بیانیه خانه سینما در محکومیت توهین به رخشان بنی اعتماد در رسانه ملی

توهین به رخشان بنی اعتماد در یک برنامه تلویزیونی توسط استاد فلسفه دانشگاه تهران، باعث شد تا خانه سینما به نشانه حمایت از این کارگردان بیانیه صادر کند.

بیانیه خانه سینما در محکومیت توهین به رخشان بنی اعتماد در رسانه ملی

سرویس فرهنگی مستقل آنلاین: بعد از اینکه هواپیمای مسافربری اوکراین با 176 سرنشین‌اش به صورت غیر عمد و به شکل خطای انسانی منفجر شده است، گروه‌های مختلف جامعه اعم از هنرمندان برای این ضایعه دردناک ابراز همدردی کردند. یکی از این افراد کارگردان فیلم قصه‌ها بود.

توهین به رخشان بنی اعتماد در صداوسیما

بعد از اینکه مشخص شد هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط یک خطای انسانی سقوط کرده است، رخشان بنی‌اعتماد با انتشار بیانیه‌ای از مردم خواست تا در میدان آزادی به نشانه همدردی و عزاداری برای 177 سرنشین این پرواز حضور پیدا کنند. اما در کمتر از 24 ساعت بعد مجددا توئیتی منتشر کرد که نوشته بود با توجه به هشدار جدی نهادهای امنیتی دعوتش را لغو می‌کند.

اما توهین به رخشان بنی اعتماد در یک برنامه تلویزیونی صورت گرفت. فردی که به عنوان استادیار دانشگاه تهران معرفی شده بود، رخشان بنی‌اعتماد و دخترش، باران کوثری را به تجاوز جنسی تهدید کرد. محمد صادق کوشکی، در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه افق پخش شد با گلایه از اعتراضات مردم ایران به بی‌کفایتی سپاه پاسداران، به ماجرای ربوده شدن مرزبانان ایرانی و ماجرای عبدالمالک ریگی اشاره کرد و سپس تلویحاً گفت اگر سپاه پاسداران نباشد گروه‌های تروریستی به بنی‌اعتماد و دخترش تجاوز خواهند کرد، شاید این خانم این کار را دوست داشته باشد، ولی بقیه مردم این را نمی‌خواهند.

برنامه شبکه افق

خانه سینما در پی توهین به رخشان بنی اعتماد کارگردان پیشکسوت سینما در رسانه ملی بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است:

سال‌هاست رسانه‌ انحصاری ملی که مدعی ارتقای فرهنگ و هنر و دانش اجتماعی و حقوق شهروندی است نه تنها از انجام تکالیف ملی و اصلی‌اش جا مانده، بلکه هرازچندگاهی با خروج خود از مرزهای اخلاق و انسانیت -به بهانه دفاع از ارزش ها- را در شبکه‌های متعددش به رخ می‌کشد و در مسیر این ماموریت، چه چهره‌هایی شاخص‌تر از هنرمندان جامعه برای آنکه هدف تخریب قرار گیرند؟

توهین اخیر و بی‌شرمانه صدا و سیما به رخشان بنی اعتماد بعنوان یکی از جمع کارگردانان سینمای ملی ایران و فرزند هنرمندش، پیش و بیش از آنکه خدشه‌ای به ساحت اعتبار و ارزش این سرمایه فاخر فرهنگی و هنری کشور وارد کند، برای ما سینماگران و همه کسانی که سینمای اجتماعی او را در تمام این سال‌ها دنبال کرده‌اند، گواه گویایی است بر تداوم عامدانه روند ایجاد تفرقه و تخریب توسط سازمان مذکور.

توهین به رخشان بنی اعتماد، اعتراض خانه سینما را به همراه داشت

خانه سینما در پی توهین به رخشان بنی اعتماد و به درخواست روسای صنوف و جمع کثیری از اعضای خود، طی این بیانیه ضمن اعلام وظیفه اخلاقی،فرهنگی، حرفه‌ای و صنفی خود در حراست از  حیثیت کلیه اعضا-به ویژه یکی از فاخرترین چهره‌های فیلمسازش- و ضمن اظهار تأسف برای مدیریت سازمانی که ظاهراً بر محتوای تولیدات رسانه‌اش هیچ نظارت هوشمندانه‌ای ندارد، به نمایندگی از جامعه اصناف سینمایی کشور به مردم ایران اعلام می‌کند که همسو با مطالبات مدنی و حق‌جویانه آنها، چشم بر روی اینگونه توهین‌ها و عملکردهای رسانه ملی نخواهد بست.

همچنین به همه همکاران سینمایی خود پیشنهاد می‌دهد که با خودداری از حضور در برنامه‌های به اصطلاح سینمایی و تحلیلی این رسانه، همدل و همراه، در این اعتراض حرفه ای مشارکت کنند تا این رسانه گمان نبرد که به اتکای قدرت و بودجه وافرش می‌تواند هر تهمت و توهینی را نثار سینمای ایران و چهره‌های فرهنگی این سرزمین کند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها