پویش زنان افغانستان در اعتراض به طالبان:

حمایت زنان افغانستان از کارزار: به لباسم دست نزن

زنان افغان در حرکتی اعتراضی به طالبان برای پوشاندن برقع بر تن آنان، دست به انتشار عکس‌های لباسهای رنگین و زیبای خود در فضای مجازی زدند.

زنان افغان در اعتراض به پوشش‌های «وارداتی» اسلامی کارزار #به_لباسم_دست_نزن را آغاز کردند

زنان افغان در سراسر جهان کارزاری آنلاین را در اعتراض به قوانین جدید پوشش برای دانشجویان دختر آغاز کردند. آن‌ها در این کارزار عکس‌هایی از خود با لباس‌های رنگارنگ سنتی افغان منتشر می‌کنند تا نشان دهند پوششی که مطلوب طالبان است متعلق به فرهنگ افغانستان نیست.

این کارزار را دکتر بهار جلالی، استاد دانشگاه در آمریکا آغاز کرد. او در واکنش به تصویر زنان طرفدار حکومت طالبان که روز شنبه در دانشگاه شهید ربانی کابل برای طرفداری از دولت جدید طالبان گردهم آمده بودند در توییتی تصویر خود را با لباس سنتی افغان، منتشر کرد. خانم جلالی در این توییت نوشت: «این فرهنگ افغانستان است. من یک لباس سنتی افغان بر تن دارم.» اعلام کرد که این کارزار را برای «اطلاع‌رسانی، آموزش و مبارزه با اطلاعات دروغین ترویج‌شده توسط طالبان» آغاز کرده است.

بهار جلالی

 وی با اشاره به پوشش‌های سرتاسری زنان طرفدار طالبان و نقابی که صورت را به طور کامل می‌پوشاند تصریح کرد: «هیچ زنی در تاریخ افغانستان تا به حال چنین لباسی نپوشیده است. این [پوشش] کاملاً بیگانه و بیگانه با فرهنگ افغانستان است. من عکس خود را با لباس سنتی افغان برای اطلاع رسانی، آموزش و مبارزه با اطلاعات نادرستی که طالبان تبلیغ می‌کنند، قرار دادم.»

این کارزار با هشتگ #به_لباسم_دست_نزن یا #فرهنگ_افغانستان (#DoNotTouchMyClothes و #AfghanistanCulture) 

موفق شده است تاکنون صدها زن افغان را به انتشار تصاویر پوشش‌های رنگارنگ زنان در این کشور و تأکید بر اهمیت حفظ این میراث فرهنگی و زیر سؤال بردن ادعای طالبان در حفظ فرهنگ افغان تشویق کرده است.

به لباسم دست نزن ۱

طالبان از زمان بازگشت به قدرت دستوراتی را برای محدود کردن آزادی‌های زنان افغان صادر کرده‌اند. با این حال عبدالباقی حقانی، وزیر آموزش عالی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که دختران می‌توانند در دانشگاه تا بالاترین ادامه تحصیل دهند به شرطی که در کلاس‌های غیرمختلط حضور یابند و حجاب اسلامی را رعایت کنند.

به لباسم دست نزن ۲

ممنوعیت تحصیل دختران و زنان در دوران حکومت پنج‌ ساله طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) حساسیت‌های جهانی نسبت به رویکرد همین‌ گروه را که ادعا می‌کند «تغییر کرده است» به‌شدت برانگیخته بود.

لباس‌های سنتی زنانه افغانستان شامل پیراهن‌های جلیقه‌داری است که مچ پا را می‌پوشاند. زنان برای پوشاندن سرخود از روسری استفاده می‌کنند. این در حالی است که برقع یا نقاب‌های که صورت را می‌پوشاند به اجبار توسط طالبان در دوران حکومت قبلی خود به زنان تحمیل شده بود و دوباره توسط دولت جدیدشان بازگردانده شده است.

به لباسم دست نزن

روز شنبه عکس‌‌هایی از «زنان دانشجو» منتشر شد که با چادرها و دستکش‌ها و نقاب‌های سیاه به طرفداری از طالبان پرچم حکومت جدید را در سالن سخنرانی یک دانشگاه دولتی در کابل تکان می‌دادند

وزیر آموزش عالی طالبان روز یک‌شنبه تصریح کرد: «ما نمی‌خواهیم به ۲۰ سال قبل بازگردیم. ساختن کشورمان را روی همین چیزی که موجود است آغاز می‌کنیم.» وی با وجود تاکید بر اجباری بودن حجاب در دانشگاه نگفت که آیا این اجبار فقط ناظر به روسری است یا دانشجویان دختر باید صورت خود را هم بپوشانند/یورونیوز

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها