چینی ها با لبخند پول پرداخت میکنند + عکس

در کشوری که پرداخت از طریق تلفن همراه یکی از پیشرفته‌ترین شکل‌ها در جهان را دارد، خریداران می‌توانند به سادگی در مقابل دستگاه‌های کارتخوانِ مجهز به دوربین ژست بگیرند؛ به‌این‌ترتیب بعد از آنکه تصویر چهره آن‌ها به یک سیستم پرداخت دیجیتال یا حساب بانکی مرتبط شد؛ بهای اقلام خریداری شده از حسابشان کسر می‌شود.

بو هو، مدیر ارشد اطلاعات در نان‌فروشی زنجیره‌ای وِدوم، که از ماشین‌های پرداخت از طریق تشخیص چهره در یکصد مغازه خود استفاده می‌کند، می‌گوید: «من حتی نیاز ندارم تلفن همراهم را با خود بیاورم، می‌توانم بدون اینکه چیزی همراهم داشته باشم خرید کنم و بهایش را پرداخت کنم.»

او توضیح می‌دهد: «چنین امکانی در مراحل ابتدایی پرداخت از طریق تلفن همراه میسر نبود – فقط با تولد تکنولوژی تشخیص چهره بود که توانستیم پرداخت بدون هیچ‌چیز دیگری را تکمیل کنیم.»

این نرم‌افزار در‌حال‌حاضر برای کنترل شهروندان به‌صورت گسترده کاربرد دارد. مسئولان چینی به‌خاطر استفاده از این نرم‌افزار برای سرکوب و کنترل معترضان در تظاهرات اخیر هنگ‌کنگ به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 
 

آدام نی، یک محقق چینی در دانشگاه مک‌کوآیری در سیدنی، می‌گوید: «خطر بزرگ این است که دولت می‌تواند از این داده‌ها برای اهداف خودش مانند نظارت، کنترل و ردیابی مخالفان سیاسی، کنترل اجتماعی و اطلاعاتی و پاکسازی قومی در مورد اویغور‌ها استفاده کند.»

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها