وکیلی فراکسیون امید را موفق می‌داند

محمدعلی وکیلی نماینده تهران، فراکسیون امید را موفق خواند. او می‌گوید به فراکسیون امید نمره ۱۵ می‌دهد. همچنین وکیلی خود را اصلاح‌طلب حاکمیت محور خوانده است.

وکیلی فراکسیون امید را موفق می‌داند

 «محمدعلی وکیلی» نماینده مردم تهران در مجلس و مدیر مسئول روزنامه اصلاح‌طلب ابتکار است که با حضور در لیست امید و ورود به مجلس عضو فراکسیون امید شد.

وکیلی دبیر هیات رئیسه مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار سیاسی مستقل‌آنلاین درباره عملکرد فراکسیون امید و میزان موفقیت این فراکسیون گفت:

بستگی دارد به شاقول و ملاکی که بخواهیم فراکسیون امید را با آن بسنجیم. اگر با شاقول اصلاح‌طلب حداکثری بسنجیم، این فراکسیون عملکرد مطلوبی نداشته و نمره‌اش زیر ۱۰ است؛ اما اگر با شاقول اصلاح‌طلب حداقلی بسنجیم، این فراکسیون عملکرد قابل قبولی داشته و نمره‌اش بالای ۱۵ است.

دبیر هیات رئیسه مجلس دهم، فراکسیون امید را نمایندگانِ حداقلی جریان اصلاح‌طلبی دانست و اظهار داشت:

 چون جزء کسانی هستم که معتقدم کسانی‌ به نام اصلاح‌طلبی در مجلس دهم حضور پیدا کردند و نمایندگانِ قرائت حداقلی از اصلاح‌طلبی هستند و به همین دلیل هم در ساختار سیاسی پذیرفته شدند و اجازه ورود پیدا کردند، معتقدم نمره فراکسیون امید بالای ۱۵ و موفق بوده است.

وکیلی اصلاح‌طلبان را به دو بخش جامعه‌محور و حاکمیت‌محور تقسیم کرد و توضیح داد:

در پس تجربه تاریخی و بر اساس این مفروض که اصلاح‌طلبیِ جامعه‌محور و مدنی در ساحت سیاست ایران و در ساخت سیاسی کشور، تاثیرگذاری چندانی ندارد؛ اصولا اصلاح‌طلبی در جامعه ایران ناظر به قدرت است و اصلاح‌طلب برای تاثیرگذاری بر ساخت سیاست و قدرت است، به همین جهت اصلاح‌طلبیِ تاثیرگذار، اصلاح‌طلبی حاکمیت‌محور است. موفقیت اصلاح‌طلبان بر مبنای تاثیرشان سنجیده می‌شود.

او خروجی مجلس ششم را موثر بر ساخت قدرت ندانست و خاطرنشان ساخت:

 اگر این فرض من درست باشد، تجربه‌ی اصلاح‌طلبان در مجلس ششم که تجربه‌ی نمایندگان قرائت حداکثری اصلاح‌طلبی بودند به لحاظ خروجی و تاثیرگذاری بر ساخت قدرت، تجربه‌ی موفقی نبود. به لحاظ تاثیرگذاری بر کنش‌های اجتماعی شاید یک تجربه‌ی موفق بود ولی به لحاظ تاثیرگذاری بر ساخت قدرت، از نظر من موفق نبود. دلیلش هم این است که خروجی آن مجلس به رغم حضور حداکثری چهره‌های فرهیخته، فرزانه و خودساخته، دولت احمدی‌نژاد و مجلس هفتم اصولگرای صد در صد را در پی داشت. شاید از رهگذر همان مجلس بود که سایه‌ی امنیتی بر سر اصلاح‌طلبان تا به اکنون گسترده شده و حقوق اصلاح‌طلبان به محاق رفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس در خصوص اصلاح‌طلبان مجلس دهم و عملکرد فراکسیون امید بر اساس تعابیر پیش‌گفته‌اش، بیان داشت:

 از آنجایی که من قائل به اصلاح‌طلبی حاکمیت‌محور و تدریجی و ناظر بر ساخت قدرت هستم، معتقدم که اصلاح‌طلبان فراکسیون امید که امروز در مجلس دهم وجود دارند، تاثیرگذاری‌شان بر ساخت قدرت و یا روشی برای پیش بردن اصلاح‌طلبی، موفق‌تر و کارآمدتر است به نسبت آنچه در مجلس ششم تجربه شد. با این اوصاف می‌شود گفت که فراکسیون امید در مقیاس ماموریتی که ملاک‌های آن را برشمردم، می‌توان گفت موفق بوده است.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها