شهرهای پرمسافر برای سفرهای نوروزی در عید 1402 + مقصدهای جایگزین

شهرهای مکمل و جایگزین برای سفرهای نوروزی در عید ۱۴۰۲ اعلام شدند.

شهرهای پرمسافر برای سفرهای نوروزی در عید 1402 + مقصدهای جایگزین

به گزارش مستقل آنلاین؛ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر شهرهای مکمل و جایگزین برای سفرهای نوروز ۱۴۰۲ را در استان‌های مختلف اعلام کرد.

ایرنا نوشت: سیدمصطفی فاطمی درباره شهرهای مکمل و جایگزین برای نوروز ۱۴۰۲ و ضریب اشغال اقامتگاه‌ها در شهرها و استان‌های مختلف کشور، گفت: شهرهایی که شلوغ می‌شوند و تعداد بالای مسافر را در آنجا داریم بیشتر نیمه جنوبی کشور است. روی تعدادی از شهرهایمان کار کردیم و شهرهای مکمل معرفی شده است.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر افزود: در اصفهان، شاهین‌شهر و خمینی‌شهر به عنوان شهرهای مکمل دیده شده است، در بوشهر، عسلویه جاذبه‌های خیلی خوبی در کنار دریا دارد و هم امکان اسکان و اقامت را دارد و مردم همین الان می‌توانند هتل‌ها را رزرو کنند. دلوار و دشتستان هم در بوشهر به عنوان شهرهای مکمل سفر انتخاب شده است. توصیه ما به مردم این است که به استان خوزستان سفر کنند، دزفول، شوشتر، شوش، آبادان، خرمشهر و مسجد سلیمان نیز شهرهای مکمل مرکز این استان هستند.

 

 

وی افزود: در سیستان و بلوچستان، کنارک، دشت‌یاری (بیز و نوبندان)، زر آباد (روستای تنگ، درک) شهرهای مکمل هستند. در استان فارس، شهرهای کازرون، داراب، اقلید، مرودشت، در استان خراسان رضوی، نیشابور، سبزوار، قوچان، گناباد و تربت حیدریه. در تهران شهرستان دماوند، فیروزکوه و ری پیشنهاد سفری ما به مردم است. در استان البرز، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی گفت: در استان کرمان، شهر جیرفت و راین، در مازندران شهرهای ساری، کیاسر، بهشهر، گلوگاه، نکا، در هرمزگان، میناب، سیریک و بستک، در یزد، مهریز، بافق، اردکان میبد شهرهای مکمل هستند. همچنین استان‌هایی هستند که مردم می‌توانند از ظرفیت‌هایشان استفاده کنند برای مثال استان گلستان قابلیت این را دارد که مکمل سفر استان‌های مازندران و گیلان باشد و استان خراسان شمالی و استان‌های محور غرب نیز به همین صورت است.

 

 

ظرفیت اسکان استان هرمزگان به ۹۰ درصد رسیده است

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: استان هرمزگان، بوشهر، چابهار و مناطق آزاد ضریب اشغال ۱۰۰ را دارند. البته منطقه آزاد کیش مشکل پرواز دارد و اگر این مشکل مرتفع شود خیلی بهتر می‌تواند اسکان مسافران را داشته باشد. در استان‌های جنوبی‌ همین الان ظرفیت در هرمزگان به ۹۰ درصد رسیده و همین الان که داریم صحبت می‌کنیم ضریب اشغال خوبی دارد.

 

 

فاطمی ادامه داد: خوشبختانه سازمان بنادر و کشتی‌رانی همکاری‌های خوبی را در تامین لندی‌گراف و خدمات دریایی برای قشم ایجاد کرد که موقعیت قشم، موقعیت خوبی خواهد شد. البته بحث اسکان آن هنوز جای کار دارد و باید برای اسکان اضطراری اقدامات بیشتری انجام شود. سازمان بنادر اقدامات خوبی را منطقه آزاد قشم انجام داده و در دیگر مناطق مشکلی نداریم.

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی، درباره توسعه گردشگری دریایی گفت: در استان بوشهر گشت‌های دریایی به صورت مکرر وجود دارد و کمیته ویژه‌ای در ستاد هماهنگی خدمات سفر تحت عنوان کمیته دریایی و اسکله صیادی تشکیل شده است و با همکاری خیلی خوبی که مجموعه شیلات داشت اسکله‌های صیادی را در اختیارمان قرار دادند. از سویی برای این فعالیت ها، بازارچه صنایع دستی و خیام خوانی را در بوشهر خواهیم داشت که در سواحل بوشهر متمرکز است و این فعالیتی است که به صورت خاص امسال انجام شده است.

 

 

مسافران قشم مسیر زمینی بندرعباس-بندر پل را بررسی کنند

فاطمی گفت : در استان خوزستان هم علاوه بر بحث مسیر تور هندیجان تا خرمشهر که حدود ۲۰۰ کیلومتر است، این مسیر به طور کامل به عنوان مسیر گردشگری-دریایی خوزستان پوشش داده شده است. علاوه بر آن تورهای پرنده‌نگری در ۴ شهر استان خوزستان در کنار تالاب‌هایی که استان خوزستان دارد فعال شده که این یک کار متفاوتی بوده که امسال به خدماتشان اضافه کردند. همچنین در استان سیستان و بلوچستان هم نوروزگاه‌هایی را در سواحل جنوبی داریم. در زهک و چابهار برنامه‌هایی داریم.

 

 

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر افزود: در استان هرمزگان نیز بازی‌های ساحلی و ورزش‌های ساحلی را به تورهای گردشگری اضافه کردند. نکته‌ای که در جنوب کشور وجود دارد و در شهر بندرعباس، ما فقط نگرانی ترافیک شدید در بندر پل را داریم و از مسافرانی که به استان هرمزگان سفر می‌کنند و قصد سفر به جزیره قشم را دارند، درخواست داریم وقتی می‌خواهند از بندرعباس به سمت بندر پل حرکت کنند حتما ترافیک را بررسی کنند و زمانی را درنظر بگیرند که امکان انتقال‌شان به جزیره قشم با سرعت مهیا باشد.

فاطمی درباره اینکه در ستاد سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۲ چه تغییرات جدیدی به وجود آمده و مهمترین هدف‌گذاری‌های ستاد چیست، گفت: مهمترین هدف‌گذاری‌های ستاد برای نوروز ۱۴۰۲ هماهنگی‌هایی بود که باید بین دستگاه‌های مختلف به وجود می‌آمد و ما خیلی زودتر جلسه‌هایمان را از مهرماه شروع کردیم و این به هماهنگی‌های بیشتر کمک کرد. تقریبا تمام تلاشمان بر این شد که با حداکثر ظرفیت بتوانیم خدمات خوبی در بحث هماهنگی بین مسیر به مسافران بدهیم.

 

 

ابلاغ دستورالعمل ویژه‌ ماه رمضان و نوروز به استان‌ها

فاطمی اظهار داشت: در بحث ستاد هماهنگی خدمات سفر، موضوع ماه مبارک رمضان را داریم و در این تقارن نوروز و رمضان بایستی شانیت ماه مبارک رمضان نیز حفظ شود. برای همین دستورالعمل ویژه‌ای را برای استان‌ها ابلاغ کردیم که بر آن اساس بتوانند در ماه مبارک رمضان خدمات‌رسانی مطلوبی داشته باشند.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در توضیح کمپین‌های ۶۰۳۰ نیز گفت: کمپین‌های ۶۰۳۰ از ۲۴ اسفند ماه در مبادی ورودی شهرها استقرار پیدا می‌کنند و با همکاری سازمان امور عشایر فعالیت دارند. آنها فروش صنایع دستی عشایر را به عهده دارند و در کنار پلیس، هلال احمر و اورژانس در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها که عمده حوادث یعنی ۶۰ درصد حوادث جاده‌ای در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهاست با همین هدف تشکیل شده‌اند.

 

 

از پرنده‌نگری تا تور عشایر در خوزستان

فاطمی گفت: ستاد خدمات سفر امسال زودتر فعالیت خود را شروع می‌کنند و قبل از نیمه شعبان در خود شهرها مستقر می‌شوند که ما بتوانیم آنجا خدمات‌رسانی را داشته باشیم. مهمترین جهتگیری امسال ما به سمت گردشگری تخصصی است،

«در خوزستان تورهای تخصصی پرنده‌نگری، تورهای تخصصی دریایی، تورهای تخصصی کودک یا تورهای تخصصی عشایر را داریم نشان می‌دهد که امسال بیشتر به سمت گردشگری تخصصی و میراث ناملموس متمرکز شدیم»

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی درباره نظارت بر بازار گردشگری نوروز عنوان کرد: به‌رغم افزایش هزینه‌های خدمات در مجموعه‌های اقامتی، توافقی که با انجمن‌ها و دفاتر شده این بوده که نرخ‌ها برای نوروز افزایش نداشته باشد و ما با همین حداقل‌هایی که داریم بتوانیم نرخ‌ها را کنترل کنیم. البته ممکن است در برخی از نقاط با افزایش نرخ مواجه باشیم، برای مثال مناطق آزاد چون دارای قانون خاص هستند و به صورت مستقیم نرخ‌گذاری می‌شوند نرخشان متفاوت است و یک تاثیر را روی افزایش نرخ‌ها خواهد داشت.

گردشگران تخلفات را به سامانه ۰۹۶۲۹ گزارش دهند / ۲۴ ساعته پاسخ می‌دهیم

فاطمی اظهار داشت: در نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی و گردشگری که مدتی پیش برگزار شد، اسکان در مشهد را با روزی ۳۵ هزار تومان داشتیم و بوم‌گردی‌ها زمینه‌ای را فراهم کردند که اتفاقا همه اقشار جامعه بتوانند به سفر بروند. البته بوم‌گردی‌هایی هم هستند که خدمات بیشتری ارائه می‌دهند و ممکن است برخی خدمات اضافه روی تورهایشان داشته باشند. برای مثال شما فقط اسکان نداشته باشید، پذیرایی، ناهار، گشت شهری را هم داشته باشید که همه اینها به نرخ‌های آن مجموعه اضافه می‌شود.

«در مجموع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ستاد مرکزی خدمات سفر بخش نظارت و کنترل را هم انجام می‌دهد و اگر مسافران نوروزی مشاهده کردند بر خلاف نرخ بُرد فروشی انجام می‌شود می‌توانند به سامانه ما به تلفن ۰۹۶۲۹ گزارش دهند و سعی ما بر این است که ۲۴ساعته پاسخگوی شکایت‌ها باشیم»

وی گفت: در این مورد نیز سامانه ۰۹۶۲۹ به محض دریافت گزارش به اداره کل نظات و ارزیابی اطلاع می‌دهد و در تمام استان‌ها گروه‌هایی مستقر داریم تا اینکه آن‌ها به محل اعزام شوند و موضوع را بررسی کنند. برنامه‌مان این است که ۲۴ساعته پاسخ گوی میهمانان و مسافران باشیم. این سامانه به دو زبان انگلیسی و عربی فعال شده و بازرس‌های ما و گروه‌هایی که در استان‌ها هستند برای حل مشکل به محل اعزام می‌شوند مگر اینکه موضوعی باشد که نیاز به کمیسیون بوده و باید در کمیسیون رای صادر شود که به هر حال باید به جلسه کمیسیون موکول شود اما عمده موارد را در مدت ۲۴ساعته حل خواهیم کرد.

گردشگران بلیت موزه‌ها را اینترنتی بخرند / اسکان اضطراری فراهم شده است

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که داریم تغییرات ناگهانی هواست و احتمال بارندگی‌ در نقاط مختلف کشور وجود دارد، به همین دلیل اسکان اضطراری را در نقاط مختلف کشور فراهم کردیم برای اینکه بتوانیم با سرعت کسانی که چادر زدند را به مناطق مختلفی از جمله سوله‌های ورزشی یا سالن‌هایی که در نظر گرفته شده هدایت کنیم و این از تدابیری بوده که برای امسال درنظر گرفته شده است.

 

 

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تاکید کرد: نکته دیگری که وجود دارد بحث حوادث جاده‌ای است که خوشبختانه پلیس با همکاری هلال احمر و اورژانس یک سری اقدامات را شروع کردند. ما تجربه خوبی را در سال گذشته در استان سمنان داشتیم که به بحث آتش سرد تعمیم می‌یابد و این را امسال در نقاط حادثه‌خیز هم خواهیم داشت که بتوانیم در نقاط حادثه‌خیز آگاه‌سازی کنیم.

وی توضیح داد: نقاط حادثه‌خیز توسط راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شناسایی شده و اماکن را به پلیس ارسال کردند. استقرار خودروهای پلیس در اماکن حادثه‌خیز از برنامه‌هایی بوده که امسال در نظر گرفته شده است. بحث بازدید از اماکن گردشگری یکی از نکات مهم امسال است و بهتر است مردم برای اینکه شلوغی در اماکن گردشگری به وجود نیاید از طریق نرم افزارها و سامانه بلیط ورودی اماکن را خریداری کنند تا اینکه در صف قرار نگیرند و بتوانند زودتر بازدیدهایشان از اماکن گردشگری را انجام دهند.

 

 

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نوروز ۱۴۰۱ با عضویت ۲۳ دستگاه اجرایی و محوریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ در محل این وزارتخانه تشکیل شد. مدیریت و بررسی وضعیت محورها و مسیرهای سفر، مبادی و مقاصد سفر، محل‌های اقامت و پذیرایی، امدادرسانی و اطلاع رسانی از تغییرات آب و هوا و وضعیت ترافیکی جاده‌ها با هدف افزایش کیفیت خدمات و رضایتمندی گردشگران و مسافران از مهمترین و ظایف و ماموریت‌های این ستاد است که در شعب آن در همه استان‌ها و هرستان‌های کشور نیز همزمان با ستاد مرکزی تشکیل و شبانه روزی فعالیت می‌کنند.

نوروز ۱۴۰۱ با توجه با فروکش کردن ویروس کرونا و کاهش محدودیت های سفر بعد از سه سال، موج سفرهای داخلی در کشور شکل گرفت که از آن به عنوان سونامی سفر تعبیر شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها