احمدی نژاد کشور را مُلک داماد و برادر و خواهر زاده هایش کرده بود

ابطحی گفت: زمانی که آقای احمدی نژاد از قدرت کنار رفت، نتانیاهو اعلام کرد که امروز روز عزای من است! زیرا وی از بحرانی که احمدی نژاد ایجاد می‌کرد، بهره سیاسی می‌گرفت.

صلاحیت احمدی ‌نژاد در حد توئیت زدن برای مایکل جکسون است!

عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم در رابطه با تصویب «سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین» گفت: در چنین توافقاتی افرادی هستند که مایل نیستند کشور از این فشارها رهایی پیدا کند و به عنوان ستون پنجم آمریکایی‌ها در کشور عمل می‌کنند.
 
محمود احمدی ‌نژاد چندی پیش در جمع مردم گیلان نسبت به قراردادی که به گفته او «مخفیانه با طرف‌های خارجی منعقد شود» اعتراض کرده بود. سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، این سند را «افتخارآمیز» و «به نفع منافع دو کشور» خوانده و عنوان کرده که «این سند ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی را در بر‌می‌گیرد و احتمالا در آینده و پس از تصویب نهایی می‌تواند به‌طور کامل منتشر شود.» همچنین موسوی تاکید کرد حتما احمدی‌ نژاد در جریان نبوده که چنین حرفی زده است.

«محمدجواد جمالی نوبندگانی»، عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم، در رابطه با تصویب «سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین» گفت: ایران دارای روابط اقتصادی، عادی و روابط سیاسی خاص با دنیا است و با برخی از همسایگان نیز، روابط راهبردی استراتژیک، اقتصادی، نظامی و سیاسی دارد. پس از برجام و عمل نکردن آمریکا به تعهداتش، اروپایی‌ها فقط در مرحله گفتار درمانی باقی ماندند و متأسفانه هر هفته شاهد، تحریم‌هایی علیه افراد، بانک‌ها و موسسات داخلی و خارجی بودیم. آمریکا هدفش از این تحریم به زانو در آوردن مردم و انقلاب است موضوعی که خود ترامپ و مقامات آمریکایی هم به آن اعتراف کردند.  

او گفت: ایران با شدت گرفتن تحریم‌ ها مجبور شد، تحریم ‌ها را دور بزند. جمهوری خلق چین در شرایطی که ایران به شدت نیاز به مبادلات ارزی و فروش نفت داشت از جمله کشورهایی بود که به ایران بسیار کمک کرد و شاید علت عصبانیت آمریکایی‌ ها از چین، همین موضوع باشد. جمهوری اسلامی ایران با اتحادی که بین کشورهای تحریم شده به وجود آورد، سبب ایجاد مراودات داخلی بین کشورها شد که این شروع خوبی بود تا در مراودات بین کشورها از دلار استفاده نشود. 

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران، نگاه بیشتر به شرق و همسایگان بوده و این موضوع مورد تائید و تاکید مقامات عالی‌رتبه نظام بوده و هست. کشورهایی که در زمان تحریم با ایران همکاری می‌کردند گلایه داشتند در زمان تحریم و فشار به سمت ما روی می‌آورید و با یک لبخند غربی‌ها همه چیز فراموش می‌شود، باید استراتژی ایران کاملا مشخص باشد و کشورها بتوانند روی همکاری با ایران حساب باز کنند.

 عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم با اشاره به سفر لاریجانی به چین گفت: بنا به تصمیم نظام و با سفری که لاریجانی به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی همراه با روسای برخی کمیسیون‌ ها، وزارت خارجه، وزارت اقتصاد به چین داشت فصل جدیدی در مناسبات اقتصادی ایجاد شد. بسیاری از کشورها موافقت‌نامه‌های طولانی مدت را که برای دو طرف می‌تواند، مفید باشد و اطمینان خاطری از مراودات به وجود می‌آورد را به انجام می‌رسانند. قطعا مواردی که در این موافقت‌نامه‌ها آورده می‌شود مورد بررسی و دقت نظر کامل برای حفظ منافع ملی، است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم در خصوص حاشیه‌های این سند راهبردی گفت: دور زدن تحریم‌ ها و نگاه به شرق همچنان طرفدارانی دارد و در خارج از کشور در قالب فضاهای مجازی و تبلیغات رادیو و تلویزیون‌های بیگانه دشمنان طرح‌هایی نسبت به دور زدن تحریم‌ها دارند که در قالب دلسوزانه این مطالب را مطرح می‌کنند. در چنین توافقاتی افرادی هستند که مایل نیستند کشور از این فشارها رهایی پیدا کند و به عنوان ستون پنجم آمریکایی‌ها در کشور عمل می‌کنند. وقتی موضوعی به تصویب نهایی نرسیده بیان آن می‌تواند تنش‌زا باشد و همچنین مورد سوءاستفاده بدخواهان قرار گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در خصوص اظهارات احمدی‌ نژاد درباره این سند بیان کرد: برخی بلوغ سیاسی ندارند و به‌رغم اینکه به درجات بالای مسئولیتی رسیدند، می‌خواهند به وسیله این مسائل، دعواهای سیاسی و جناحی خود را بیشتر به میدان بکشانند، در حالی که با طرح‌های دوره خود بیشترین آسیب را به منافع مردم زدند. باید اجازه داد نمایندگان مردم در قالب قوای سه‌گانه و همچنین شورای امنیت ملی به این قضایا رسیدگی کنند. نباید یک موضوع مهم در کشور دستاویز، برخی بازی‌های کودکانه از افرادی که دنبال مطرح کردن خود هستند، بشود.

او اضافه کرد: احمدی‌نژاد در هیچ‌کدام از قوای سه گانه حضور ندارد. خوب است ایشان به ما بگوید ماجرای مذاکرات مشایی با مقامات اردنی چه بود؟ همچنین مذاکراتی که او نماینده به عمان می‌فرستاد و کسی هم خبر نداشت چه بود؟ احمدی‌ نژاد نفت ۱۲۰ دلاری را فروخت و خرج مسائل پوپولیستی کرد چه جوابی برای این‌ها دارد؟ او بگوید آمده بود حلقه مدیریتی کشور را باز کند و از قوم و خویش بازی خبری نباشد ولی مشایی به عنوان پدر شوهر دختر او، چقدر اختیارات در کشور داشت؟ داماد او به عنوان یک پزشک عمومی چگونه می‌توانست رئیس سازمان استاندارد کشور باشد؟ برادرش در دفتر و بازرسی او حضور داشت. خویشان دیگر احمدی ‌نژاد به مقامات بالای وزارت صنایع رسیدند و خواهرزاده‌های او در نهاد ریاست جمهوری مسئولیت‌های مهمی داشتند. احمدی ‌نژاد بگوید رابطه‌اش با برخی از افراد مذهبی در زمان ریاست خود چه بوده و هست؟ او خیلی از مسائل را پنهان می‌کرد و تنها رئیس‌ جمهوری بود که برخلاف دستورات رهبری در خانه نشست و خلاف دستورات عمل کرد. رهبری دستور خاص برای تغییرات در رابطه با مشایی دادند ولی هیچ‌کدام از این‌ها را بر نمی‌تابید. سیاست احمدی‌ نژاد برخلاف مصالح مملکت و مردم بود. او کسی بود که به شیوه دوره قاجاری به عبدالعظیم حسنی رفت و بست نشست و برای محاکمه اطرافیانش، خط قرمز می‌گذاشت. 
این نماینده مجلس دهم در پایان تاکید کرد: او کسی بود که در رابطه با عدم جابجایی اطلاعات به شدت واکنش نشان داد. شاید جزو معدود کسانی باشد که رهبری از حضور در انتخابات دور گذشته او را منع کرد ولی باز هم در انتخابات شرکت کرد. احمدی ‌نژاد جز هزینه تراشی، هیچ سود دیگری نداشت و فقط روی آورد به نامه‌های ذلیلانه به مقامات آمریکایی و هیچ‌کدام پاسخ داده نشد. او به توئیت زدن برای مایکل جکسون و افراد دیگر که شاید بیشتر به صلاحش باشد، بپردازد.

چرا نتانیاهو پایان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد را روز عزای خود خواند؟

محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: باور من این است که آمریکایی‌ها دوست ندارند که ایران در یک فضای «آرامش» به سر ببرد. ایجاد یک فضای بحرانی در کشور فقط از جانب داخلی‌ها شکل نمی‌گیرد و عوامل خارجی نیز دارد.

وی افزود: این یک روند سیاسی است که در جهان از آن استفاده می‌کنند؛ برای مثال زمانی که آقای احمدی نژاد از قدرت کنار رفت، نتانیاهو اعلام کرد که امروز روز عزای من است! زیرا وی از بحرانی که احمدی نژاد برای دولت او ایجاد می‌کرد، بهره سیاسی می‌گرفت.

این چهره اصلاح طلب در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: «برجام» در زمان آقای «اوباما» شکل گرفت و اگر روند طبیعی خود را طی می‎کرد در نهایت منفعت زیادی برای مردم ما داشت. البته بنده باید تأکید کنم که هم اکنون نیز وقت مذاکره با آمریکا و فردی مانند «ترامپ» نیست. تجربه ترامپ نشان می‌دهد که به دنبال گرفتن انتقام از ایران است و نیت مذاکره ندارد. 

ابطحی گفت: بنده هم فکر می‌کنم ترامپ برای پیروزی در انتخابات نیاز به مذاکره با ایران دارد. از نظر آمریکایی‌ها بهترین اتفاق ممکن این است که دوربین‌های خبری لحظه نشست مشترک آنها در مذاکرات با رهبران ایران را ثبت کند. در قضیه کره شمالی هم همین سیاست را داشتند.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها