کامبیز نوروزی روشهای مبتنی بر عقلانیت را برای مبارزه با کرونا توصیه میکند

کامبیز نوروزی حقوقدان و مدرس دانشگاه می گوید: کرونا دستگاههای اجرایی و حکومتی را در برابر بحرانی قرار داده که تاکنون سابقه نداشته. برای مقابله با کرونا روش‌هایی مبتنی بر عقلانیت باید به کار رود و با شعار و مشت گره کرده و قرار بازداشت نمی‌توان اپیدمی را کنترل کرد.

کامبیز نوروزی روشهای مبتنی بر عقلانیت را برای مبارزه با کرونا توصیه میکند

 «کامبیز نوروزی»، حقوقدان، مدرس دانشگاه و مدرس حقوق مطبوعات است. با نوروزی درباره نقش و توانایی دولت در اداره بحران اپیدمی گفتگو کردیم. پس از شیوع ویروس کرونا در کشور شاهد برخوردهای قضائی با متخلفان در حوزه‌های مختلف بودیم. از محتکران اقلام بهداشتی تا سوداگرانی که با پوشش وزارت بهداشت از مردم عادی اخاذی کردند. چندی پیش نیز جلسه رسیدگی به اتهامات محتکران اقلام بهداشتی در دادگاه انقلاب تشکیل شد. کامبیز نوروزی ابزارهای مرسوم برای مقابله با کرونا را ناکارآمد می‌داند و معتقد است که زیرساخت‌های مدیریتی کشور نیاز به اصلاحات اساسی دارد. 

این حقوقدان درباره برخوردهای قضائی در روزهای شیوع این ویروس به خبرنگار مستقل آنلاین گفت:

 این دیدگاه که قوه قضاییه بخواهد به اینگونه مسائل ورود کند و با حربه‌ی مجازات و محاکمه با آن برخورد کند، بسیار غلط و ناکارآمد است و ناشی از درک بسیار غلط از مفهوم حکمرانی است. بحرانی که بر اثر شیوع ویروس کرونا در کشور اتفاق افتاده، دستگاه‌های اجرایی و حکومتی ایران را در برابر تجربه‌ای قرار داده که تاکنون سابقه نداشته است و نحوه مقابله با آن، با روش‌هایی که تاکنون در کشور مرسوم بوده کاملا فرق می‌کند.

این حقوقدان شیوه‌های مرسوم مقابله با بحران را برای رویارویی با ویروس کرونا بی‌تاثیر دانست و بیان داشت:

شیوه‌هایی که تاکنون برای مقابله با انواع و اقسام بحران‌ها در ایران تجربه شده، در بحران اخیر کلا بی‌اثر و از موضوعیت افتاده است. به عنوان مثال هر وقت در ایران مشکلی در زمینه اقتصاد، مسائل سیاسی، اجتماعی و روابط بین‌الملل ایجاد می‌شود، شیوه‌هایی که آقایان معمولا به کار می‌برند این است که یکی از مدیران کشور جلوی دوربین حاضر می‌شود و حرف‌های خوشگلی می‌زند که اغلب هم سخنان بیهوده‌ای است و به مردم اطلاعاتی می‌دهد که خیلی از آن‌ها نادرست است. یا آنکه با استفاده از نیروهای قهری و ابزارهای مجازات با بحران مواجه می‌شوند، یا با استفاده از تبلیغات معمولاً غیرحرفه‌ای در صدا و سیما و این قبیل مسائل با بحران‌ها مواجه می‌شوند که اثری هم ندارد و بعد هم مسئله را رها می‌کنند. وقتی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و تورم بالا می‌رود، روابط بین‌الملل ایران دچار اختلال می‌شود، قیمت بنزین و دلار کاهش و افزایش پیدا می‌کند از این روش‌های مرسوم برای مقابله با بحران در ایران استفاده می‌شود. نوروزی افزود: اما شیوع ویروس کرونا به عنوان امری که ذاتاً سیاسی نیست با این شیوه‌ها قابل مهار و برخورد نمی‌باشد. اینکه مثلاً تظاهراتی علیه کرونا راه بیفتد به دردی نمی‌خورد؛ این مثال را به عنوان طنز گفتم. با تظاهرات نمی‌شود با کرونا مبارزه کرد، در حالی که یکی از ابزارهای دائمی مقابله با بحران‌ها چیزی شبیه به همین تظاهرات بوده است. با بیانیه نمی‌شود علیه کرونا کاری کرد، با سخنرانی نمی‌شود علیه کرونا کاری کرد، با حبس و بازداشت نمی‌شود علیه کرونا کاری کرد.

او با تاکید بر عقلانیت برای کنترل این اپیدمی، گفت:

 برای مقابله با کرونا روش‌هایی مبتنی بر عقلانیت باید به کار رود، چیزی که اکنون کشور را در معرض مخاطره قرار داده است، بی‌توجهی تمام ساختارهای اداری کشور نسبت به این بیماری است. خبرهایی از استان‌های شمالی کشور شنیده می‌شود که مردم خودشان راه‌ها را بند آوردند که مسافران به شهرهای‌شان وارد نشوند؛ دولت کجاست؟ به نظر می‌رسد که مبنای شکل‌گیری این ساختارها بر اساس یک الگوی حکمرانی است که بر یک زور ناکارآمد بنا شده است. در عرصه اطلاع‌رسانی اقناعی دولت کجاست؟ دستگاه‌ها کجا هستند؟ صدا و سیما چه کار می‌کند؟ درخواست برای ورود قوه قضاییه به مسئله دیر اعلام شدن شیوع کرونا، تفکر و نگاه ناکارآمدی است که مبتنی بر همان طرز تلقی غلط از نوع مقابله با بحران است.

این حقوقدان با بیان اینکه ساختار مدیران ایران اساساً بر پنهان‌کاری استوار شده است، اظهار داشت:

فکر همه مدیران فقط پنهان‌کاری اطلاعات است. یکی از مشکلات ما این است که اطلاعات موثق در اختیار نداریم که بیماری کرونا کی وارد ایران شده، مقامات مسئول واقعاً مطلع شده‌اند؟ آیا وقتی مطلع شده‌اند عمدی در پنهان کردن آن داشته‌اند؟ یا آنکه بر اثر سوء‌تدبیر بوده است؟ ما درباره این‌ها اطلاعاتی نداریم. متاسفانه اطلاعاتی هم که از سوی مقامات رسمی منتشر می‌شود، به قدری ضعیف و ناقص است که نمی‌تواند اعتماد جلب کند. در حال حاضر اغلب کارشناسان بر این عقیده هستند که بیماری کرونا حداقل چیزی حدود ۳ تا ۴ هفته دیرتر به اطلاع مردم رسیده است ما اطلاع نداریم که مقامات مسئول واقعاً با خبر بودند یا نه و اگر با خبر بودند چرا پنهان می‌کردند و آیا این پنهان‌کاری عمدی بوده یا نبوده است؟

نوروزی سیستم موجود را برای مقابله با کرونا ناکارآمد دانست و تاکید کرد:

از آنجا که مبنای پنهان‌کاری در ساختار مدیریتی کشور همچنان ادامه دارد، ناکارآمدی این سیستم خود رادر برابر کرونا نشان می‌دهد. این مسئله‌ای است که آقایان باید از آن درس بیاموزند و الان که جان مردم مستقیماً در معرض خطر قرار گرفته است نباید با جان مردم بازی کنند. مشخصات بحران کرونا با تمام بحران‌هایی که تاکنون داشته‌ایم فرق دارد. بحران‌های دیگر بحران‌هایی با طبیعت سیاسی بوده است و با ابزارهایی که پیشتر گفتم با آن‌ها برخورد کردند و حل نشده باقی مانده است. اما در بحران کرونا با آن ابزارها و حرف‌های خوشایندِ تبلیغاتیِ مدیران یا با شعار و مشت گره کرده یا با قرار بازداشت نمی‌توان شیوع ویروس را متوقف کرد. این مسئله باید یک درس بسیار مهم و حیاتی برای این ساختار مدیریتی باشد که حداقل در این مرحله که کشور در معرض خطر فوری و مهلک است، متوجه شوند که باید اصلاحات مهمی را انجام دهند.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها