کمبود ویتامین ب‌۱، یکی از علل یبوست!

سلول های روده نیز همانند هر سلول دیگر جهت فعالیت و انجام وظایف خود نیازمند انرژی هستند به طوری که اگر با کمبود انرژی رو به رو شوند به اندازه کافی نمیتوانند در ایجاد حرکت روده تاثیر بگذارند.

دکتر میترا زراتی- متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

یکی از مشکلات شایع در تمام سنین، مشکل یبوست می باشد. شاید شما نیز بارها و بارها با این مشکل رو به رو شده و بسیار شنیدید که برای پیشگیری و درمان یبوست باید بیشتر مایعات مصرف کرده و دریافت میوه و سبزی را در برنامه غذایی خود افزایش دهید. 

شاید این توصیه بتواند سبب حل مشکل شود اما یادمان باشد بسیاری مواقع مشکل اصلی ناشی از اختلال در حرکات روده جهت به جلو راندن مدفوع و ایجاد حس اجابت مزاج است. 

سلول های روده نیز همانند هر سلول دیگر جهت فعالیت و انجام وظایف خود نیازمند انرژی هستند به طوری که اگر با کمبود انرژی رو به رو شوند به اندازه کافی نمیتوانند در ایجاد حرکت روده تاثیر بگذارند. به عبارتی سلول های عضلانی روده توان انقباض و انبساط کافی و در نتیجه توان به جلو راندن مدفوع را ندارند. 

یکی از مهمترین مواد مغذی که سبب تولید انرژی در بدن می‌شود، ویتامین ب۱ می باشد. به طوری که اگر مقدار آن در بدن کم شود، سلول ها با کمبود انرزی رو به رو خواهند شد. 

این ویتامین در انواع سبوس، جوانه ها و مخمر وجود دارد. خیلی از ما روزانه از این مواد غذایی یا استفاده نکرده یا دریافت پایینی داریم. 

در نتیجه در کنار تمام توصیه های درمان کننده یاپیشگیری کننده از یبوست، مکمل یاری با ویتامین ب۱ بسیار میتواند کمک کننده باشد. این مساله به ویژه در سالمندان بسیار موثر خواهد بود.

این ویتامین سبب کاهش خستگی های مزمن نیز می شود. این مکمل اکثرا در قالب ب کمپلکس در دسترس می باشد و حداقل یک ماه باید مصرف شود.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها