ظریف در یک یادداشت توئیتری نوشت:

تروریست‌ها یک دانشمند برجسته ایرانی را ترور کردند

درباره جزئیات عملیات ترور شهید محسن فخری‌زاده گفته شده که این عملیات ترور ساعت ۱۴:۳۰ امروز انجام شده است.

حوالی ساعت ۱۴/۳۰ غروب روز جمعه ۷ آذر "محسن فخری زاده" یکی از نیروهای رسمی سپاه پاسداران و دانشمند حوزه موشکی، هسته‌ای و تحقیقات رده بالای نظامی کشور به شهادت رسید. 

این اتفاق ساعاتی پیش از آغاز محدودیت تردد در شهرها، به وقوع پیوست و محل حادثه شهر آبسرد در اطراف تهران بود.

رسانه‌های بیگانه می‌گویند این حادثه در نزدیکی سایت‌های هسته‌ای اتفاق افتاده اما کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن تکذیب شهادت دانشمندان هسته‌ای گفت هیچ اتفاقی برای دانشمندان هسته‌ای ایران نیفتاده است.

شهید فخری‌زاده از نیروهای ارشد سپاه پاسداران و در لیست تحریم‌های سازمان ملل بود.

رسانه‌ها نوشته‌اند: شهریور سال ۹۱، روزنامه وال استریت جورنال به نقل از مقامات آمریکا، اسرائیل و سازمان ملل گزارش داد که محسن فخری‌زاده پس از چند سال غیبت به طور فعال به عرصه فعالیت‌های هسته‌ای بازگشته است.

 

به نوشته وال استریت جورنال، آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن زمان بر این باور بود که آقای فخری‌زاده مرکز تحقیقاتی جدیدی در یکی از محله‌های شمالی تهران باز کرده و این مرکز به تحقیقاتی درباره تولید سلاح‌های هسته‌ای مشغول است.

وال استریت جورنال همچنین با اشاره به ناکامی چند باره بازرسان آژانس برای گفتگو با فخری‌زاده از قول اولی هاینونن یکی از بازرسان سابق آژانس نوشت که در سال ۲۰۰۸ در سفری به تهران او چند بار خواستار دیدار با محسن فخری‌زاده شد، ولی هر بار با بی اعتنایی مقامات ایرانی روبه‌رو شد.

 

در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره تلاش دولت اسرائیل برای ترور محسن فخری‌زاده منتشر شده است.

 

جزئیات عملیات ترور شهید محسن فخری‌زاده

 

درباره جزئیات عملیات ترور شهید محسن فخری‌زاده گفته شده که این عملیات ترور ساعت ۱۴:۳۰ امروز انجام شده است.

در این اقدام تروریستی، ابتدا یک دستگاه خودرو نیسان در میدان خلیج فارس آبسرد در حین عبور خودرو دانشمند هسته‌ای کشورمان خود را منفجر می‌کند و سپس عامل بعدی اقدام به تیر اندازی رگباری کرده که در پی آن یکی از محافظان شهید فخری‌زاده ۴ تیر خورده و آقای محسن فخری‌زاده نیز در پی انفجار و اصابت تیر، پس از انتقال با بالگرد به بیمارستان شهید شد.

گفته می‌شود یکی از تروریست‌ها دستگیر شده ولی هنوز خبری از هویت این شخص و همچنین کشته‌ شده‌های این حادثه اعلام نشده است.

در پی تایید خبر شهادت محسن فخری‌زاده وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای منتشر کرد:

بیانیه وزارت دفاع درباره شهادت رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در جریان عملیات تروریستی

 

روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد:

بعدازظهر امروز جمعه عناصر تروریست مسلح خودرو حامل محسن فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند. در جریان درگیری تیم حفاظت ایشان با تروریستها آقای محسن فخری زاده به شدت مجروح شد و بیمارستان منتقل شد.

متاسفانه تلاش تیم پزشکی برای احیاء ایشان موفق نبود و دقایقی قبل این مدیر خدوم و دانشمند پس از سالها تلاش و مجاهدت به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اقدام ناجوانمردانه ترور یکی از مدیران متعهد و متخصص خود را به محضر مبارک مقام معظم رهبری و ملت شهید پرور ایران اسلامی تبریک و تسلیت عرض می نماید.

پیام توئیتری وزیر خارجه 

ظریف وزیرامورخارجه نیز در توئیتی چنین نوشت:

تروریست‌ها امروز یک دانشمند برجسته ایرانی را ترور کردند. این عمل بزدلانه - با نشانه‌های آشکار از دخالت اسرائیل در آن - جنگ طلبی ناامیدانه‌ی عاملان این امر را نشان می‌دهد

 

 ایران از جامعه بین المللی - و به ویژه اتحادیه اروپا - میخواهد که به استاندارد دوگانه‌‌ی شرم آور خود پایان دهند و این عمل تروریستی دولتی را محکوم کنند.

 

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها