این علائم نشان می دهد که گیاهتان تشنه است

اگر آب به موقع به گیاه نرسد پس از مدتی با علائم تشنگی گیاه مواجه خواهید شد. یکی از شایع‌ترین علائم تشنگی گیاه زردشدن برگ‌های آن است.

این علائم نشان می دهد که گیاهتان تشنه است

بی‌شک نگهداری گل و گیاه در آپارتمان هم حالمان را خوب می‌کند و هم به تصفیه هوای اتاق کمک، اما همانقدر که آنها به بهتر کردن حال ما با سرسبزی و زیبایی خود کمک می‌کنند، ما نیز در قبال آنها مسئولیت داریم.

نگهداری هر گیاه نیاز به اطلاعات مخصوص و مطالعه دارد. اما یکی از مشکلات شایع که در بیشتر گیاهان مشترک است بروز علائم خاصی است که در اثر کم آبی ایجاد می‌شود.

بنابراین بهتر است شما برای اینکه گیاهانتان تشنه نمانند به موقع آنها را آبیاری کنید. و از طرفی با علائم تشنگی گیاه و چگونگی آبیاری صحیح آن آشنا شوید.  زیرا کم آبی و کمبود رطوبت به گیاهان‌تان آسیب می‌زند؛ همانطور که آبیاری بیش از اندازه.

میزان آبیاری گیاهان

زمانی که سطح خاک تا چند سانتی‌متر خشک باشد باید گیاه را آبیاری کنید. شما باید گیاهان را طوری آبیاری کنید که هم تمامی سطح خاک مرطوب شود و هم مقدار کمی آب در زیر گلدانی جمع شود. این یعنی آب به طور کامل به ریشه‌های گیاه رسیده است. البته برای اینکه ریشه گیاهتان دچار پوسیدگی نشود حتما آب زیرگلدانی را خالی کنید. 

همچنین تعداد آبیاری گیاه در هفته هم بستگی به فصل دارد. معمولا در تابستان خاک گیاهان به سرعت خشک می‌شود و نیاز به آبیاری مجدد با فاصله کمتر پیدا می‌کند، زیرا در این فصل دمای هوا بالاست و آب گیاه به سرعت تبخیر و خشک می‌شود، در حالی که در زمستان سرعت تبخیر پایین است و همین موضوع سبب می‌شود تا فاصله آبیاری به دلیل کاهش دما بیشتر شود.

ببینید | این علائم به شما می‌گوید گیاهتان تشنه است | زمان مناسب برای آبیاری گیاهان آپارتمانی | با این روش گل‌ها را حمام کنید

علائمی که نشان می‌دهد گیاهتان تشنه است

در هر صورت اگر آب به موقع به گیاه نرسد پس از مدتی با علائم تشنگی گیاه مواجه خواهید شد.

این علائم شامل پژمرده و بی حال شدن گیاهان، ترک خوردن خاک، زرد شدن و تغییر رنگ برگ گیاهان، کاهش سرعت رشد برگ‌ها و ساقه‌ها، ریختن شکوفه‌ها و غنچه‌ها، زرد شدن نوک برگ‌ها، پیچ خوردگی برگ و... است.

همچنین یکی دیگر از نشانه‌های گیاهانی که دچار کم آبی و تشنگی شده‌اند، این است که مقداری از ریشه‌های گیاه در سطح خاک دیده می‌شود.

اما زرد شدن برگ‌ها، یکی از شایع‌ترین علائم تشنگی گیاه است. وقتی برگ‌های گیاه به این حالت می‌رسد کم‌کم بی‌حال می‌شود و پس از مدتی شروع به ریختن می‌کند.

درمان گیاه تشنه

بهتر است به محض دیدن چنین علامتی گیاه را به سرعت آبیاری و برگ‌های زرد آن را جدا کنید. با این کار معمولا گیاه پس از چند روز دوباره به حالت اول باز می‌گردد. حتی می‌توانید گیاه را حمام کنید. با این روش هم برگ‌ها حسابی مرطوب می‌شوند و هم خاک حسابی سیراب.آبیاری در زمان مسافرت

شاید برایتان سوال باشد که در زمان مسافرت چه کار کنیم. آبیاری گیاهان در زمان مسافرت هم بسیار ساده است. در زمان مسافرت می‌توانید از کاموا و یک ظرف بزرگ پرآب برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. این روش در زمان‌هایی که در خانه حضور ندارید، بسیار توصیه می‌شود. روی لینک زیر بزنید و طریقه انجام این کار را ببینید.به طور کلی اگر تشنگی گیاه شدید باشد و ادامه پیدا کند، در نهایت گیاه‌تان خواهد مرد. اگر می‌خواهید سلامت و طول عمر گیاهان‌تان را تضمین کنید آنها را تشنه نگذارید.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.