بیانیه ضدایرانی ریاض و واشنگتن

دو طرف بر اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید کردند

ولیعهد عربستان و رئیس جمهوری امریکا ضمن بررسی روابط دوجانبه و مسائل مرتبط با انرژی و امنیت، درباره موضوعات مرتبط با ایران و برخی کشورهای عربی  رایزنی کردند.

 

میدل ایست نیوز نوشت: عربستان و امریکا بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن به جوانب شراکت استراتژیک بین دو کشور با هدف تقویت منافع و رویکرد مشترک در خاورمیانه پرداختند.

 

 

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، در این بیانیه آمده که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا که به دعوت سلمان بن عبدالعزیز به عربستان سفر کرده پس از دیدار با پادشاه عربستان دیدار مشترکی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان داشته است.

 

دو طرف در این دیدار به صورت مفصل اولویت های مشترک که موجب تقویت شراکت بین عربستان و امریکا خواهد شد، را بررسی کردند.

 

روابط دوجانبه

 

بایدن و بن سلمان ضمن بررسی روابط تاریخی و شراکت بین عربستان و امریکا، بر اهمیت حل منازعات بین المللی از طریق دیپلماتیک و مسالمت آمیز و کاهش بحران های بشری از طریق ارائه حمایت اقتصادی و مالی به کشورهای منطقه که بیشترین نیاز را دارند و همچنین اهمیت اصل حاکمیت و تمامیت ارضی و لزوم حمایت از دولت های منطقه که با خطر تروریست ها یا گروه های مورد حمایت خارجی مواجه هستند، تاکید کردند.

 

انرژی

 

ولیعهد عربستان و رئیس جمهور امریکا به اهمیت همکاری استراتژیک اقتصادی به ویژه در سایه بحران کنونی در اوکراین و پیامدهای آن اشاره و بر پایبندی خود به ثبات بازار جهانی انرژی تاکید کردند.

 

امریکا از پایبندی عربستان و حمایت از توازن در بازار جهانی نفت برای تحقق رشد اقتصادی پایدار استقبال کرد.

 

دو طرف بر سر رایزنی منظم درخصوص بازار جهانی انرژی در کوتاه مدت و بلند مدت توافق کردند.

 

امنیت عربستان

 

رئیس جمهور امریکا بر پایبندی قوی و دائم کشورش به حمایت از امنیت عربستان و دفاع از خاک آن و تسهیل دستیابی عربستان به همه امکانات لازم برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای خارجی تاکید کرد.

 

ایران

 

دو طرف بر لزوم مقابله با دخالت های ایران در امور داخلی کشورها و حمایت آن از تروریسم از طریق گروه های مسلح و نا امن و بی ثبات کردند منطقه و اهمیت جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید کردند.

 

اهمیت حفظ آزادی حرکت تجاری در گذرگاه های دریایی استراتژیک بین المللی به ویژه باب المندب و تنگه هرمز از دیگر موضوعات مورد تاکید بایدن و بن سلمان بود که در این راستا دو طرف بر تقویت همکاری بین نیروی دریایی عربستان و نیروهای ماموریت مشترک وابسته به ناوگان پنجم امریکا تاکید کردند.

 

بازگشایی حریم هوایی عربستان به روی همه پروازها از دیگر مسائل مطرح شده در دیدار دو طرف بود که امریکا از آن استقبال کرد و آن را موجب تقویت ارتباط هوایی جهانی و تثبیت جایگاه عربستان به عنوان یک مرکز جهانی رابط بین آفریقا، آسیا و اروپا دانست.

 

یمن

 

در خصوص یمن دو طرف ضمن تاکید بر حمایت خود از آتش بس در این کشور، بر اهمیت تداوم آن تا رسیدن به آتش بس دائمی تاکید کردند.

 

دو طرف از شورای رهبری ریاست جمهوری یمن اعلام حمایت کردند و خواستار از میان برداشتن موانع بر سر راه ورود کالاهای اساسی و کمک ها به یمن و اهمیت بازگشایی راه های منتهی به تعز شدند.

 

عراق

 

بایدن از نقش پیشگام عربستان در تقویت روابط با جمهوری عراق و توافقنامه های تاریخی که در حاشیه کنفرانس جده برای اتصال شبکه برق بین عربستان و کشورهای عضو شورای همکاری و عراق امضا خواهد شد، استقبال کرد.

 

قضیه فلسطین

 

دو طرف درخصوص قضیه فلسطین بر پایبندی دائم خود به راه حل ایجاد دو کشور و تشکیل کشور مستقل، دارای حاکمیت و ارتباط جغرافیایی در کنار اسرائیل تاکید کردند.

 

سوریه

 

بایدن و بن سلمان درباره سوریه نیز بر پایبندی خود به حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه و حمایت از تلاش های فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل و لزوم جلوگیری از خشونت و آتش بس و رسیدن کمک های بشردوستانه به همه سوری های نیازمند تاکید کردند.

 

لبنان

 

ولیعهد عربستان و رئیس جمهور امریکا حمایت مستمر خود از حاکمیت لبنان و امنیت و ثبات این کشور را اعلام کردند. دو طرف به اهمیت تشکیل دولت در لبنان و انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی ساختاری و جامع و عدم تبدیل این کشور به محلی برای تروریست ها و یا قاچاق مواد مخدر و فعالیت های بی ثبات کننده منطقه اشاره کردند.

 

بایدن و بن سلمان بر اهمیت کنترل دولت لبنان بر همه مناطق این کشور و عدم وجود سلاح خارج از چارچوب دولت و نبود قدرتی دیگر در لبنان در کنار دولت این کشور تاکید کردند.

 

دو طرف در پایان بر سر توسعه و تقویت همکاری دوجانبه در همه زمینه های بررسی شده در این نشست، پیش از برگزاری گفت وگوی استراتژیک سالانه بین دو کشور که امسال در عربستان برگزار خواهد شد، توافق کردند.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها