دولت یارانه ها را برداشت،اعتراضات سراسری از دیشب شروع شد

در پی اقدام دولت در حذف یارانه بهداشت و درمان،از شب گذشته بسیاری از مردم در شهرهای مختلف به اعرتاضات سراسری پیوستند.

دولت یارانه ها را برداشت،اعتراضات سراسری از دیشب شروع شد

به گزارش مستقل آنلاین، فایننشال تایمز نوشت:

ده‌ها هزار نفر از بازنشستگان چینی روز چهارشنبه به خیابان‌ها آمدند تا به اصلاحات بیمه سلامت که استانداری های مواجه با کمبود نقدینگی به دنبال کنترل هزینه‌ها در پی سیاست پرهزینه چین برای مقابله با کووید اعمال کردند، اعتراض کنند.

فیلم‌های ویدئویی به‌دست‌آمده توسط فایننشال تایمز نشان می‌دهد که تظاهرکنندگان عمدتاً مسن با صدها پلیس در شهر مرکزی ووهان و بندر شمال شرقی دالیان بر سر بازنگری در سیستم تامین اجتماعی روبرو می‌شوند که به عقیده آنها منجر به کاهش مزایا خواهد شد. جمعیت شعارهایی مانند مرگ بر دولت ارتجاعی سر می دادند و سرود «بین الملل» سر می دادند.

این اعتراضات به دنبال تظاهرات مشابهی در هفته گذشته در ووهان برگزار شد، جایی که بازنشستگان برای مخالفت با اقدام دولت برای انتقال پول از یک طرح پس انداز بهداشتی اجباری برای کارگران به یک صندوق بیمه سرپایی تحت کنترل دولت تجمع کردند. این اصلاحات از اول فوریه در ووهان اجرایی شد.

این تظاهرات چالش‌های مالی پیش روی پکن را برجسته می‌کند، زیرا به دنبال تقویت سیستم مراقبت‌های بهداشتی کم بودجه چین و مراقبت از جمعیتی که به سرعت در حال پیر شدن هستند، برای اولین بار در دهه‌های گذشته کاهش یافته است.

ژو یوکای، معاون سابق اداره بهداشت شهرستان شانیانگ در استان شانشی در شمال غربی گفت: «اولویت اصلی اصلاحات بیمه سلامت چین کاهش هزینه‌ها است، حتی اگر انجام این کار منجر به کاهش مزایا و خشم عمومی شود.»

بخش مراقبت های بهداشتی چین در طول همه گیری جهانی تحت فشار مالی شدیدی قرار گرفته است زیرا به دلیل سیاست مهار کووید صفر پکن شامل آزمایش های انبوه، قرنطینه متمرکز و قرنطینه های رو به افزایش است.

در حالی که از ماه دسامبر تا کنون همه اماکن بازگشایی شده است، اما بودجه دولت های محلی کاهش یافته است. به گفته افراد مطلع، در ووهان، جایی که برای اولین بار کووید-19 شناسایی شد، صندوق بیمه سلامت دولتی سال‌هاست که با کمبود مواجه بوده است.

برای پر کردن شکاف مالی، دولت‌های محلی به «حساب‌های مخارج شخصی» روی آورده‌اند، حساب‌های پس‌انداز اجباری که توسط کارفرمایان و کارگران تأمین مالی می‌شوند و توسط سازمان بهداشت مدیریت می‌شوند.

موجودی حساب‌های مخارج شخصی چین در دهه منتهی به سال 2021 بیش از 5 برابر به 1.2 تریلیون Rmb (175.3 میلیارد دلار) جهش کرد که تا حدی از افزایش مشارکت‌کنندگان جوان با هزینه‌های بهداشتی اندک سود برد.

مقامات گفتند که این افزایش منابع مالی باعث ایجاد منابع مازادی شده است که باید به مناطق با نیازهای فوری تخصیص داده شود. از ابتدای سال جاری، ده‌ها شهر، از جمله ووهان و دالیان، انتقال بخش بزرگی از کمک‌های PSA را به صندوق بیمه سرپایی تحت کنترل دولت آغاز کرده‌اند.

پیش از این، کارگرانی که وجوهی در حساب‌های مخارج شخصی خود داشتند می‌توانستند از این پول برای پوشش تمام ویزیت‌های پزشک و داروهای خود استفاده کنند، در حالی که آن‌هایی که حسابشان خالی بود باید راه‌های دیگری برای پرداخت هزینه‌های پزشکی خود بیابند.

طبق این اصلاحات، مقامات می گویند که همه بزرگسالان و بازنشستگان، حتی کسانی که پولی در حساب مخارج شخصی خود ندارند، به ویزیت پزشکان یارانه ای دسترسی خواهند داشت.

دولت شهر ووهان سال گذشته گفت که این تغییرات "به طور موثر" بار مراقبت های بهداشتی مردم را کاهش می دهد.

اما معترضان استدلال می‌کنند که بیمه سرپایی جدید با فرانشیز بالا و پوشش کم ارائه می‌شود، به این معنی که مراجعه به پزشک برای آنها هزینه بیشتری خواهد داشت.

یک معترض در ووهان گفت: «این دزدی است. دولت می خواهد بدون اجازه من از پول من برای یارانه دادن به دیگران استفاده کند.»

معترضان هفته گذشته در ووهان به مقامات هفت روز فرصت دادند تا به نگرانی های خود رسیدگی کنند، اما مقامات شهر نشانه کمی از عقب نشینی نشان داده اند.

اداره امنیت مراقبت های بهداشتی ووهان در بیانیه ای گفت: «در درازمدت، همه وضعیت بهتری خواهند داشت در حالی که افراد بیمار و سالمندان سود بیشتری خواهند برد.»

ده‌ها شهر نیز در روزهای اخیر بیانیه‌هایی صادر کرده‌اند که بر مزایای اصلاحات تاکید کرده‌اند.

کارشناسان مراقبت های بهداشتی می گویند که این تغییرات به افرادی که به طور مکرر به پزشک مراجعه می کنند کمک می کند زیرا می توانند تحت سیستم جدید ادعای بیشتری داشته باشند. با این حال، به ضرر کسانی است که حساب های مخارج شخصی خود را خالی نکرده اند، مانند افراد مسن سالم.

آی جیانگ نان، مدیر آکادمی چیپ، یک مشاور بهداشتی مستقر در شانگهای، و یک مشاور دولتی، گفت که مقامات محلی از جمله ووهان با تعدیل بیمه بیش از حد پیش رفته اند.

کای گفت: «مقامات باید مردم را از چالش‌های پیش روی سیستم بیمه سلامت آگاه کنند. همچنین باید در نظر بگیرند که مردم چقدر می توانند اصلاحات را درک کنند و تحمل کنند.»

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.