آقای رئیسی! 5 ماه از آن 2 ماهی که گفتید گذشت!

آقای رئیسی گفته بود بعد از حذف ارز دولتی و 2ماه دیگر کارت الکترونیک به مردم میدهد اما 5 ماه گذشته و هنوز کاری انجام نشده است.

به گزارش مستقل آنلاین عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت وعده داده بود که 2 ماهه به مردم کارت الکترونیک می دهد اما با وجود گذشت چند ماه هنوز خبری نیست.

آقای جبار کوچکی نژاد در خصوص وضعیت تورم در کشور، گفت: دولت هر چقدر تلاش کند میزان نقدینگی را کاهش دهد، در کنترل تورم موفق خواهد بود؛ ما در مجلس قانون گذاشتیم که دولت بعد از حذف ارز ترجیحی، به مردم کارت الکترونیک بدهد و آقای رئیسی وعده داده بود که 2ماه دیگر ارائه کارت الکترونیک محقق خواهد شد اما بعد از گذشت حدود 5 ماه هنوز کاری انجام نشده است.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به عجله دولت در حذف ارز ترجیحی، گفت: با توجه به شرایطی که بعد از حذف ارز ترجیحی به وجود آمده است، بنابراین حمایت های دولت از مردم باید صورت بگیرد ولی دولت در اصلاحات اقتصادی، عجله کرد و ابتدا باید زیرساختها را آماده و ضعفها را جبران می‌کرد؛ بنابراین نتیجه این کار عجله ای دولت، تورم و نقدینگی سنگین بود و دولت مجددا به کنترل تورم روی آورده است.

کوچکی نژاد ادامه داد: همچنین دولت به بانک ها می گوید که پرداخت را کمتر انجام دهند درحالی که این کار اعتراض تولید کنندگان را به همراه دارد زیرا تولیدکنندگان برای ادامه کار به سرمایه در گردش نیاز دارند؛ لذا انقباضی شدن بانک ها به تولید آسیب می زند. با این وجود دولت تلاش می کند که نقدینگی را کنترل کند تا تورم کاهش یابد که اگر در این کار موفق شوند، مطمئنا شرایط بهبود خواهد یافت.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به وضعیت منابع بانک‌های دولتی، گفت: دولت می‌تواند برای تامین منابع به سمت منابع بخش خصوصی برود چراکه منابع بانک‌های دولتی ته کشیده و دولت هر چه به آنها فشار بیاورد مجبور می شوند از بانک مرکزی استقراض کنند و بدهکار بانک مرکزی شوند؛ یعنی استقراض غیر مستقیم، که به نفع دولت نیست و در نهایت سیستم اقتصادی کشور را دچار مشکل می‌کند.

کوچکی نژاد خاطرنشان کرد: تحولات منطقه‌ای و برجام، اقتصاد کشور را که اقتصاد موجی و بحرانی است، بحرانی تر می‌کند. اقتصاد ما ثبات کاملی ندارد؛ تحریم‌ها هم بسیار تاثیر گذار بوده است و ما پول‌های زیادی در خارج از کشور داریم که بلوکه شده است؛ نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان منابع نفتی داریم و به دلیل شرایط تحریمی، دولت مجبور است این منابع را به سمت بخش های دیگر ببرد و اگر تحریم ها کاهش پیدا می کرد قطعا اوضاع ما بهتر از این می شد./شفقنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها