اصحاب فوتبال در گفتگو با مستقل از حواشی تیم ملی ایران می‌گویند؛ دل مردم گرفته و ناراحت هستند

منصور رشیدی می‌گوید: امیدوارم آن چه پیش می آید در نهایت مردم ایران خوشحال شوند الان دل مردم گرفته است از خیلی مسائل ناراحتند امیدوارم که مردم ایران روزهای خوبی در پیش داشته باشند.

امیرحسین جعفری

 

عکس‌های طنازانه بازیکنان فوتبال (فوتو شوت) باعث واکنش‌های منفی افکار عمومی نسبت به تیم ملی شد و بروز و ظهور این دلخوری در فضای مجازی و رسانه‌ها کاملا مشخص است. بخصوص در شرایطی که گروهی از فوتبالیست‌های قدیمی در صحنه سیاسی فعلی موضع‌گیری‌های تندی داشته‌اند و انتظار بخشی از افکار عمومی از تیم ملی نیز موضع‌گیری سیاسی بود. از سوی دیگر نخواندن سرود ملی توسط برخی ورزشکاران نیز محل بحث چهره‌های سیاسی در روزهای اخیر شد تا جایی که عماد افروغ اعلام کرد باید ورزشکارانی که سرود ملی را نخوانده‌اند مورد برخورد قرار بگیرند.

با دو چهره آشنای حوزه فوتبال درباره تیم ملی گفتگو کردیم تا ببینیم کدام رویه را در روزهای بحرانی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ شایسته می‌دانند. 

واعظ آشتیانی

واعظ آشتیانی: فوتبالیست‌ها با روحیه خوب به جام جهانی رفته‌اند

 

واعظ آشتیانی مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در آغاز درباره چالش‌های اخیر بر سر خواندن یا نخواندن سرود ملی به روزنامه مستقل گفت:

درباره نخواندن سرود طبق گفتگوهایی که در گذشته با متولیان فرهنگی وزارت ورزش داشتم به آن‌ها گفتم چه کار فرهنگی برای ورزش کرده‌اید؟ ساز و کاری دارید که سرود ملی را به چهره‌های ملی حتی آموزش دهید؟ هیچ پاسخی نداشتند! این بحث فرهنگی است، برخی از مردم سرود ملی را زیاد شنیدند اما حافظه‌شان یاری نکرده است که متن را در ذهن داشته باشند. ورزشکاران نیز همینطور هستند. این وظیفه کیست؟ وظیفه حوزه فرهنگی وزارت ورزش و فدراسیون‌های مربوطه است که این مسائل را آموزش دهند تا بازیکن وقتی سرود ملی نواخته می‌شود آن را قرائت کند. ضمن اینکه آیا تعریفی داریم که هنگام خواندن سرود ملی ورزشکاران در چه حالتی باشند؟ اصلا بخوانند یا نخوانند؟لبخند بزنند یا نزنند؟ ما در گذشته می‌دیدیم هم در لیگ‌ها هم مسابقات ملی وقتی قرآن تلاوت می‌شد بازیکنان حالت ثابت نداشتند و اصلا کسی نمی‌دانست چگونه بایستد. این حرف من گویای کوتاهی ورزشکاران نیست ولی وظیفه بزرگ‌تر کار متولیان فرهنگی است. البته نگاه من خوش‌بینانه است بخش بدبینانه آن را نگاه نمی‌کنم.

در هر صورت خواندن یا نخواندن سرود در برخی از کشورها مرسوم است برخی از کشورها هنگام سرود سکوت می‌کنند، برخی نیز قرائت می‌کنند. من یادم هست در سال ۲۰۱۰ در جام جهانی آفریقا سرود ملی کره شمالی که خوانده می‌شد ورزشکاران ضمن خواندن سرود اشک هم می‌ریختند اما کشور دیگری حتی سرود را نمی‌خواندند، ما باید تکلیف این قضیه را روشن کنیم. اگر این چارچوب‌ها مشخص شد و عملیاتی نشد آن موقع قابل بررسی و آسیب شناسی است.

وی در ادامه نسبت به واکنش جامعه در مقابل عکس‌های بازیکنان تیم ملی که با لبخند گرفته شده بود افزود:

این حرف‌ها متعلق به افراد اندکی است و در مقیاس کلی عدد بزرگی نیستند. در فضای مجازی اگر گروهی آمده‌اند و به ورزشکاران ایراد گرفته‌اند اندکند و بخاطر یک تعداد بسیار کم ما فکر می‌کنیم فوتبال ما ضعیف شده است و روحیه آن از بین رفته است در حالیکه فوتبالیست‌ها با روحیه خوب به جام جهانی رفته‌اند.

آشتیانی در پایان درباره سیاسی شدن فوتبال و موضع‌گیری‌های اخیر فوتبالیست‌ها و تاثیر آن بر بازی تیم ملی در جام جهانی گفت:

برخی سلبریتی‌ها دقت به یک سری مسائل نداشتند. یک اصطلاحی است که می‌گویند کلید قلب باید دست مغز باشد، بهتر از این است که کلید مغز دست قلب باشد. برخی از روی قلب به مسائل ورود می‌کنند و احساسی رفتار می‌کنند و منطق پشت آن نیست. اینجاست که می‌گویند کلید قلب را دست مغز بده بخاطر همین است. برخی این اتفاق برایشان ایجاد شده است ضمن اینکه بگویم فهماندن نکات به کسانی‌که منافعشان در نفهمیدن است خیلی سخت است. برخی در این بین خودشان را به نفهمیدن می‌زنند و اصلا دنبال این نیستند که بفهمند و به قلب مراجعه می‌کنند. مطلبی هم که وجود دارد این است که برخی احساسات و هیجان جوانی بر آن‌ها غلبه کرده است برخی نیز فکر کرده‌اند که ظاهرا شتاب زده قضاوت کرده‌اند. فوتبالیست‌های ما امروز در شرایطی هستند که حمایت مردم و مسئولین را دارند. من فکر می‌کنم که به هر جهت برخی نیز هستند که علاقه ندارند ورزشکاران ما در برخی رشته‌ها موفق شوند مثل برخی مدیران که از باشگاهی می‌روند تا زمانیکه خودشان هستند همه چیز خوب است اما زمانیکه رفته‌اند آرزو می‌کنند تیم موفق نشود. یا مثل برخی دولت‌ها که وقتی جا به جا می‌شوند آرزو می‌کنند دولت بعد موفق نشود.

 

منصور رشیدی

 

منصور رشیدی: دل مردم گرفته و از خیلی مسائل ناراحت هستند

 

در ادامه گفتگو کردیم با منصور رشیدی یکی از پیشکسوتان تاریخ فوتبال ایران که در آغاز درباره تنش‌های اخیر درباره تیم ملی به روزنامه مستقل گفت:

ملت از دست تیم ملی دلگیرند خودتان هم اطلاع دارید، در این بین حق با ملت است، ملت راست می‌گویند. ملت جور خیلی بدبختی‌ها را می‌کشند ملت گرفتارند و مسلم است که حق با ملت است که ناراحت باشند. همه می‌دانند که وضعیت فعلی مملکت چیست اما هیچکس متاسفانه صدایش در نمی‌آید. یک ورزشکار من هستم که سن و سالم بالاست و دیگر حوصله صحبت ندارم.

وی در ادامه درباره عدم حضور خود در جام جهانی پیش از انقلاب و علل سیاسی و غیرسیاسی آن افزود:

این مسئله‌ایست که بعد از ۵۰ سال چند روز پیش اعلام شد. ماجرای رفتن من به جام جهانی آرژانتین بود، من آن موقع در لس‌آنجلس بازی می‌کردم بعد از اینکه چند بار آقای مهاجرانی تماس گرفت من آمدم و به جام جهانی رفتم و برای تیم ملی بازی کردم. ما یک بازی‌های چهارجانبه در پاریس داشتیم، که کمی دلخور شدم چون مقداری به من کم‌محلی می‌کردند. من که از آمریکا به ایران برگشتم در هواپیما خبرنگاران پرسیدند ناراحتید؟ گفتم بله من دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم. چند روز بعد آقای مهاجرانی دنبال من فرستادند، و من با احترام رفتم فرودگاه؛ خیلی هم با من صحبت کرد که بروم و بازی کنم اما من گفتم که اعلام کرده‌ام بازی نمی‌کنم. او ناامید شد و من به خانه رفتم این مسئله پنجاه سال گذشت تا بالاخره افشا شد و عنوان شد که رشیدی به جام جهانی نرفت.

رشیدی سپس درباره تکرار تاریخ در برخورد سیاسی با فوتبالیست‌ها اشاره کرد:

خاطرم هست قبل از سال ۵۰ در یونان یا عراق بود که گفتند قلیچ خانی را به جرم آوردن کتاب گرفتند، بعد هم که خود قلیچ خانی را گرفتند اما از تیم ملی کنار رفت. البته اطلاع ندارم که خودش رفت یا نگذاشتند به تیم بیاید ولی این را می‌دانم که قلیچ خانی آن زمان عالی بازی می‌کرد و درخشان بود و هر دویست سال یکی مثل او می‌آید.

این پیشکسوت فوتبال سپس درباره برخی روایات نسبت به رفتار مشابه تیم ملی پیش از انقلاب در ملاقات با چهره‌های سیاسی و تیم ملی امروز گفت:

آن زمان در بازی‌های آسیایی سال ۵۳ ما قهرمان شدیم و گمان می‌کنم رضا پهلوی به ما جایزه داد، هیچکس هم دست بوسی او را نکرد. فیلم آن دیدار هم دارم.، آن زمان نگاه مردم نیز به تیم ملی مثبت بود چون ما اهل پول و سیاست نبودیم ما قبل از انقلاب هفت بار قهرمان آسیا شدیم، دو المپیک رفتیم، جام ملت‌ها اول شدیم و سیزده گل زدیم و این رکورد هنوز وجود دارد. قبل از جام جهانی ۷۵ آلمان نیز از آسیا یک تیم به جام جهانی می‌رفت الان ۵ تیم می‌رود ما آن زمان قهرمان آسیا بودیم.

رشیدی در پایان گفت:

امیدوارم آن چه پیش می آید در نهایت مردم ایران خوشحال شوند الان دل مردم گرفته است از خیلی مسائل ناراحتند امیدوارم که مردم ایران روزهای خوبی در پیش داشته باشند. 

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها