25 نکنه جذاب از زندگی شخصی و هنری مهتاب کرامتی که جالب است بدانید

مهتاب کرامتی بازیگر، تهیه‌کنندهٔ فیلم، کنشگر حقوق کودکان و زنان و مدیر هنری اهل ایران است. او در کنار فعالیت‌های هنری سفیر حسن نیّت و صلحِ یونیسف نیز هست.

سرویس فرهنگی مستقل‌آنلاین:

مهتاب کرامتی 2

1- مهتاب کرامتی در ٢۵ مهرماه ١٣۴٩ در ملایر به دنیا آمد. از کودکی به بازیگری علاقه داشت و همراه خواهر بزرگ‌ترش به بازی و تمرین در خانه می‌پرداخت. نمایش‌های آن دو بر اساس کتاب‌هایی بوده که می‌خواندند، «... که بیشتر شبیه یک بازی بود، برایم به‌صورت یک خاطره خوش باقی مانده است.» «او همیشه لیدر بود؛ ولی کار خیلی جالبی که می‌کردیم این بود که هر بار شخصیت‌های نمایش‌ها را جابه‌جا می‌کردیم؛ یعنی هر بار که نمایشی را دوبار اجرا می‌کردیم، جای شخصیت‌ها را با هم عوض کرده و هردوی ما هر دو نقش را بازی می‌کردیم. این کار تجربه خیلی لذت‌بخش و خوبی بود.» او به خاطر مأموریت پدرش یحیی کرامتی، چند سالی را نیز در محله گلسار رشت زندگی کرد.

تحصیلات مهتاب کرامتی

2- مهتاب کرامتی در دوران مدرسه نیز به تئاتر دانش‌آموزی روی آورد. از پانزده‌سالگی به خاطر قد بلندش به‌عنوان مراقب امتحان کار کرد و از این راه و تدریس خصوصی درآمد داشت. او پس از پایان دبیرستان در سال ۱۳۶۸ به تحصیل در رشته میکروبیولوژی در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت. در سال دوم دانشگاه با تماشای فیلم هامون به سینما علاقه‌مند شد. پس از فارغ‌التحصیلی ا دانشگاه به گذراندن دوره‌های بازیگری امین تارخ مشغول شد. همچنین از آنجا که رشته تحصیلی‌اش ویروس‌شناسی و ژنتیک بود، به‌واسطه قرارداد همکاری پنج‌ساله (۲۰۰۰–۲۰۰۵م) میان یونیسف با دولت ایران برای تشکیل کمپین اچ‌آی‌وی/ایدز، جذب یونیسف شد.

3- مهتاب کرامتی در سال ۱۳۷۶ با بازی در مردان آنجلس در نقش بانو برای اولین بار در تلویزیون ظاهر شد و این سریال به شناخته شدن او بسیار کمک کرد.

مهتاب کرامتی

اولین حضور سینمایی مهتاب کرامتی

4- فیلم مردی از جنس بلور که در سال 1377 به نمایش درآمد اولین حضور او در سینما به شمار می‌آید.

نقش‌های ماندگار مهتاب کرامتی در سینما

5- مهتاب کرامتی نقش اول زن بسیاری از فیلم‌های درام و تاریخی در سینمای ایران بوده است. نقش‌های شناخته‌ترش عبارت است از فیروزه در بیست (۱۳۸۷) که برایش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن از ۲۷امین جشنواره فیلم فجر را به ارمغان آورد، آسیه در فیلم «آلزایمر» (۱۳۸۹)، آوا در «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» (۱۳۹۰)، رؤیا در «فرزند چهارم» (۱۳۹۱)، سارا در «اشباح» (۱۳۹۲)، منیره در «عصر یخبندان» (۱۳۹۳)، مادر در «ماجان» (۱۳۹۳) و مینو در «جاده قدیم» (۱۳۹۶)، فیلم‌ «مرد بارانی» (۱۳۷۸) که برای آن نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن در ۱۸امین جشنواره فیلم فجر شد، «پاداش سکوت» (۱۳۸۵)، تردید (۱۳۸۷)، «اسب حیوان نجیبی است» (۱۳۹۰)، «ناخواسته» (۱۳۹۲)، «ارغوان» (۱۳۹۳) و «مزار شریف» (۱۳۹۳) بوده است.

نقش‌های ماندگار مهتاب کرامتی در تلویزیون

6- از نقش‌های ماندگار مهتاب در تلویزیون، پس از هلن در «مردان آنجلس» (۱۳۷۶)، شخصیت لیالی در مجموعه تلویزیونی «خاک سرخ» (۱۳۸۰-۱۳۷۹) ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا است که نقش مقابل پرویز پرستویی را بازی کرد.

7- مهتاب کرامتی در سال ۱۳۹۳ پرکارترین ستاره‌ زن سینمای ایران بود.

8- مهتاب کرامتی در ۱۳۹۵ با سرمایه‌گذاری در مستند «صفر تا سکو» وارد حوزه تهیه‌کنندگی فیلم شد.

9- کرامتی به‌جز بازیگری به فعالیت‌های مرتبط با حقوق کودکان و همکاری با یونیسف اشتغال دارد و همچنین از کنشگران حقوق زنان و امور اجتماعی آنان است،

10- کرامتی به کتاب خواندن علاقه زیادی دارد، او در سال 2016 در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت کرد. او همچنین خود به نشر کتاب و حمایت از آثار مؤلفان می‌پردازد.

11- مهتاب کرامتی در مصاحبه‌ای در بهمن ۱۳۹۱ گفت که به پیاده‌روی، تمرین با تردمیل و شنا می‌پردازد؛ به سلامتی، ثابت ماندن وزن خود، رژیم غذایی و مد اهمیت می‌دهد.

12- سمیرا علایی دوست نزدیک و مدیر برنامه‌های مهتاب کرامتی است.

مهتاب کرامتی و فرزندش

زندگی خانوادگی مهتاب کرامتی

13- مهتاب کرامتی دو خواهر دارد، مادرش استاد دانشگاه و دانش‌آموخته مهندسی صنایع غذایی، خواهر بزرگ‌ترش داروساز است. او یک‌بار در سن پایین در نوجوانی پیش از ستاره شدن با بابک ریاحی‌پورِ نوازنده ازدواج کرد. در بهمن ۱۳۹۱ گفت که سال‌ها پیش ازدواج کرده است و باوجوداینکه زندگی خیلی خوبی را با همسرش پشت سر گذاشته، اما چون در سن پایین ازدواج کرده، ازدواجش «موفقیت‌آمیز» نبوده و به علت مسیرهای متفاوت شغلی از یکدیگر جدا شدند.

14- بازی مهتاب کرامتی در نقش کبرا در فیلم کمدی «مومیایی ۳» (۱۳۷۸) از بازی‌های متفاوت و جذاب او به شمار می‌آید. «او در این فیلم کمدی که رگه‌هایی از فانتزی نیز در آن دیده می‌شد، به‌خوبی توانست نقش دختر جوانی احساساتی و مرفه را بازی کند.» همچنین توانایی او در بازی در سکوت و استفاده از میمیک صورت در این اثر بسیار موردتوجه منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.

15- شیوه مهتاب کرامتی در قبول بازی در یک فیلم بر اساس خوانش چندباره فیلم‌نامه، بررسی عمیق شخصیت و دوری از شخصیت‌پردازی‌های مشابه با بازی‌های پیشین خود است، بااین‌حال او گفته که همیشه شروع فیلم‌برداری برای او با اضطراب همراه است و در طول سال‌ها بودن در سینما، این اتفاق تغییری نکرده است.

16- مهتاب کرامتی در زمینه حقوق کودکان و آموزش سلامت وابسته به ایدز از دهه ۲۰۰۰ میلادی مشغول همکاری با یونیسف در چارچوب برنامه پنج‌ساله مبارزه با ایدز از ۲۰۰۰–۲۰۰۵ میلادی است. او همچنین برگزارکننده نخستین جشن روز جهانی کودک در ایران در سال ۱۳۸6 است.

17- مهتاب کرامتی به‌پاس پیشینه فعالیت‌های بشردوستانه و پیگیری‌هایش در زمینه آموزش درباره ایدز و آموزش به کودکان، از سوی دفتر تهران صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در ۱ سپتامبر ۲۰۰۶/ ۱۰ شهریور ۱۳۸۵ به‌عنوان سفیر حسن نیّت و صلح منصوب شد، او به هنگام این انتصاب اظهار داشت که خواسته قلبی هر انسانی است که کودک بماند و وظیفه هر انسانی است که عطوفت کودکی را منتشر کند.

مهتاب کرامتی در کنار نیکول کیدمن
مهتاب کرامتی در کنار نیکول کیدمن

18- او در ۳ شهریور ۱۳۹۳ به‌عنوان سفیر «کودکان امید»، پویشی از سوی شرکت سامسونگ برای فراهم‌سازی امکانات آموزشی بهتر برای کودکان ایرانی منصوب شد؛ همسویی برنامه‌های این پویش با یونیسف، دلیل اصلی پذیرش سفیری آن بیان کرد؛ او همچنین در مصاحبه‌ای به تاریخ اسفند ۱۳۹۵، تأکید کرد که تمام مسائل اجتماعی برایش اهمیت دارد؛ از جمله محیط‌زیست، آلودگی هوا و حیوان آزاری اما فعالیت‌های او در محدوده حقوق کودکان است.

فعالیت‌های فرهنگی مهتاب کرامتی

19- مهتاب مدیر یک دفتر فرهنگی در تهران به نام «اندیشه پردیس جم» است که با سرمایه‌گذاری او، طهورا ابوالقاسمی و سمیرا علایی تأسیس شده است و در زمینه‌های داستانی، مستند، فیلم کوتاه، کار تبلیغاتی و بازیگری فعالیت دارند. او از ۱۳۹۱سال به مدیریت/کارگردانی هنری می‌پردازد و رویکردی ویژه به فیلم کوتاه و فیلم‌سازان آن دارد؛ در این زمینه مدیریت هنری دومین و چهارمین جشنواره «فیلم کوتاه مستقل خورشید» را بر عهده داشت. گرایش او به حمایت از فیلم‌سازان مستقل در حوزه فیلم‌های بلند سینمایی، مستند و کوتاه است.

فعالیت‌های مهتاب کرامتی در حوزه موسیقی

20- مهتاب کرامتی سابقه عضویت در ارکستر سمفونیک تهران را دارد، اولین بار در ۱۶ دی ۱۳۸۵ دکلمه سمفونی «پیامبر اعظم» ساخته شاهین فرهت را اجرا نمود. در سال ۱۳۹۴ به‌عنوان راوی در کنسرت‌های شهرداد روحانی به اجرا پرداخت. در فیلم مستند نلسون ماندلا، برای همیشه به کارگردانی میثم شاه‌بابایی نیز به‌عنوان راوی حضور داشت. در آبان ۱۳۹۴ در موزیک ویدئو قطعه «خمُش باش» با صدای همایون شجریان و آهنگسازی ژانو باغومیان از آلبوم مستور و مست برای نخستین بار ایفای نقش کرد.

مهتاب کرامتی 3

فعالیت‌های مهتاب کرامتی در صنعت پوشاک و مد

21- مهتاب کرامتی صاحب یک مزون لباس در منطقه غرب تهران است که از سال ۱۳۷۳ به فعالیت مشغول است و برای یکی از برندهای معروف، به طراحی و تولید لباس می‌پردازد و از ۱۳۸۲ نیز به تولید صنعتی پوشاک وارد شده است. در مصاحبه‌ای به تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۴ گفت که هدفش از تهیه‌کنندگی و بازیگری کسب درآمد نیست و درآمد اصلی‌اش از راه کسب‌وکاری دیگری است، «نمی‌توانم بیزنس‌ام را بگویم چون نمی‌خواهم برایش تبلیغ کنم.» در اسفند ۱۳۹۵ گفت که به دلیل مشغله‌های بسیار این فعالیت را به‌طور کامل به شریک کاری‌اش سپرده است. مهتاب کرامتی همچنین در مراسم رونمایی از طرح جدید جورجیو آرمانی طراح مشهور لباس در پاریس حضور داشت.

22- مهتاب کرامتی: کاری را که از دوستم یاد گرفته‌ام و خیلی سخت است آرام غذا خوردن است. آرام غذا خوردن کمک می‌کند که همیشه فرم بدن یک‌طور باقی بماند، برای اینکه همیشه بعد از 20 دقیقه مغز فرمان می‌دهد که تو سیری. حالا اگر در این 20 دقیقه حجم کمتری غذا خورده باشی خیلی موفق‌تری. فرانسوی‌ها بیشتر موقع غذا خوردن حرف می‌زنند و معاشرت می‌کنند اما ما ایرانی‌ها عادت داریم تندتند غذا بخوریم. خب فرهنگ ما این‌طور است که غذای سرد دوست نداریم. البته نوع تغذیه ایرانی سنتی خیلی می‌تواند به سلامت ما کمک کند. سبزی‌خوردن، سالاد، ماست این‌ها غذاهایی هستند که به سلامت ما کمک می‌کند.

مهتاب کرامتی و دغدغه بالا رفتن سن

23- مهتاب کرامتی: نمی‌توانم بگویم به بالا رفتن سن فکر نمی‌کنم اگر این‌طور بگویم دروغ گفته‌ام. می‌دانم دغدغه بالا رفتن سن خانم‌ها به‌خصوص در بین سینماگرها خیلی اهمیت دارد. به‌خصوص در ایران که فیلم‌نامه‌ها بیشتر داستان‌های مردانه دارد که به زن‌ها کمتر توجه می‌شود؛ اما من در کنار بازیگری به کارهایی که به آن علاقه‌مند بودم را شروع کردم، مثل کار یونیسف و تبعات دیگر آن. این کار به من آرامش می‌دهد که اگر قرار باشد به دلیل بالا رفتن سنم کمتر فعالیت سینمایی داشته باشم کارهای جالبی برای انجام دادن داشته باشم، یعنی این‌طور نیستم که بخواهم به‌طور کامل زندگی کاری‌ام را تحت‌الشعاع قرار دهم.

مهتاب کرامتی در هم گناه

24- سریال هم گناه ساخته مصطفی کیایی محصول سال ۹۹ ایران است که از شبکه نمایش خانگی منتشر شد. قرار بود مهتاب کرامتی در این سریال جلوی دوربین برود که این اتفاق نیفتاد.

فعالیت های بشر دوستانه مهتاب کرامتی

25- پس از زلزلهٔ ۵ دی ۱۳۸۲ بم به بشردوستی و امور خیریه روی آورده و در ۹ دی ۱۳۸۲، از جمله هنرمندانی بود که در همایشی خیریه برای زلزله‌زدگان بم شرکت داشت.از سال ۱۳۹۲، آزادی زندانیان محکوم به قصاص از برنامه‌های است که در زمینه خیریه پیگر آن است و برای جمع‌آوری دیه و رضایت اولیای‌دم تلاش‌هایی داشته‌است. در این باره او با ستاد دیه ارتباط دارد و شهاب مرادی از یاران اوست؛ در مصاحبه‌ای منتشرشده در ۱۵ مهر ۱۳۹۲ او تأکید کرد که می‌خواهد به «مقولهٔ مهربانی و بخشش» بپردازد، و به هیچ‌عنوان حقِّ اولیای دم را نادیده نمی‌گیرد و در پی «گذشت و بخشش از حق» از سوی آن‌هاست.

مهتاب کرامتی 3

فیلم‌های سینمایی مهتاب کرامتی

 • مردی از جنس بلور (۱۳۷۷)
 • مومیایی ۳ (۱۳۷۸)
 • مرد بارانی (۱۳۷۸)
 • مریم مقدس (۱۳۷۹)
 • بهشت از آن تو (۱۳۷۹)
 • ملاقات با طوطی (۱۳۸۲)
 • شاه خاموش (۱۳۸۲)
 • هشت‌پا (۱۳۸۳)
 • رستگاری در ۲۰/۸ دقیقه (۱۳۸۳)
 • حس پنهان (۱۳۸۵)
 • آدم (۱۳۸۵)
 • زن‌ها فرشته‌اند ۱ (۱۳۸۶)
 • آتش سبز (۱۳۸۶)
 • دوزخ، برزخ، بهشت (۱۳۸۷)
 • بیست (۱۳۸۷)
 • تردید (۱۳۸۷)
 • شبانه‌روز (۱۳۸۷)
 • آدم کش (۱۳۸۸)
 • اسب حیوان نجیبی است (۱۳۸۹)
 • آلزایمر (۱۳۸۹)
 • زندگی خصوصی آقا و خانم میم (۱۳۹۰)
 • فرزند چهارم (۱۳۹۱)
 • ناخواسته (۱۳۹۲)
 • اشباح (۱۳۹۲)
 • مزار شریف (۱۳۹۳)
 • عصر یخبندان (۱۳۹۳)
 • ارغوان (۱۳۹۳)
 • جامه‌دران (۱۳۹۳)
 • مرداد (۱۳۹۶)
 • ماجان (۱۳۹۵)
 • بهت (۱۳۹۶)
 • شاید عشق نبود (۱۳۹۶)
 • جاده قدیم (۱۳۹۶)
 • صحنه زنی (۱۳۹۹)

سریال‌های نمایش خانگی مهتاب کرامتی

 • رقص روی شیشه (۱۳۹۷)

فیلم‌های تلویزیونی مهتاب کرامتی

 • مردان آنجلس (۱۳۷۶)
 • خاک سرخ (۱۳۷۹)
 • روزهای به‌یادماندنی (۱۳۸۱)

جوایز و افتخارات مهتاب کرامتی

 • نامزد بهترین بازیگر زن در دومین جشنواره فیلم‌های کمدی (۱۳۷۹)
 • نامزد بهترین بازیگر زن درام در هفتمین جشن دنیای تصویر برای فیلم سرخ (۱۳۸۲)
 • دریافت نشان تقدیر از سوی خانه فرهنگ ایران در فرانسه (۱۳۸۶)
 • دریافت نشان افتخار ملی فعالیت‌های اجتماعی در جشن شب چله چلچراغ (۱۳۸۶)
 • بهترین بازیگر نقش مکمل زن در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم بیست (۱۳۸۷)
 • بهترین بازیگر زن و دریافت دیپلم افتخار در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم آلزایمر (۱۳۸۹)
 • بهترین بازیگر زن در جشنواره بین‌المللی فیلم خانه هنر باتومی برای فیلم فرزند چهارم (۱۳۹۲)
 • بهترین بازیگر زن در جشنواره ایماجین ایندیا برای فیلم اشباح (۱۳۹۴)
 • بهترین بازیگر نقش اول زن به‌صورت مشترک با آهو خردمند در پنجمین دوره جشنواره فیلم شهر برای فیلم عصر یخبندان (۱۳۹۴)
 • دیپلم افتخار انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران برای فیلم عصر یخبندان (۱۳۹۴)
 • بهترین بازیگر زن سینمای ایران در شانزدهمین جشن دنیای تصویر حافظ (۱۳۹۵)
 • بهترین بازیگر زن در جشنواره بین‌المللی فیلم چنای برای فیلم مزارشریف (۱۳۹۵)
 • دریافت نشان فیروزه در دهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت برای فیلم صفر تا سکو (۱۳۹۵)
 • برنده تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند بلند در یازدهمین جشنواره فیلم‌های ورزشی ایران برای فیلم صفر تا سکو (۱۳۹۶)

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها