بیانیه جمعی از فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خطاب به جامعه جهانی: 

چرا روزه سکوت گرفته اید؟

اینکه گروه تروریستی طالبان که توان استفاده از بسیاری تجهیزات نظامی را ندارد، چگونه توانسته از تکنولوژی پهپاد نظامی استفاده کند یک پرسش است و اینکه با کدام مجوز و وجدان بشری، یک فرد غیرنظامی و رسانه ای کشته شده، پرسشی دیگر، که جامعه جهانی بایستی پاسخگو باشد!

 

 

 

بیانیه جمعی از روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایرانی در خصوص کشته شدن روزنامه نگار سرشناسِ افغانستانی جناب آقای فهیم دشتی و خطاب به جامعه جهانی و نهادهای مدعی حقوق بشر:

چرا روزه سکوت گرفته اید؟

 

مدتی است که گروه تروریستی طالبان، با همراهی ابرقدرت های شرق و غرب، بر جان، مال و ناموس ملت افغانستان سلطه یافته و هر کاری که دل شان بخواهد می کنند.

 

در این میان با تداومِ خشونت طلبی های گروه فاشیستی طالبان، جبهه مردمی مقاومت دوم در پنجشیر و شمال افغانستان شکل گرفت، که همین مسئله موجب تهاجم فرقه تروریستی طالبان به دره پنجشیر و محاصره دارویی و غذایی مردم پنجشیر گردید.

 

پس از این اتفاقات، شاهد سکوت و خاموشی سازمان های مدعی حقوق بشری در جهان بودیم، گویی از نگاه غرب و شرق، جانِ شهروند جهان سومی، هیچ ارزشی ندارد!

 

یکشنبه ۵ سپتامبر ۲۰۲۱، فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت مردم افغانستان، روزنامه نگار، تحلیلگر سیاسی و رییس اسبق اتحادیه خبرنگاران افغانستان، در خودرو، مورد حمله ی پهپاد برخی قدرت های نزدیک به طالبان قرار گرفت!

 

اینکه گروه تروریستی طالبان که توان استفاده از بسیاری تجهیزات نظامی را ندارد، چگونه توانسته از تکنولوژی پهپاد نظامی استفاده کند یک پرسش است و اینکه با کدام مجوز و وجدان بشری، یک فرد غیرنظامی و رسانه ای کشته شده، پرسشی دیگر، که جامعه جهانی بایستی پاسخگو باشد!

 

فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایرانی، همپای ملت خود، جنایات طالبان و همکاران جهانی آن را محکوم کرده و از سکوت و بی تفاوتی جامعه جهانی متعجب هستند.

 

امروز سکوت و بی طرفی جامعه جهانی در قبال مرگ شهروندان افغانستانی، خصوصا چهره تلاشگر و پیشرو رسانه ای جناب آقای فهیم دشتی، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

 

امروز به رسمیت شناختن طالبان توسط جامعه جهانی، آن هم در همزمانی با ترور شهروندان افغانستانی، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

 

حتی اگر امروز سکوت و اعلام بی طرفی کنید، اما فردا باز در تلاش برای به رسمیت شناختنِ طالبان باشید، ماهیت مزورانه و ریاکارانه شما نسبت به حقوق بشر، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

 

درست است شما برای منافع اقتصادی خود به افغانستان آمدید و بعد از آن برای منافع خود از افغانستان رفتید و در پی ملت سازی نبودید، اما حق نداشتید تجهیزات خود را برای طالبان بعنوان هدیه باقی بگذارید! حق نداشتید شهروند جهان سومی افغانستان را قربانیِ نظم جدید سیاسی دلخواه خود در منطقه کنید!

 

ما امضاء کنندگان این بیانیه به عنوان بخشی از فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه ی ملی ایران، باور داریم که قتل روزنامه نگار صلح طلب و مردمسالار جناب آقای فهیم دشتی، توسط پهپادهای یک کشور مداخله گر نزدیک به طالبان، آن هم در خاک افغانستان، یعنی به قهقهرا رفتن بشریت، یعنی بی تفاوتی و ذبح انسانیت برای مقوله هایی چون ژئوپلتیک و سیاست؛ و به همین جهت سکوت جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری در این زمینه را محکوم می کنیم:

 

۱.امیراحمد منظمی، فعال رسانه ای

۲.ابوالفضل بابادی شوراب، دبیر شورای سیاستگذاری رسانه کشوری اقتصاددان

۳.کیومرث فتحی، فعال رسانه ای و فرهنگی کُرد ایرانی

۴. فرهاد احمدی، سردبیر روزنامه سرآغاز

۵.علی معظمی، مدیرمسئول روزنامه سرآغاز

۶.غلامرضا جعفری، مدیرمسئول پایگاه خبری ایرانیان فردا و ماهنامه کومش امروز

۷.معین وکیلی، سردبیر پایگاه خبری ایرانیان فردا و ماهنامه کومش امروز

۸.ام البنین قرائی، دبیر سرویس بانوان پایگاه خبری ایرانیان فردا و ماهنامه کومش امروز

۹.دانیال امیری، فعال رسانه ای و دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی

۱۰.عبدالعلی برازش، فعال رسانه ای و فرهنگی

۱۱.فریبرز نجفی حاجی ور، مدیرمسئول سایت خبری لالی پرس

۱۲.سعید سیف مدیر مسئول پایگاه خبری دیده بان ایران

۱۳.غلامعباس بختیاری، نویسنده و روزنامه نگار، سردبیر سابق هفته نامه های نخل، نسیم خوزستان، پیوند ایرانیان و همچنین مجله سراسری بیدار

۱۴.حسین یزدی، مدیر رسانه ایران تایمز

۱۵.خداداد بابااحمدی میلانی، پایگاه خبری تحلیلی ایل نیوز

۱۶.سیروس ممبینی، روزنامه آنزان، مجله ادبی سیاه مشق

۱۷.حمید البوعطیوی، پایگاه خبری کوت نیوز

۱۸.کورش حاجی پور، خبرنگار روزنامه های جمهوری اسلامی و روزان

۱۹.حسین حسن زاده رهدار، شاعر و پژوهشگر فرهنگی

۲۰.بهزاد ساسانپور، سرپرست روزنامه های گسترش صنعت، گسترش معدن و گسترش تجارت در خوزستان

۲۱.کریم طالقانی، رسانه سرآمدنیوز

 

پی نوشت: این لیست در حال بروزرسانی می باشد، فعال رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عزیز در صورتی که با مفاد بیانیه موافقید و تمایل دارید نام تان در لیست قرار بگیرد، لطفا نام و نام خانوادگی و نوع فعالیت خود را بصورت پیامک به شماره ۰۹۱۶۱۱۴۷۴۸۸ ارسال نمایید.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها