اتهام کشف دستگاه‌های کارتخوان در دفتر وزیر نفت تاوان جلوگیری از سوءاستفاده‌های کاسبان تحریم در حوزه نفت است؛

حمله به پاکدستیِ «زنگنه»

مستقل آنلاین/ محسن فیض‌اللهی ــ اخیرا مخالفان دولت بر آن شده‌اند تا مخالفت‌های خود را به هر نحو و هر قیمتی رسانه‌ای کنند، حتی با اتهام‌های واهی! زمانی در مجلس در جریان انتخاب وزرای کابینه، اجماع کرده و با نطق‌های به زعم خود آتشین سعی در مشخص کردن عدم صلاحیت هر کدام از وزرا را داشتند.

حمله به پاکدستیِ «زنگنه»

یکی از وزیرانی که مورد هجمه مخالفان قرار گرفت «بیژن نامدار زنگنه» بود. او از زمانی که روحانی به او اعتماد و به عنوان وزیر نفت معرفی کرد تاکنون،  هدف حملات همه مخالفان دولت قرار گرفت. اینکه وظیفه مجلس به هنگام معرفی وزرا از سوی رئیس جمهور، انتخاب وزرای صالح است، الزاما به معنای رای اعتماد به همه وزرا نیست. اما وقتی صالح بودن وزیری برای نمایندگان احراز شد، دیگر نمی‌توان با بهانه عدم صلاحیت و با توسل به افراطی گری دست به تخریب او زد.

بیژن زنگنه در کابینه‌های مختلفی حضور داشته است. او با همه رئیس جمهور‌های بعداز انقلاب، یعنی از دولت «میر حسین موسوی» گرفته تا دولت امروز روحانی، به‌جز «ابولحسن بنی‌صدر» و «محمود احمدی‌نژاد»، همکاری داشته است.

این تجربه‌ گران در اختیار هر  کسی که باشد، کافی است تا او را به یک چهره مهم، نیروی متخصص و از همه مهمتر از او یک نیروی فراملی بسازد چرا که اعتبار زنگنه در حوزه نفت مانند اعتبار ظریف در حوزه دیپلماسی و بلکه بیش از اوست.

موفق‌ترین وزیر

به گواه کارشناسان و متخصصانی که در حوزه نفت مطالعه و فعالیت دارند، زنگنه یکی ازموفق‌ترین وزیرانِ معرفی شده روحانی است. او از وزرایی است که در دور اول و دوم دولت روحانی بهترین عملکرد را داشته است. جالب‌تر اینکه مجموعه مخالفان «اصولگرا» که اکثرا نیز از جبهه پایداری هستند، به کرات به سران قوا نامه‌نگاری کرده و همه‌توان خود را برای تخریب وزیر نفت به میدان آورده‌اند، در حالی که تاکنون با وصف همه اعتراض‌ها به عملکرد این وزیر، نتوانستند‌ فردی را معرفی کنند که بتواند در این حوزه، قوی‌تر از تخصص و عملکرد زنگنه باشد.

درمجموع همه مخالفان زنگنه در قالب کلی گویی‌هایی که این روزها دیگر خریداری ندارد، سعی در تضعیف وزیر نفت را داشته‌اند. آنها بر این باورند خروجی مدیریت بیژن زنگنه برای کشور خسارت‌بار و برنامه ارائه شده او برای وزارت نفت، همان برنامه قدیمی در سال 92 است، بنابراین او برنامه جدیدی برای پیشبرد و تامین اهداف نظام و منافع ملی در میانه‌ی جنگ اقتصادی موجود ندارد.

این مخالفت‌ها در حالی است که معلوم نیست وزیر نفت در کجا و دست به چه اقدامی زده که به معنای دقیق کشور را دچار خسارت کرده است، و همچنین وزیر نفت با ارائه همین برنامه‌ که به قول مخالفان جدید هم نیست توانسته ازمجلس رای اعتماد بگیرد. مخالفان زنگنه در مخالفت با او و دولتی که او را به عنوان وزیر معرفی کرده، کلی گویی‌های بسیاری در مورد او انجام دادند که ترغیب رشوه، زد و بند، باندبازی و رانت‌خواری نمونه‌ای از آنها است.

مجرم بی‌گناه

با این حال، با توجه به اینکه تاکنون در هیچ دادگاهی حکمی مبنی بر تخلف یا زیرپاگذاشتن قانون از سوی بیژن زنگنه صادر نشده، مخالفان زنگنه همیشه در مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها و اظهار نظرهای خود، او را متخلف خوانده و همیشه خواهان برکناری او بوده‌اند. یکی از نمونه‌های این اظهارات غیرقانونی، مبهم شمردن قراردادهای وزارت نفت در زمان صدارت زنگنه است. کما اینکه به این نکته توجهی ندارند که وزارت نفت، وظیفه اعمال اصل مالکیت و حاکمیت ملی ایران بر ذخایر و منابع نفت و گاز، همچنین تفکیک وظایف حاکمیتی از تصدی در اداره و توسعه صنعت نفت و گاز کشور را برعهده دارد.

برخی ازمخالفان زنگنه نمایندگان مجلس هستند، و جالب اینکه چون در مجلس تعدادشان زیاد نیست، دست به اقدامات پرسروصدا، تهمت و افترا می‌زنند؛ چون اگر قرار باشد به‌صورت قانونی در مجلس اقدامی صورت دهند، اکثریت نمایندگان با آنها همراهی نخواهند کرد.

 به نظر می‌رسد علت اصلی همه مخالف‌خوانی‌ها علیه زنگنه، مخالفت بی رویه این افراد با فعالیت‌های دولت و در پی آن منافع ملی و نگاه‌های جناحی و شخصی است. همه مخالفان، به دلیل مخالفتی که با دولت دارند و به دنبال تضعیف دولت هستند، با هدف دولت، وزیر نفت را می‌زنند، وزیر فرهنگ را می‌زنند، وزیر کشور را و ... .  به همین جهت هر چه وزرا قوی‌تر باشند، بیشتر مورد هجمه این افراد قرار می‌گیرند. نمونه وزیر قوی در این دولت، بیژن نامدار زنگنه!

جلوگیری از ظهور بابک ‌زنجانی‌ها

 

از روزی که بیژن نامدار زنگنه به عنوان وزیر نفت به ساختمان وزارت منصوب شد، جلوی همه کاسبان تحریم در حوزه نفت ایستاد. این ایستادگی برای وزیر نفت واکنش‌هاو مخالف‌خوانی های بسیاری به همراه داشت. گویی مخالف‌ها که این روزها زنگنه و حتی ظریف را تخریب می‌کنند بر سر شاخ نشسته و بن می‌برند. می‌توان این سوال را از همه آنها پرسید، که آیا طرفدار و به دنبال ظهور دوباره افرادی مثل «بابک زنجانی» و نظیر او هستید؟ قطعاً دولت روحانی خط مقدم مقابله با تحریم‌هاست و سیاست‌هایی را که در مجموعه دستگاه‌های اجرایی کشور پی‌ریزی می‌کند این است که با تحریم‌ها مقابله کند؛ این ابتدایی‌ترین وظیفه دولت است چرا که اگر قرار باشد تحریم‌ها به بخشی آسیب بزند، اولین بخش خود دولت خواهد بود، پس دولت یا وزارت نفت چرا باید بخواهد علیه خودش کار کند؟

استدلال‌های سست

کسانی که کمر همت به تخریب وزیر نفت بسته‌اند، دستاوردهای وزارت نفت را که توسط وزیری با تجربه‌ای گران حاصل شده، متاثر از دیپلماسی وزارت خارجه می‌دانند، بنابراین یکصدا فریاد می‌زنند که نباید بازگشت به تولید را به حساب وزارت نفت گذاشت، «بلکه باید به حساب نظام و وزارت خارجه گذاشته شود که چنین فضایی را ایجاد کردند که اجازه فروش نفت حاصل شد». این در حالی است که "تخریب‌گرها" به هیچ وجه به این نکته نمی‌پردازند که اگر دست‌آوردها و یا تولید و فروش بیشتر وزرات نفت به سیاست‌های نظام و وزارت امور خارجه بر می‌گردد، پس با احتساب نظر مخالف‌ها می‌توان اینگونه استدلال کرد که عدم فروش و ارزان شدن قیمت نفت و تحریم آن به سیاست‌های نظام و تدابیر وزارت امور خارجه بر می‌گردد.

کشف 3 کارت‌خوان دردفتر وزیرنفت

یکی از این مخالف‌خوان‌های زنگنه، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی است. «ابوالفضل ابوترابی» اخیرا مدعی شد که سه کارت‌خوان فروش در دفتر زنگنه کشف شده که ده میلیارد تومان گردش مالی داشته است؛ یکی از این کارت‌خوان‌ها به نام یکی از آبدارچی‌های دفتر زنگنه است.

به گزارش فارس، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: «ماموران امنیتی ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر وزیر نفت پیدا کردند».

او با بیان اینکه تعداد امضاهای استیضاح زنگنه رو به افزایش است، گفت: «زنگنه در شرایط جنگی حال حاضر پانزده سال است که سکان وزارت نفت را بر عهده دارد و همواره در جلسات خصوصی و غیرخصوصی عنوان می‌کند که ساخت پالایشگاه در ایران جواب نمی‌دهد و اعتقادی به ساخت پالایشگاه در کشور ندارد».

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس، در ادامه افزود: «مأموران امنیتی علاوه بر کشف کارت‌خوان در دفتر وزیر نفت، مقادیری طلا و دلار را نیز در دفتر آقای وزیر کشف کرده‌اند، که این مساله موجب اختلافات و بحث‌هایی بین زنگنه و وزیر اطلاعات در هیأت دولت شده است؛ وزیر نفت عنوان کرده که من در این زمینه با وزارت اطلاعات همکاری نخواهم کرد».

در دفاع از شخصیت وزیر و وزارتخانه

با این حال، اداره کل روابط عمومی وزارت نفت نیز در واکنش به سخنان این نماینده مجلس، طی بیانیه‌ای توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه کرد که متن بیانیه را در ادامه می‌خوانید:

1) در آخرین روزهای پارسال یکی دیگر از نمایندگان همسو با آقای ابوترابی‌ خبر کشف دستگاه پوز در دفتر وزیر محترم نفت را مطرح کرد و مدعی شد برخی اعضای دفتر از طریق این دستگاه از مراجعان و پیمانکاران وجوهی را دریافت ‌کرده‌اند. این شایعه که جز با هدف تخریب و جریان‌سازی منفی صورت نگرفته بود همان موقع تکذیب و از فرد مدعی به مراجع ذیصلاح شکایت شد.

2) پس از گذشت قریب ۲ ماه آقای ابوترابی‌ همان ادعا را تکرار و البته تعداد پوزهای مکشوفه را نیز به سه دستگاه افزایش داده‌اند. با این روند دور از انتظار نیست که در اظهارنظرهای بعدی این آقایان تعداد دستگاه‌های پوز مکشوفه به ۳۰ یا ۴۰ برسد! همان‌گونه که جای تعحب ندارد اگر از زبان آن‌ها اعلام شود که موفق به کشف تونلی از دفتر وزیر نفت تا خزانه بانک مرکزی شده‌اند!

3) وزارت نفت بار دیگر وجود هرگونه دستگاه پوز در دفتر وزیر که با قصد و نیت مورد ادعای این آقایان از آن استفاده شد باشد را تکذیب می‌کند و همه این ادعاها را از طریق قانونی پیگیری خواهد کرد.

 

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها