مهم‌ترین اولویت مردم اقتصاد است ولی هنوز نتوانستیم یک زندگی معمولی به آن بدهیم

مهم‌ترین اولویت مردم ما در کشور مسأله اقتصاد است. اما هنوز نتوانستیم دسترسی مردم را به آن نقطه مطلوب برای داشتن یک زندگی معمولی که یک رفاه نسبی در آن باشد را آسان کنیم تا آن‌ها از آن زندگی مطلوب منتفع باشند.

مهم‌ترین اولویت مردم اقتصاد است ولی هنوز نتوانستیم یک زندگی معمولی به آن بدهیم

امروز بسیاری از بر این عقیده هستند، هر قدمی از سوی حاکمیت برای وحدت میان خود و معترضان که منجر به اعتمادسازی شود مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. حال پس از چند ماه درگیری‌ و اعتراضات که منجر به ناامیدی در نسل جوان شد. حال امروز حاکمیت قدرت وحدت را در دست دارد و می‌تواند به اعتراض مردم گوش و سپس رسیدگی کرده و در جلب رضایت مردم تلاش کند.

محسن پیرهادی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها به تشریح اولویت‌های کشور و بهبود معیشت مردم پرداخت و به خبرنگار جماران گفت: مهم‌ترین اولویت مردم ما در کشور مسأله اقتصاد است. مسائل اقتصادی جزو اولویت‌دارترین مطالبات مردم است؛ مردم بیشتر مسایل اقتصادی و معیشتی اذیتشان می‌کند، اما هنوز نتوانستیم دسترسی مردم را به آن نقطه مطلوب برای داشتن یک زندگی معمولی که یک رفاه نسبی در آن باشد را آسان کنیم تا آن‌ها از آن زندگی مطلوب منتفع باشند.

 

در نظام انتخابا‌تی باید تغییراتی ایجاد کنیم

وی از مغفول ماندن ظرفیت اصل27 قانون اساسی که مبتنی نحوه شکل گیری اعتراضات و مطالبات است، انتقاد کرد و گفت: مردم می‌خواهند مطالباتشان را در ظرفیت‌های قانونی ابراز کنند و این به برخی از مسائل برمی‌گردد؛ در نظام انتخابا‌تی که قاعدتا باید تغییراتی ایجاد کنیم تا مشارکت بیشتری را از سوی مردم به عنوان سرمایه سیاسی و اجتماعی نظام همراه داشته باشیم. این اتفاقات باید بیفتد و مجلس، دولت و هم مجموعه حاکمیت به این سمت باید حرکت کنند.

 

مطالبه‌ای در بخشی از جامعه وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت بلکه باید نسبت به آن دغدغه داشت

وی در خصوص مسائل اجتماعی هم گفت: با نسل جدیدی رو به رو هستیم که بعد از این اغتشاشات نشان دادند که نه تنها نوع مطالباتشان با نسل‌های گذشته بلکه نوع کنش گری آن‌ها هم متفاوت است. باید این موضوع را خوب فهمید، درک کرد و نسبت به آن برنامه داشت. مطالبه‌ای در بخشی از جامعه وجود دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، بلکه باید نسبت به آن دغدغه داشت و برای دستیابی به رضایت‌مندی عمومی با این نسل به مفاهمه و اقدام مشترک رسید. این نماینده مجلس تاکید کرد: حاکمیت یعنی مجموعه دولت، مجلس و دستگاه قضایی؛ که باید به دنبال این باشد اعتماد عمومی را نسبت به نوع رفتار و کنش‌های این مجموعه‌ها بالا ببرد، اگر اعتماد عمومی بالا رفت و مردم به رفتارهای حاکمیت اعتماد کردند قاعدتا سرمایه سیاسی و اجتماعی حاکمیت هم افزایش پیدا میکند و به تبع آن مشارکت اجتماعی هم به پدید می آید. در این نقطه است که می‌توان ایران قوی و یک پارچه‌ای را که جزو آرمان‌های انقلاب است را به دست آورد.

پیرهادی تصریح کرد: اگر نسبت به این موضوع سهل انگاری شود یک مجموعه پراکنده‌ای خواهیم داشت که همه ما را به سمت تضعیف کشور و سستی خواهد برد در این صورت هم مردم ضرر می‌کنند و هم مجموعه حاکمیتی که پشتوانه اقتدار و قوت خود یعنی مردم را از دست خواهد داد. همه‌ی کارهای اجرایی و اقدامات حاکمیت باید به سمت افزایش میزان اعتماد عمومی حرکت کند تا مسائل دیگر مانند مشارکت عمومی و مردمی شدن اقتصاد تحقق یابد.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.