زمان پایان بسته حمایتی مستاجران

‌‌معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی اعلام کرده است که اگر مالک بخواهد بیش از سقف تعیین شده، اجاره بها را افزایش دهد مستاجر می‌تواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.اما نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می گوید این بسته حمایتی از مستاجران تا ۳ ماه پس از اعلام وضعیت سفید کرونایی اعتبار دارد .

زمان پایان بسته حمایتی مستاجران

به گزارش مستقل آنلاین به نقل از اقتصاد نیوز، هشتم تیرماه ۱۳۹۹ رئیس جمهوری در جلسه  ستاد ملی کرونا اعلام کرد: مقرراتی گذاشتیم که اضافه اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع باشد. این میزان اجاره‌بها تا زمانی که وزرات بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ تا سه ماه بعد می‌توانند با توافق جدید با هم زندگی کنند. یعنی سه ماه هم بعد از پایان کرونا زمان دادیم.

  محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ضمانت های اجرایی این مصوبه می گوید : تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده و مالک نمی‌تواند قانون را نقض کند. اگر مالک بیش از مقدار تعیین شده  قصد افزایش نرخ اجاره را داشته باشد و مستاجر نپذیرد یا باید چک را اجرا بگذارد یا حکم تخلیه بگیرد که این دو قابلیت اجرا در محاکم  قضایی ندارد، لذا مستاجر در این فرآیند دست بالا را خواهد داشت.

معاون وزیرراه  بزرگترین اهرم اجرایی این  مصوبه  را حمایت قوه قضاییه می داند و می گوید :‌ قوه  قضاییه حکم تخلیه برای پرونده‌هایی که مطابق قانون جلو برود را صادر نمی‌کند. مالک می‌تواند تا ۲۵ درصد افزایش دهد اگر گفت ۲۶ درصد مستاجر می‌تواند تخلیه نکند.

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درخصوص این که آیا این مصوبه ستاد ملی کرونا نقض حقوق مالکانه افراد نیست به اقتصادنیوز گفت: زمانی که قوانین ما دفاع از حقوق مالکانه است، رسانه‌ها پیگیر حقوق مستأجران هستند و زمانی که قوانین به گونه‌ای تدوین می‌شوند که حمایت بیشتری از مستأجران می‌کنند، به دنبال حقوق مالکانه افراد هستند و می‌گویند با این طرح‌ها مالکان بدبخت شده‌‌اند و حقوقشان نادیده گرفته شده است.

وی با اشاره به موضوع حقوق مالکیت در قوانین مدنی و مالک و مستأجر می گوید: بر اساس قاعده فقهی «تسلیط» مردم بر اموال غیرمنقول خود مانند باغ، باغچه، مغازه و ... مسلط بوده و خود می‌توانند قیمتگذاری کنند. سال‌های سال است که به دلیل همین قاعده، قیمتگذاری‌ها انجام می شود ، اما زمانی که کشور در شرایط بحرانی است و ستاد ملی کرونا مدارس را تعطیل کرده، ماه‌ها کلاس‌های دانشگاه تشکیل نمی‌شود و اصناف دچار تعطیلی چند ماهه شدند، مردم مجبور به استفاده از ماسک در اماکن عمومی هستند. در چنین شرایطی فرصتی برای مستأجران فراهم شده تا سه ماه پس از اعلام وضعیت سفید از مصوبه سقف افزایش اجاره بها استفاده کنند .  این نرخ‌ها مربوط به ایام کرونا است و بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا به هر شهری که از وضعیت سفید اعلام شود، سه ماه بعد این مصوبه دیگر اعتبار ندارد.

وی تأکید می کند : مالکان نمی‌توانند سه ماه پس از اعلام وضعیت سفید، مستأجران خود را بیرون کنند و حتی به بهانه فروش ملک نیز این امکان وجود ندارد. تنها زمانی که سند به نام مالک جدید صادر شد؛   مستأجر سه ماه فرصت تخلیه دارد ،با بنابراین خانه باید رسماً به فروش برسد و سند به نام خریدار جدید منتقل شود و حکم تخلیه نیز به سرعت صادر نمی‌شود.

عقبایی اضافه می کند : این قانون پس از اعلام ستاد ملی کرونا لازم‌الاجرا بوده و شامل قراردادهای قبل از آن نمی‌شود.

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها