جوزپ بورل:

اگر تا دو هفته‌ی دیگر دوربین‌ها خاموش بماند، دیگر نمی‌توانیم پشت میز بشینیم

احتمالا گفتگو‌ها در یک کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات میان ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا در وین برگزار نخواهد شد. وی افزود: احتمالا این گفتگو‌ها در جایی نزدیک‌تر به خلیج فارس و به صورت مشخص‌تر در یک کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود.

 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری تصریح کرد که ایالات متحده و ایران - نه مستقیم - بلکه از طریق من و تیمم به عنوان هماهنگ کننده، گفتگو خواهند کرد.

 

بورل می‌گوید که مذاکرات بین ایالات متحده/ایران/اتحادیه اروپا در وین انجام نخواهد شد، زیرا مذاکرات در فرمت 4+1+ آمریکا نخواهد بود.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات احتمالا "در جایی نزدیکتر به خلیج فارس" برگزار خواهند شد. او می افزاید به طور خاص، در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس.

وی افزود: مذاکرات متوقف شد بود، هیچ چشم‌اندازی برای از سرگیری وجود نداشت. اما به لطف این گفتگوها، در روزهای آینده دوباره با تماس‌های نزدیک بین ایالات متحده و ایران، مذاکرات آغاز می‌شود. این یک خبر خوب است. و بیایید امیدوار باشیم که این امر دوباره برجام را روی ریل می آورد.

او می‌گوید آنچه باید حل و فصل شود، مسائل «مربوط به اجرا، ضمانت‌ها، وضعیت سپاه پاسداران» است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در زمانی خاص، روسیه به شدت با این توافق مخالف بود، زیرا مطمئناً ایران به بازار نفت می آمد و منبع جایگزین نفت را ارائه می کرد. اما پس از تماس‌هایی که خود ایرانی‌ها با روس‌ها داشتند، روسیه مخالفتش را نسبت به توافق پس گرفت.

وی در ادامه افزود: ببینید، اگر فضا همینطوری ادامه پیدا کند و دوربین های آژانس همچنان برای یک هفته یا دو هفته ی دیگر خاموش باشد، بازی تمام می شود. بنابراین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کنترل آنچه در برنامه اتمی ایران اتفاق می‌افتد را از دست خواهد داد و ما نمی‌توانیم دوباره پشت میز بنشینیم.

بورل گفت: درمورد اینکه چه زمانی توافق نهایی منعقد خواهد شد؛ گفت نمی‌توانم تاریخ دقیقی را به شما بگویم. بیایید ببینیم هفته آینده چه اتفاقی می‌افتد. باید فضای جلسه بعدی بحث را ارزیابی کنم. نمی‌توانم پیش‌بینی کنم.»

وی افزود: من از حسن نیت طرف ایرانی قدردانی می کنم. طرف آمریکایی نیز حسن نیت دارد، اما من هنوز نمی دانم که آیا هر دو قادر خواهند بود بر مشکلات سیاسی خود غلبه کنند یا خیر. زیرا اکنون ما از مشکلات سیاسی صحبت می کنیم.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها