة، بأن سماحتکم فی رد على مطالب شعوب المنطقة والمجمتع الإنسانی الواضحة منکم، وبتأمل جید فی نتائج هذه الحرب المدمرة، ستقومون بعمل تُذکرون به خیرا ویرضی الله ورسوله صلى الله علیه وآله وصحبه.

أخوکم
محمود احمدی نجاد
الرئیس السابق للجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة

نسخة إلى: الأمین العام للأمم المتحدة السید أنطونیو غوتیریش

متن نامه دکتر احمدی نژاد به ولیعهد سعودی

بسم الله الرحمن الرحیم

عالی جناب آقای محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود
ولیعهد محترم عربستان سعودی

سلام علیکم
مستحضرید که جنگ خانمانسوز در یمن که بر اثر برخی رقابت ها و دخالت های منطقه‌ای و فرا منطقه ای آغاز شده و بیش از 5 سال ادامه یافته است تا کنون ده‌ها هزار نفر کشته و زخمی و خرابی‌های بی شمار بر جا گذاشته و علاوه بر تحمیل فقر بر ملت مظلوم یمن فرصت های تعالی و پیشرفت را از آنان سلب کرده است و برای دیگر کشورهای منطقه به خصوص کشورهای درگیر، علاوه بر ایراد خسارت‌های جانی و مادی، از حیث مسائل معنوی و انسانی، به ویژه نقض فاحش حقوق بشر، سوابق سوء فراموش نشدنی را به ثبت رسانده است.

این جنگ همچنین موجب تشدید رقابت ها و دشمنی ها و دور شدن دولت ها و ملت های منطقه از همکاری سازنده، آسیب دیدن امنیت عمومی و نابودی آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی در یمن گردیده است.

بر هیچکس پوشیده نیست که این جنگ تا هر زمان طول بکشد جز خرابی و مرگ انسانهای بی‌گناه نفعی برای هیچ یک از طرف‌ها نداشته و اصولاً طرف پیروز نخواهد داشت و همه بازنده و در پیشگاه ملت ها محکوم خواهند بود.

اگر چه قدرت‌های فرامنطقه‌ای این جنگ را در جهت منافع خود ارزیابی می‌کنند، لکن چون نیک بنگرند خواهند دانست که این فاجعه انسانی را به هیچ روی نمی‌توان متضمن منافع هیچ طرفی به شمار آورد.

منافع حقیقی هر فرد و ملتی در حفظ کرامت انسانی و تقویت صلح، عدالت، آزادی، محبت، آبادانی و همکاری دوستانه و سازنده نهفته است و هر نوع تلاش برای سلطه و برتری بر دیگران اولاً به نابودی حقیقت انسانی بانیان آن منجر خواهد شد و ثانیاً جز خسارت برای ملت ها دستاوردی نخواهد داشت.

از طرفی می‌دانم که جنابعالی از وضعیت فعلی ناخشنود و از اینکه روزانه جمعی از مردم بی گناه کشته و زخمی می‌شوند، زیرساخت ها آسیب می‌ببینند ومنابع ملت های منطقه به جای سازندگی و ارتقای رفاه، امنیت و پیشرفت، صرف تخریب می‌شود ناراحتید و از این رو از برقراری صلحی عادلانه استقبال می‌نمایید.

از طرف دیگر اطمینان دارم که با همراهی و همکاری سازنده جنابعالی، اقدامات موثر و تعیین کننده‌ای در جهت پیشگیری از ادامه وضع اسفبار کنونی و پایان دادن به جنگ و خصومت قابل انجام است. علاوه بر آن تردیدی ندارم که اگر هزینه های سنگین جنگ جاری در قالب برنامه اقدام مشترک منطقه‌ای صرف همکاری برای عمران و آبادانی شود، سایه ترس، وحشت، فقر و مرگ از سر مردم برداشته شده و در پرتو صلح و برادری، حلاوت یک زندگی شرافتمندانه، عادلانه و آزادانه در کام همگان خواهد نشست.

مسئولیت انسانی ایجاب می نماید که همگان، در حد توان، در جهت توقف این جنگ و برقراری صلح، دوستی و همکاری تلاش نمایند.

اینجانب به عنوان عضوی از جامعه انسانی که روزانه از شنیدن اخبار و ناملایمات در گوشه و کنار جهان و به ویژه جنگ در یمن بسیار متاسف می‌شود، آمادگی دارم تا در صورت موافقت جنابعالی و عالیجناب سید عبدالمالک بدرالدین رهبر جنبش انصار الله یمن با تشکیل هیئتی از شخصیت های آزادی خواه، عدالت طلب و موجه جهانی و از طریق گفتگو با طرفین درگیر به حل مناقشه و برقراری صلح و دوستی یاری نمایم.

بر این باورم که آن برادر محترم در پاسخ به انتظار روشن مردم منطقه و جامعه بشری، با نیک اندیشی و تامل در آثار این درگیری خانمانسوز، به گونه ای عمل خواهید کرد که به نیکی از آن یاد شود و موجبات رضایت الهی و خشنودی پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه و علی آله و علی صحبه را فراهم سازد.

برادرتان
محمود احمدی نژاد
رییس جمهور سابق ایران

رونوشت:
عالی جناب آقای آنتونیو مانوئل اولیویرا گوترش دبیرکل محترم سازمان ملل

متن ترجمه غیر رسمی عربی نامه دکتر احمدی‌نژاد به ولیعهد عربستان

هذه ترجمة غیررسمیة من النص الفارسی للعربیة

بسم الله الرحمن الرحیم

صاحب السمو الملکی الأمیر
محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود
ولی العهد ونائب رئیس مجلس الوزراء

السلام علیکم
کما تعرفون أن الحرب المدمرة على الیمن، التی إندلعت بسبب التنافسات و التدخلات الإقلیمیة و عبر الإقلیمیة و مازالت مستمرة لأکثر من خمسة سنوات، حصدت حد الآن عشرات الآلاف من الأرواح بین قتیل وجریح حیث خلفت دمارا شاملا و أدت إلى تفشی الفقر بین أبناء الشعب الیمنی المظلوم وسلبت منهم فرص الرُقیّ والتطور، کما سجّلت لدول المنطقة لاسیّما المتناحرة منها آثارا سلبیة لاتنسى من الجانب المعنوی والإنسانی وعلى وجه الخصوص فیما یتعلق بإنتهاکات حقوق الإنسان وذلک فضلا عن ما حمّلته الحرب من خسائر بشریة وإقتصادیة فادحة.

إن هذه الحرب أدت إلى تشدید المنافسة والمعاداة کما أدت إلى ابتعاد دول المنطقة وشعوبها عن التعاون البناء، وأدت إلى تدهور الأمن العام وتدمیر المعالم الأثریة والأبنیة التاریخیة والثقافیة فی الیمن.

لایخفى على أحد بأنه و مهما تطول هذه الحرب، لاتثمر غیر الدمار وقتل الأبریاء للجانبین وأساسا لیس لدیها منتصر وفی نهایة المطاف سیخسر الکل وسیحل محل تندید الشعوب.

فعلى الرغم من أن القوى العالمیة تزعم أن لها فی هذه الحرب مصالح لکن لو تبصر حقا لرأت أن هذه الکارثة الإنسانیة لاتؤمّن مصالح لأی طرف من الأطراف.

المصالح الحقیقیة لکل شخص ولکل شعب تکمن فی الحفاظ على الکرامة الإنسانیة وتعزیز السلام، والعدالة، والحریة، والمحبة، والإعمار، والتعاون الودی و البناء، ولذلک کل المحاولات من أجل القطرسة والسیطرة على الآخرین أولا: ستفنی الحقیقة الإنسانیة، وثانیا:لاتخلف غیر الخسران للشعوب.

من جهة أعرف، أن الوضع القائم لایرضیکم، وأن ما یحدث یومیا ویذهب ضحیته الأبریاء وتُدمر البنى التحتیة قد یلُم بکم الهم والحزن حیث تُصرَف موارد شعوب المنطقة للدمار بدلا من أن تُصرَف للإعمار والإرتقاء بالرخاء والأمن والتطور، ولذلک ترحبون بسلام عادل.

من جهة أخرى، أثق تماما بمرافقتکم وبتعاونکم البناء یمکننا تطبیق مبادرات مؤثرة من شأنها أن تلعب دورا أساسیا فی وضع الحد من تفاقم الوضع القائم وإنهاء الحرب والخصومة. کما لیس فیه شک بأن تکالیف الباهضة للحرب المندلعة لو توظف فی البناء والإعمار عبر خطة عمل مشترکة إقلیمیة، سیزول شبح الخوف، والفقر، والموت عن الناس ویتذوق الکل حلاوة حیاة کریمة، وعادلة، وحرة تحت ضیاء السلام والأخوة.

المسئولیة الإنسانیة تفرض على الکل وبکل ما تملک من طاقة، أن تسعى من أجل وضع نهایة لهذه الحرب وإحلال السلام والصداقة والتعاون.

إننی بصفة عضو من المجتمع الإنسانی الذی تصله یومیا أنباء الأزمات العالمیة من هنا وهناک وخاصة فیما یتعلق بالیمن ویتأثر منها کثیرا، أعلن عن استعدادی فی حال موافقتکم و موافقة قائد حرکة أنصار الله السید عبدالملک بدرالدین، لتشکیل لجنة تضم عدد من الشخصیات الموثوقة عالمیةً والـمُتسمة بالحریة والعدالة لإجراء محادثات مع الطرفین المتخاصمین وذلک بهدف إنهاء الأزمة وإحلال السلام والصداقة.

إننی على ثقة، بأن سماحتکم فی رد على مطالب شعوب المنطقة والمجمتع الإنسانی الواضحة منکم، وبتأمل جید فی نتائج هذه الحرب المدمرة، ستقومون بعمل تُذکرون به خیرا ویرضی الله ورسوله صلى الله علیه وآله وصحبه.

أخوکم
محمود احمدی نجاد
الرئیس السابق للجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة

نسخة إلى: الأمین العام للأمم المتحدة السید أنطونیو غوتیریش

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها