تورم به بالاترین نرخ در 40 سال گذشته رسید

با افزایش قیمت نفت،نرخ تورم در آمریکا به بالاترین رقم در 40 سال گذشته رسید.

به گزارش مستقل آنلاین فاینشنال تایمز نوشت:

قیمت کالاها در ایالات متحده در ماه مه افزایش یافت و 1 درصد شتاب گرفت، زیرا افزایش تورم انرژی و خدمات به برنامه های فدرال رزرو برای تشدید سیاست های پولی فوریت افزود.

 افزایش ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده که توسط اداره آمار کار در روز جمعه منتشر شد، به طور قابل توجهی بالاتر از افزایش 0.3 درصدی در آوریل و بالاتر از انتظارات اقتصاددانان برای افزایش 0.7 درصدی بود. نرخ تورم سالانه به 8.6 درصد رسید که بالاترین سطح از دسامبر 1981 است.

 بیشتر سهم های اقتصادی در روز جمعه به شدت افت کردند، به طوری که S&P 500 2. Nasdaq Composite نیز 3.5 درصد کاهش یافت.  اوراق قرضه دولت آمریکا با تاریخ کوتاه، که بیشترین حساسیت را نسبت به تغییرات سیاست پولی دارند، به میزان بیشتری فروخته شدند.  بازده اوراق دو ساله خزانه داری به بالای 3 درصد رسید که بالاترین سطح از سال 2008 است.

قیمت اقلام غذایی نیز با افزایش همراه بود و تورم خدمات، هزینه های انرژی سابق، 0.6 درصد در ماه افزایش یافت و 5.2 درصد نسبت به سال افزایش یافت.

 پوجا سریرام، اقتصاددان در بارکلیز گفت: «نمی توان انکار کرد که وقتی به این گزارش نگاه می کنید، به نظر می رسد که فشارهای تورمی همچنان بالاست و به نظر می رسد که هیچ کاهشی در کوتاه مدت در انتظار نیست. » این بانک روز جمعه اعلام کرد که فدرال رزرو در نشست سیاست گذاری هفته آینده خود، نرخ بهره را 0.75 درصد افزایش خواهد داد. 

افزایش ماهانه تورم به دلیل هزینه های بالای انرژی، با نزدیک شدن قیمت بنزین در آمریکا به لیتری 5 دلار و افزایش مداوم در هزینه های مربوط به خدمات - مانند هزینه های مرتبط با صنعت سفر - احتمالاً بالا خواهد ماند.

 سریرام گفت که تعیین 8.6 درصد به عنوان اوج سخت است و هشدار داد که "یک نوسان" در قیمت انرژی می تواند نرخ تورم اصلی را در چند ماه آینده به 8.8 درصد برساند.

افزایش تورم به بزرگترین چالش اقتصادی برای جو بایدن تبدیل شده است، که تلاش های او برای مهندسی یکی از سریع ترین بهبودهای بازار کار در تاریخ ایالات متحده تحت الشعاع تلفاتی قرار گرفته است که افزایش شدید قیمت ها بر خانوارهای آمریکایی وارد کرده است و احساسات مصرف کننده به پایین ترین حد خود رسیده است.  در ماه ژوئن  نظرسنجی دانشگاه میشیگان همچنین نشان داد که انتظارات تورمی 5 تا 10 ساله با جهش 0.3 درصدی به 3.3 درصد رسیده است.

 بایدن روز جمعه دوباره به دنبال این بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را مقصر بداند و افزایش قیمت بنزین را به جنگ اوکراین مرتبط کرد.

 رئیس جمهور ایالات متحده گفت: "قیمت ها در بخش انرژی بخش عمده ای از تورم هستند و جنگ در اوکراین عامل اصلی آن است."  او گفت که مبارزه با تورم اولویت اصلی اقتصادی دولتش است، اما اذعان داشت که فشارهای قیمتی "به شدت و به سرعتی که باید ببینیم پایین نمی آید."

 قیمت مواد غذایی 1.2 درصد دیگر در ماه افزایش یافت، سرعتی که تقریباً از دسامبر حفظ شده است.  طی 12 ماه گذشته، شاخص غذا در خانه 12 درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش از آوریل 1979 بوده است. هزینه های خطوط هوایی همچنان در حال افزایش هستند و در ماه مه به دنبال افزایش 18.6 درصدی در ماه قبل، 12.6 درصد افزایش یافتند.

 به گفته برخی از اقتصاددانان، نگران کننده ترین افزایش 0.6 درصدی در هزینه های مسکن بود که بزرگترین افزایش ماهانه از مارس 2004، به دلیل ادامه افزایش اجاره بها.

فدرال رزرو قبلاً متعهد شده است که سیاست پولی را «سریع» به سطح «خنثی‌تر» منتقل کند که دیگر اقتصاد را تحریک نمی‌کند، اما شواهد بیشتر مبنی بر اینکه تورم در حال ریشه‌دارتر شدن است، می‌تواند سیاست‌گذاران را وادار کند که نرخ‌های بهره را حتی قوی‌تر از آنچه بازارهای مالی انتظار دارند، افزایش دهند.

 انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته آینده خود یک افزایش نیم واحدی دیگر را اعمال کند که اولین افزایش از سال 2000 در ماه گذشته بود و احتمالاً در جولای تعدیل دیگری به این بزرگی وجود دارد.

 لائل برینارد، نایب رئیس بانک مرکزی آمریکا، اخیراً تصریح کرد که فدرال رزرو می‌تواند تا ماه سپتامبر به روند نیم واحدی ادامه دهد و تنها پس از کاهش نرخ تورم ماهانه، به افزایش‌های معمولی‌تر یک چهارم واحدی برمی‌گردد.

 برخی از تحلیلگران هشدار داده اند که رشته افزایش نیم واحدی نرخ بهره می تواند حتی فراتر از سپتامبر نیز تمدید شود.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها