انواع شمش فولادی را از کجا بخریم ؟

خرید شمش فولادی همواره یکی از نیازهای فعالان بازار فولاد و آهن است. خرید شمش فولادی در بهترین قیمت و در شرایط مناسب، همواره دغدغه تولید کنندگان محصولات فولادی می باشد. در ادامه با شمش فولادی، انواع آن در بازار و کاربرد آنها آشنا خواهیم شد. همچنین همه مشخصات یک مرجع قیمت گذاری برای شمش فولادی و انواع محصولات فولادی کشور را بصورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

خرید شمش فولادی همواره یکی از نیازهای فعالان بازار فولاد و آهن است. خرید شمش فولادی در بهترین قیمت و در شرایط مناسب، همواره دغدغه تولید کنندگان محصولات فولادی می باشد. در ادامه با شمش فولادی، انواع آن در بازار و کاربرد آنها آشنا خواهیم شد. همچنین همه مشخصات یک مرجع قیمت گذاری برای شمش فولادی و انواع محصولات فولادی کشور را بصورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

 

شمش فولادی

قبل از هر چیز خوب است تا پاسخ سوال شمش فولادی چیست را بدانیم. هر کارخانه فولاد در ابتدا از ماده اولیه سنگ آهن و یا گندله استفاده می کند. این ماده اولیه باید تبدیل به محصولاتی شود که:

 • اولاً قابلیت حمل داشته باشند.
 • ثانیاً مناسب تولید محصولات پایین دستی فولاد باشند.

فولادی که در کارخانه تولید شده، به هر شکلی قابلیت عرضه دارد ولی در درجه اول باید دو شرط بالا را دارا باشد. به همین خاطر هم در ابتدا فولاد باید تبدیل به شمش فولاد شود.

شمش فولاد فرم خاصی از فولاد است که از فولاد مذاب تهیه شده است. فولاد مذاب وقتی در کارخانه به اشکال خاصی تبدیل شود، محصول تولیدی آن شمش فولادی نام خواهد داشت. تفاوت این محصولات فولادی در وزن، قطر، عرض و طول آنها بوده و هریک در فرآیند خاصی قابلیت مصرف خواهند داشت.

فولاد1

 

انواع مختلف شمش فولادی

شمش فولادی در ابتدا قابلیت تولید به هر شکلی را دارد اما در بازار فولاد ایران انواع شمش فولادی موجود عبارتند از:

اسلب Slab یا تختال

شکل کلی این نوع شمش فولادی مکعب مستطیل است. ضخامت این نوع از شمش فولادی 230 میلیمتر بوده و معمولاً به طول 12 متر و به عرض 1.25 متر تولید می شود. اسلب ماده اولیه ساخت ورق فولادی است.

بیلت Billet یا شمشال

بیلت یا شمشال دارای سطح مقطعی به شکل مربع یا دایره بوده که عرض آن کمتر از 15 سانتی متر است. این نوع شمش فولادی CCM نیز نام دارد و ماده اولیه تولید سیم و میلگرد است.

بلوم Bloom یا  فابریک

بلوم یا شمشه شبیه بیلت است اما عرض آن بیش از 150 میلیمتر و کمتر از 230 میلیمتر می باشد. موارد مصرف این شمش بیشتر برای ساخت انواع قوطی، سپری، ریل و ناودانی است.

شمش دستی Ingot

تولید این نوع شمش فولادی بصورت دستی و در کارگاه های کوچک انجام می شود. بخاطر راحتی در عملیات قالب گیری دستی، طول این شمش فولادی حداکثر 2 متر و مقطع آن به شکل ذوزنقه است.

همچنین در مورد نحوه تولید انواع شمش فولادی نیز باید گفت که 2 روش ساخت و استاندارد اصلی تولید گریدهای مختلف شمش فولادی عبارتند از:

 • استاندارد روسی (3sp-5sp)
 • استاندارد DIN آلمان (st37-st52)

 

کاربرد شمش فولادی

تولید فولاد در کارخانه بر اساس کاربرد شمش فولادی انجام می شود. با توجه به نوع مصرف هر محصول نهایی، باید آلیاژ خاصی برای هر نوع شمش در نظر گرفته شود. برای همین منظور میزان فلزات، عناصر شیمیایی و کربن مصرفی در تولید شمش فولادی بسیار حائز اهمیت است. آلیاژ محصول تولیدی باید دارای حد معینی از خواص مکانیکی مثل کشش، خمش، پیچش و انعطاف‌پذیری باشد.

از شمش فولادی در ساخت انواع تیرآهن، مفتول، نبشی، ورق، صفحه، نوارهای فلزی، تیوب استفاده میشود، سایر کتولیدات با شمش فولادی عبارتند از لوله درزدار، کویل، کلاف، انواع پروفیل، قطعات فولادی و سایر مقاطع فلزی استفاده می شود.

 

فولاد2

 

تولید کنندگان شمش فولادی

امروزه بخش بسیار بزرگی از شمش فولادی، توسط چند شرکت و در داخل کشور تولید می شود. تعدادی از تولید کنندگان داخلی شمش فولادی ایران عبارتند از:

 • گروه ملی صنعتی فولاد ایران
 • ذوب آهن اصفهان
 • فولاد مبارکه
 • فولاد آلیاژی ایران
 • فولاد هرمزگان
 • فولاد سیرجان
 • فولاد خراسان
 • فولاد ارفع یزد
 • شاهین بناب

محصولات این شرکتها توسط افراد متفاوتی در بازار عرضه می شود. برای کسب اطلاعات موثق بازار، بهترین کار این است که از سایت آهن اسپات، معتبرترین مرجع آنلاین قیمت شمش فولادی و آهن استفاده کنید.

 

قیمت و خرید شمش فولادی

عوامل مختلفی از جمله نرخ ارز، قیمت قراضه و نرخ جهانی فولاد و شرایط سیاسی سبب تغییر قیمت شمش فولادی هستند. با توجه به مصرف بسیار گسترده این شمش در کشور، لازم است اطلاعات مهمی مانند:

 • اصل بودن کالا
 • کیفیت شمش فولادی
 • اطلاعات کامل کالا
 • اوضاع بازار شمش و فولاد
 • به روز بودن قیمت شمش
 • اخبار مرتبط با شمش فولاد

از طریق یک مرجع معتبر در دسترس ما باشند. به همین دلیل هم آهن اسپات تمامی موارد لازم برای یک خرید مطمئن را در این سایت مهیا نموده است. این موارد همگی دقیقاً بر اساس نیاز مصرف کنندگان محترم شمش و فولاد تهیه شده است.

برای رسیدن به پاسخ سؤالات مختلفی درباره اینکه شمش آهن چیست، شمش فولادی 5sp چیست و یا سؤال درباره شمش فولاد ویکی پدیا را مرور نکنید، در سایت آهن اسپات همه چیز را درباره فولاد و آهن به شما خواهیم گفت.

 

کلام پایانی

در این مطلب از سایت آهن اسپات درباره انواع شمش فولادی و تولیدکنندگان آن صحبت شد. مطمئن باشید موارد ارائه شده در این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا بهترین کیفیت کالای مورد نظر خود را، در قیمتی بسیار مناسب خریداری نمایید. آهن اسپات با بررسی و تحلیل بازار آهن و فولاد کشور و کارشناسی قیمتها بصورت آنلاین در اختیار شما قرار دهد.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها