نقش تغذیه در سلولیت و مقابله با آن

سلولیت معمولا زمینه ژنتیکی یا هورمونی دارد اما چون در اثر تجمع چربی در ران و باسن ایجاد میشود، تحت تاثیر اصول شیوه زندگی یعنی تغذیه و فعالیت بدنی هم هست.

نقش تغذیه در سلولیت و مقابله با آن

سلولیت معمولا زمینه ژنتیکی یا هورمونی دارد اما چون در اثر تجمع چربی در ران و باسن ایجاد میشود، تحت تاثیر اصول شیوه زندگی یعنی تغذیه و فعالیت بدنی هم هست.

یک برنامه غذایی حاوی قند و نمک و چربی بالا و فاقد فیبر کافی میتواند باعث بروز سلولیت شود و مصرف غلات سبوس دار به جای نان سفید، گوشت کم چربی و میوه و سبزیجات میتواند تاثیر مثبتی برای پیشگیری و درمان سلولیت داشته باشد.

 

غذاهای کنسروی هم نمک زیادی دارند که موجب احتباس آب در بدن میشود، هم مواد افزودنی و نگهدارنده در آن‌ها باعث کاهش متابولیسم و تجمع آب در سلول میشود.

 

 

در مصرف قندها و نشاسته‌ها باید توجه کنیم که هرچه شاخص گلایسمی آن‌ها بالاتر باشد، مثل قند‌های ساده و غلات سفید، شیرینی‌ها و سیب زمینی و ... ترشح انسولین افزایش می‌یابد که موجب تجمع بیشتر چربی‌ها میشود. از طرفی قند خون بالا میتواند باعث تغییر شکل کلاژن و افزایش سلولیت شود.

 

 

در حالیکه مصرف مواد غذایی با شاخص گلایسمی بالا مثل غلات سبوس‌دار با تنظیم میزان قند خون و کاهش ترشخ انسولین تجمع چربی و در بدن را کاهش می‌دهد. همچنین با ایجاد احساس سیری بیشتر مانع پرخوری و افزایش کالری دریافتی میشود.

 

 

میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ریزمغذی و آنتی اکسیدان هستند و موجب دفع سموم و آب میشوند. به طور مثال پتاسیم آب میان سلولی بدن را متعادل میکند. فیبری که در میوه و سبزیجات موجود است موجب عملکرد گوارشی بهتر و کاهش جذب چربی‌ها میشود.

 

 

چربی‌های غیراشباع مفید و ضروری بدن که در منابعی مثل گردو، بادام، فندق، زیتون و ماهی یافت می‌شوند، خاصیت ضد سلولیت دارند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که از عروق خونی دربرابر احتباس آب محافظت می‌کند. 

مصرف پروتئین کافی با تقویت بافت عضلانی و کاهش پرخوری و چربی بدن میتواند سلولیت را کاهش دهد. فقط درمورد منابع پروتئینی مثل گوشت قرمز و لبنیات گزینه‌های کم چرب‌تر توصیه می‌شود.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها