اعتقاد به ستاره بخت چه سهمی در ازدواج دارد؟

یک مشاور و کارشناس مذهبی گفت: اعتقاد به شانس، قسمت و ستاره بخت یکی از آسیب‌های ازدواج است که عاملی برای بی‌دقتی و سهل‌انگاری در ازدواج و یا غفلت از این امر مهم در زندگی است.

اعتقاد به ستاره بخت چه سهمی در ازدواج دارد؟

حجت‌الاسلام قاسم فلسفی اظهار کرد: خداوند در آیه سوم سوره انسان می‌فرماید: «إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا؛ ما راه را به او نشان دادیم خواه شاکر باشد و پذیرا گردد یا ناسپاس»؛ که همین آیه ما را به اختیاری که خداوند به ما داده می‌تواند به نشانه‌ها برساند.

وی با بیان اینکه مردم، تقدیر را برای به هم رسیدن دختر و پسر بسیار دخیل می‌دانند، افزود: براساس روایات، تقدیر باوری غلط است که نباید در بین مردم گسترش یابد.

مشاور و کارشناس مذهبی با بیان اینکه از مهم‌ترین مباحثی که معمولا در امر ازدواج از آن بسیار سخن بــه میان می‌آید، بحث قسمت است؛ به طور مثال می‌گویند سخت‌گیری نکنید، اگر قسمت بـاشد می‌شود و قسمت نباشد نمی‌شود، تصریح کرد: قسمت به معنای نقش و اراده نداشتن انسان در رخداد‌های زندگی درست نیست چراکه در این صورت خداوند انسان را آزاد و صاحب اختیار نمی‌آفرید.

فلسفی ادامه داد: این آزادی انسان مطلق نبوده و مستند به اراده و مشیت خداوند است؛ خداوندی که خیر و صلاح انسان را بهتر از خود او می‌داند چراکه خالق بهتر از هر کسی مخلوق را می‌شناسد؛ بنابراین برای تحقق یک رخداد مهم مانند ازدواج عوامل گوناگونی از جمله اراده انسان دخالت دارد که البته این موضوع در طول اراده خداوند است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین شرط برای به بار نشستن یک ازدواج اراده و اقدام افراد است، تصریح کرد: باید فرآیند شناخت طی شود، اما در نهایت توکل به خداوند مهم است چراکه خداوند به دلیل مصالحی که نمی‌دانید، اراده خود را بر اراده شما حاکم کند و ازدواج صورت نگیرد و این امر به اعتقاد افراد بستگی دارد.

سهم پررنگ تقدیر در ازدواج هیچ ریشه دینی و عقلی ندارد

فلسفی با بیان اینکه بنابراین اعتقاد به ازدواج دختر و پسر براساس تقدیر، باوری غلط است که نباید در بین مردم گسترش یابد، افزود: سهم پررنگ تقدیر در ازدواج هیچ ریشه دینی و عقلی ندارد؛ این انتخاب، اختیار و عقل است که یک ازدواج را به سامان می‌رساند.

وی با اشاره به اینکه روایات بسیاری که در آن معیار‌های انتخاب همسـر ذکر شده، دلیل و برهان محکمی بر دخالت انسان در سرنوشت خویش است، ادامه داد: پیشوایان دین به ما توصیه کرده‌اند که در انتخاب همسر نهایت دقت را به کار ببرید و چشم بسته ازدواج نکنید و این امر اهمیت ازدواج را نشان می‌دهد.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه پسر و دختر، نباید منتظر بخت و شانس و قسمت بمانند و با دقت و عقل و خردورزی و با کمک تجارب خانواده و راهنمایی مشاوران، فرد مورد نظر را انتخاب کنند، تصریح کرد: تنبلی برای اقدام به ازدواج و یا ضعف اعتماد به نفس و عدم خودشناسی باعث می‌شود افراد به خرافاتی، چون قسمت، شانس و تقدیر روی آورند.

فلسفی با بیان اینکه باید همواره تلاش کنیم تا سرنوشت خود را زیر سایه مصلحت خداوند بسازیم، خاطرنشان کرد: غفلت و بی‌تفاوتی عامل گرفتاری‌های انسان و تعبیر قسمت به معنای اراده نداشتن انسان در سرنوشت خویش نادرست است./ باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها

.