بانک‌ها پول‌ها را بین خودی‌ها تقسیم می‌کنند

بانک ها ۲۱۵هزار میلیارد تومان، به شرکت‌های زیرمجموعه خودشان وام داده‌اند/ از ۳۰ بانک و موسسه اعتباری، لیست تسهیلات اعطایی ۲۲ بانک و موسسه اعتباری منتشر شده است

بانک‌ها پول‌ها را بین خودی‌ها تقسیم می‌کنند

آمار جدید افشا شده بانک‌ها ۲۱۵ هزار میلیارد تومان به خودشان وام دادند

بانک آینده به تنهایی با پرداخت ۱۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های خودش، در رتبه نخست قرار گرفته است. این درحالیست که این بانک اجازه اعطای چنین وامی را نداشته است.

تسهیلات 215 میلیارد تومانی بانک‌ها به شرکت‌های خود
 

فرهیختگان نوشت: در شرایط اقتصاد ایران که نرخ تورم خیلی بیشتر از نرخ سود تسهیلات است، تسهیلات تبدیل به یک رانت شده است. این موضوع سبب می‌شود بانک‌ها تبدیل به توزیع‌کننده این رانت و امتیاز شوند.

حال اگر بانک‌ها به‌خصوص بانک‌های خصوصی را رها بگذاریم قطعا آن‌ها منافع شخصی و سودآوری خودشان را مقدم بر منافع ملی و توسعه کشور قرار می‌دهند. به همین دلیل است بانک مرکزی سعی می‌کند با وضع آیین‌نامه‌های مختلف به رصد، پایش و هدایت بانک‌ها اقدام کند.

از ۳۰ بانک و موسسه اعتباری، لیست تسهیلات اعطایی ۲۲ بانک و موسسه اعتباری منتشر شده است. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد مجموع اصل تسهیلات اعطایی ۲۲ بانک و موسسه اعتباری به شرکت‌های خود تا پایان خردادماه امسال به ۲۱۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها