بالگردی که وزیر ورزش با آن سقوط کرد، ۱۵ میلیون دلار قیمت داشت!

هلی کوپتر‌ی که وزیر ورزش با آن سقوط کرد در دولت آقای احمدی نژاد وارد شدند و قیمتی بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار داشتند.

بالگردی که وزیر ورزش با آن سقوط کرد، ۱۵ میلیون دلار قیمت داشت!

چند روز پیش بود که هلیکوپتر حامل وزیر ورزش و همراهانش در حال فرود در شهر بافت دچار سانحه شد و همین اتفاق تلخ باعث فوت اسماعیل احمدی و مجروح شدن چندین نفر از جمله حمید سجادی وزیر ورزش شده است. اما هلیکوپتر Mi-۱۷ که آقای وزیر سوار بر آن بود، چه هلیکوپتری است؟ ساخت کدام کشور است؟ چه قابلیت‌هایی دارد و درچه مواردی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

به گزارش خبرآنلاین، هلی کپوتر Mi-۱۷۱، هلیکوپتری برای حمل و نقل نظامی است که توسط UUAP (Ulan-Ude Aviation Plant) و کازان هلیکوپترز، کارخانه‌های هلیکوپترسازی در روسیه ساخته می‌شود. کارخانه هلی کوپترسازی کازان در تارتارستان یکی از معروف‌ترین کارخانه‌های هلی کوپترسازی در دنیاست.

چند ماه قبل و همزمان هفته دولت بود که سید ابراهیم رییسی وقتی داشت درباره طرح ساخت هواپیمای ایرانی صحبت می‌کرد گفت: «من را در سفر به روسیه برای بازدید از یک کارخانه هلی کوپترسازی در تاتارستان بردند که یکی از مجهزترین و بهترین هلی کوپترسازی‌های دنیا بود. آنجا از این تجهیزات بازدید کردیم.»

اخیرا هم در سفر مخبر و مشاورانش به روسیه بود که باری دیگر گذر دولتی‌ها به کارخانه هلی کوپترسازی شهر کازان افتاد. کارخانه جنگ افزارسازی شهری که در ایران مردم نامش را با درخشش سردار آزمون در تیم فوتبالش می‌شناختند.

در این سفر بود که بحث‌های اساسی درباره خرید هلی کوپتر‌های جدید کاموف ۶۰ برای ایران جدی‌تر شد تا شاید جای مدل‌های قدیمی هلی کوپتر‌های میل ۱۷ را بگیرند. میل‌های ۱۷ هلی کوپتر‌های ترابری - نظامی معروفی هستند که در دهه ۸۰ میلادی توانستند در سال‌های پانی جنگ سرد، دنیا را فتح کنند و شوروی آن‌ها را به بیش از ۷۰ کشور دنیا فروخت. این هلی کوپتر‌ها تا همین دو دهه قبل هم ساخته می‌شدند تا اینکه با بروزرسانی مدل‌های جدیدتر، از مسیر تولید خارج شدند.

در دوره محمود احمدی نژاد، اما بیش از ۲۰ فروند از این هلی کوپتر‌ها برای ایران خریداری شد که تعدادی در اختیار نیرو‌های نظامی و تعدادی هم برای تبدیل به هلی کوپتر امداد در اختیار هلال احمر و احتمالا اورژانس تهران قرار گرفت.

با سقوط هلی کوپتر حامل حمید سجادی بار دیگر بحث ناوگان هلی کوپتری ایران مطرح شد. ابتدا این سازمان هواپیمایی بود که اعلام کرد هلی کوپتر یاد شده شماره ثبت در تشکیلاتش ندارد و متعلق به هلال است. بعد احسان مازندرانی اعلام کرد این هلی کوپتر ساخت کارخانه بل آمریکاست و ۴۰ سالی می‌شود که دیگر تولید نشده، اما بسیاری با انتقاد از او نوشتند این هلی کوپتر میل ۱۷ روس است. هلی کوپتری جدیدتر از بل. هلی کوپتری که حمزه پاریاب کارشناس نظامی - جنگ افزار می‌گوید: «این هلی کوپتر‌های ترابری در دولت آقای احمدی نژاد وارد شدند و قیمتی بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار داشتند و در آن زمان تکنولوژی ساخت شان خیلی هم قدیمی نبود؛ و شاید هنوز در حال تولید در کارخانه روسی بودند.».

 

اما بر اساس آنچه گفته شده، هلی کوپتر میل ۱۷ چه ویژگی‌هایی دارد؟

هلیکپوتر Mi-۱۷۱، هلیکوپتری دو موتوره برای کاربرد‌های نظامی و حمل و نقل است که از سال ۱۹۷۷ تاکنون توسط دو کمپانی اولان اوده UUAP (Ulan-Ude Aviation Plant) و کازان هلیکاپترز، کارخانه‌های هلیکوپترسازی در روسیه ساخته می‌شود. تا به امروز حدود ۱۵ هزار فروند از این هلیکوپتر‌ها ساخته شده و در ۷۰ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ناتو این هلیکوپتر را با نام Hip می‌شناسند

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.