ثبت‌نام غیرحضوری در بورس و دریافت غیرحضوری کد بورسی

افراد برای انجام معاملات در بازار بورس بایستی به کارگزاری مراجعه نمایند و کد بورسی دریافت کنند. در اوایل دهه ۹۰ و قبل از آن، افراد به‌منظور دریافت کد بورسی و معاملاتی حتماً می‌بایست به‌صورت حضوری در یکی از شعب کارگزاری مراجعه می‌کردند و فرم‌های متعددی را که سازمان تعریف کرده بود، پر می‌کردند.

ثبت‌نام غیرحضوری در بورس و دریافت غیرحضوری کد بورسی

به گزارش مستقل آنلاین : با گذشت حدود ۵۰ سال از تأسیس بازار سرمایه در ایران و همگام با توسعه فنّاوری و علوم ارتباطات، حوزه پیشرفت‌های بسیاری در عرصه خدمات حوزه بازار سرمایه در حال روی دادن است که یکی از آن‌ها خدمات مربوط به کارگزاری‌های بورسی است. ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در سهام و همچنین ثبت‌نام غیرحضوری در بورس حتماً نیازی به حضور در شعب کارگزاری ندارید. بلکه می‌توانید بخشی یا تمام ثبت‌نام را به‌صورت الکترونیکی انجام داده و از این دریچه فرایند ثبت‌نام خود را تسریع ببخشید و در زمان خود نیز صرفه‌جویی نمایید.

 

ثبت‌نام غیرحضوری در بورس

افراد برای انجام معاملات در بازار بورس بایستی به کارگزاری مراجعه نمایند و کد بورسی دریافت کنند. در اوایل دهه ۹۰ و قبل از آن، افراد به‌منظور دریافت کد بورسی و معاملاتی حتماً می‌بایست به‌صورت حضوری در یکی از شعب کارگزاری مراجعه می‌کردند و فرم‌های متعددی را که سازمان تعریف کرده بود، پر می‌کردند. عموماً هر فرد حداقل حدود یک الی دو ساعت زمان صرف می‌کرد تا تمامی اطلاعات خواسته‌شده در فرم‌ها را تکمیل نماید. لازم به ذکر ست که در اکثر فرم‌ها اطلاعات تکراری زیادی خواسته می‌شود که این خود موضوعی فرسایشی محسوب می‌شود ولی جزو ضروریات ثبت‌نام محسوب می‌گردند. اما در طی سالیان اخیر کارگزاری‌ها شرایطی را فراهم کردند تا سرعت ثبت‌نام افراد تسریع پیدا کند. در حال حاضر آن‌ها در سایت‌های خود گزینه‌ای تحت عنوان ثبت‌نام غیرحضوری را تعریف کرده‌اند و شما در هر ساعتی از روز می‌توانید بخش عمده‌ای از فرایند ثبت‌نام را طی نمایید.

عموماً اطلاعاتی که به دفعات بایستی در فرم‌های ثبت‌نام پر شود از شما پرسیده می‌شود. اطلاعاتی اعم از نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه، محل تولد، تاریخ تولد و سایر اطلاعات هویتی که در شناسنامه و کارت ملی شما موجود است. هم‌چنین اطلاعات موجود در دفترچه حساب بانکی شما اعم از شماره‌حساب و شماره شبا، نوع حساب و … اطلاعات شغلی شما( که البته اختیاری است)، اطلاعاتی کلی درباره دانش بورسی شما، کد بورسی شما( درصورتی‌که پیش از آن معاملات بورسی انجام می‌دادید)، و گردش سالیانه شما( که البته سه مورد اخیر اختیاری است) و درنهایت اطلاعات محل سکونت شما اعم از آدرس پستی، کد پستی و … از طریق فرم‌های اینترنتی از شما پرسیده می‌شود. در مرحله آخر اسکن مدارک هویتی هم چون تمامی صفحات شناسنامه، پشت و روی کارت ملی از شما اخذ می‌گردد.

حال تا اینجا شما حدود ۵۰ درصد کار را انجام داده‌اید. در مرحله بعد با توجه به اینکه کارگزاری مزبور چه نوع مراحلی را بعد از ثبت‌نام اینترنتی تعریف کرده است شما باید مراحل باقیمانده را طی کنید. همان‌طور که پیش‌ازاین نیز ذکر گردید اطلاعات فوق سرعت کار شما در فرایند ثبت‌نام افزایش می دهد و شما بایستی در مراحل باقیمانده امضا و اثر انگشت خود را در تمامی صفحات وارد نمایید و در صورت دریافت کد آنلاین یک آزمون ۱۰ تا ۲۰ سؤالی را پاسخ دهید. برای انجام این مراحل دو شیوه در کارگزاری‌ها مرسوم است. یک شیوه آن است که شما باقی مراحل را با حضور در یکی از شعب کارگزاری‌ها انجام دهید و شما پس از مراجعه به کارگزاری فرم‌های متعددی را دریافت خواهید کرد که در آن یکسری از اطلاعات که به‌صورت اینترنتی تکمیل‌شده در آن قرار دارد و شما یکسری از اطلاعات باقیمانده و امضا و اثر انگشت را انجام داده و به این ترتیب ثبت‌نام شما تکمیل می‌گردد. توجه فرمایید که در این حالت شما بخش عمده‌ای از فرایند ثبت‌نام را در تایم غیر اداری پرکرده‌اید و در تایم اداری سرعت ثبت‌نام شما بسیار بیشتر از حالت سنتی است و این موضوع برای بسیاری از افراد حائز اهمیت می‌باشد.

✔️ دریافت کد بورسی غیرحضوری

برخی از کارگزاری‌ها در حال حاضر و در زمان فعلی که این مقاله تهیه‌شده است شرایطی را تعریف کرده‌اند که پیرو آن سرمایه‌گذاران پس از انجام ثبت‌نام اینترنتی در بورس، گزینه مراجعه نماینده کارگزاری را انتخاب می‌کنند. در این حالت فرد یک آدرس پستی را جهت مراجعه نماینده کارگزار وارد می‌کند و دکمه تائید نهایی را می‌زند. پس از آن اگر فرد ساکن تهران باشد طی حداکثر دو روز و چنانچه ساکن شهرستان باشد طی یک هفته نماینده به آدرس مزبور مراجعه و تمامی امور باقیمانده را در محل( خارج از شعب کارگزاری) تکمیل می‌کند و پس از آن با یک فاصله زمانی کد بورسی و کد معاملاتی سرمایه‌گذار صادر می‌گردد. توجه فرمایید که در تمامی حالات فوق چنانچه افراد دارای مدرک زیر دیپلم باشند و یا امکان ارائه مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم را نداشته باشند امکان صدور کد آنلاین برای آن فرد وجود ندارد.

البته اگر پیش از این در یک کارگزاری افتتاح حساب کردید و الان فراموش کردید که کدام کارگزاری بوده است، چنانچه سامانه بورسی سجام راه‌اندازی بشود و کاملاً عملیاتی گردد از طریق این سامانه به‌سرعت در کارگزاری جدید خود افتتاح حساب را انجام خواهید داد و فرایند ثبت‌نام با سرعت بسیار بالایی انجام خواهد شد.

درنهایت اینکه، هر فردی با توجه به شرایط کاری خود، فاصله شعب تا محل سکونت و بسیاری از موارد دیگر یکی از سه روش فوق را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که در زمان تهیه این مقاله سامانه سجام به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است و به همین دلیل تنها یکی از سه حالت مراجعه حضوری، ثبت‌نام اینترنتی و مراجعه حضوری و در نهایت ثبت‌نام غیرحضوری در بورس گزینه‌های پیش روی سرمایه‌گذاران جهت افتتاح حساب در یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. هم‌چنین در صورت انجام ثبت‌نام اینترنتی حتماً از صحت اطلاعات وارد شده توسط خود اطمینان حاصل کنید تا فرایند ثبت‌نام شما با سرعت بالاتری انجام پذیرد. چون عموماً نام کاربری و گذرواژه(پسورد) شما به شماره همراه یا ایمیل اعلامی ارسال می‌گردد.
 
منبع : خانه سرمایه 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها