آیا واتس اپ و اینستاگرام دوباره قطع می‌شوند؟

روز گذشته از حدود ساعت 7 بعد از ظهر تا 2 صبح، شبکه‌های اجتماعی واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک از دسترس خارج شدند. به دنبال آن کاربران به شبکه های اجتماعی دیگر هجوم آوردند که همین امر موجب شد به کل، شبکه های اجتماعی از دسترس خارج شوند. مدیران ارشد از رفع مشکل صد در صدی اطمینان ندادند، بنابراین ممکن است باز شاهد چنین اتفاقی باشیم؟

 مشکل اختلال در سرویسهای فیسبوک از جمله اینستاگرام و واتساپ ناشی از DNS بود که ظاهرا به دلیل ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت ناشی شده است. 

ناپدید شدن BGP فیسبوک از اینترنت، باعث می‌شود سرویسهای DNS نتوانند IP سرورهای فیسبوک را پیدا کنند که نتیجه ان این است که کاربران هم امکان وصل شدن به سرورهای فیسبوک را نخواهد داشت که اثراتش همین قطع شدن اپهای فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ برای انهاست. 

این مورد توسط شرکت کلاوفلیر که صاحب یکی از شلوغ ترین DNS های جهان یعنی 1.1.1.1 هست، تایید شده و این شرکت به خاطر پیدا نشدن IP های فیسبوک، درخواستهای بسیار زیادی از کاربران دریافت کرده و نرخ خطاهای این سرویس بالا رفته است. 

طبق گفته یکی از مهندسان فیسبوک در ردیت، در اشتباهی بزرگ، اپدیتی که مهندسان فیسبوک دیروز برای تجهیزات شبکه فیسبوک ارسال کردند باعث مشکلی در تنظیمات این تجهیزات شده، بنابراین این تجهیزات نمی‌توانند IP سرورهای فیسبوک را به بقیه BGP ها مخابره کنند، این مشکل ناپدید شدن BGP فیسبوک را از اینترنت به دنبال داشته که باعث شده سرویس های فیسبوک توسط کاربران قابل دسترسی و پیدا کردن نباشند. 

این اپدیت جدید باعث شده که مهندسان نتوانند از راه دور تجهیزات شبکه فیسبوک را اصلاح کنند و از شبکه بیرون بیافتند. در نتیجه تنها کسانی که دسترسی فیزیکی به این تجهیزات دارند امکان تغییر در تنظیمات و اصلاح آنها ر دارند. اما همین افراد، که به این تجهیزات دسترسی فیزیکی دارند، دارای اعتبار لازم برای دسترسی نرم افزاری به انها نیستند. 

در نتیجه این قضیه باعث مشکلات لجستیکی زیادی شده چون کسانی که دسترسی لازم برای اعلام تغییرات دارند از ان دورند و باید حضوری در محل حاضر شوند و کسانی که حضوری در محل هستند، دسترسی های لازم برای اعمال تغییرات را ندارند.

علاوه بر این که به خاطر پاندمی، تعداد افراد حاضر در دیتاسنترهای فیسبوک کم است که این قضیه را بیش از پیش بدتر می‌کند. 

کارشناسان بر این باورند این گونه اشکالات فنی می تواند بازه زمانی تا هشت ساعت و یا ۲۴ ساعت را شامل شود.

در پیام های منتشر شده، مدیران این شبکه ها درباره دلیل اختلال، سخنی به میان نیاوردند اما در خصوص زمان وصل مجدد این شبکه ها وعده دادند در سریعترین زمان ممکن این شبکه ها را به مدار ایننترنت بازگردانده و دسترسی کاربران را برقرار سازند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها