رئیس ۵ درصدی/ قالیباف نمی‌پذیرد که مردم به او اقبالی ندارند

همانطور که هیچ چیز نمی‌توانست محسن رضایی را از حضور در انتخابات منصرف کند، قالیباف هم به هیچ دلیلی حاضر به پذیرش این نیست که مردم به او اقبالی ندارند/ روابط عمومی مجلس مدعی شد که اشتباه در شمارش آراء توسط چهار نماینده صورت گرفته است. عجیب اینکه مهمترین اشتباه به حساب کسانی رفته که به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند

رئیس ۵ درصدی/ قالیباف نمی‌پذیرد که مردم به او اقبالی ندارند

 پاجوش‌ها باخت خود را در رقابت‌های ریاست جمهوری علیه لیست چنارها، تلافی خواهند کرد

 

 

امتداد نوشت: محمدباقر قالیباف که تنها ۵ درصد رای واجدین شرایط رای دادن در تهران را کسب کرده بود، به عنوان اولین رئیس مجلس دوازدهم انتخاب شد.

انتخابات هیات رئیسه مجلس از جنبه‌های گوناگون قابل تحلیل است. از جمله اشتباهاتی که در آراء نواب رئیس شاهد آن بودیم و تحلیل آراء ذوالنور که نشان از شکست پاجوش‌ها در مجلس بود.

اول: در حالی که اصولگرایان قبل از انتخابات به دو شاخه «چنارها» (لیست شورای ائتلاف اصولگرایان) و پاجوش‌ها (لیست امنا و جبهه صبح ایران) تشکیل شده بود و این دو شاخه به طرز عجیبی با یکدیگر به مقابله پرداختند، در مجلس هر دو دسته یک فراکسیون واحد را تشکیل دادند. جریان اصولگرا پیشتر هم در سال 94 همین کار را کرده بود. در آن سال جبهه پایداری که مدت‌ها به علی لاریجانی انتقاد می کرد، حاضر شد ذیل نام لاریجانی بایستد تا عارف رئیس مجلس نباشد.

دوم: قالیباف 198 رای کسب کرد. او در دوره قبل مجلس در بهترین حالت 230 رای و در کمترین حالت همین رای را برای ریاست کسب کرده بود. از این منظر به نظر می‌رسد تفاوتی در جایگاه او ایجاد نشده است.

سوم: ذوالنور به عنوان رقیب قالیباف تنها 60 رای کسب کرد و در رقابت‌های نایب رئیسی مجلس، حمید رسایی تنها 36 رای از آن خود کرد. معنای این اعداد این است که سقف رای پاجوش‌های مجلس 60 رای و کف رای آن‌ها 36 رای باید در نظر گرفته شود.

چهارم: قالیباف و شورای ائتلاف اصولگرایان (شانا) از حالا خیالشان از تصاحب صندلی یکی از روسای قوا راحت شده و از امروز به دنبال تعیین قالیباف به عنوان گزینه شانا برای ریاست جمهوری حرکت خواهند کرد. گفتنی است همانطور که هیچ چیز نمی‌توانست محسن رضایی را از حضور در انتخابات منصرف کند، قالیباف هم به هیچ دلیلی حاضر به پذیرش این نیست که مردم به او اقبالی ندارند. حتی اگر در آخرین انتخابات 400 هزار رای گرفته باشد.

پنجم: در شمارش آرای نایب رئیسان مجلس، اشتباه عجیبی رخ داد. بعد از اعلام نتایج، حمید رسایی به آراء اعتراض کرد و آراء بازشماری شد. در بازشماری رای رسایی تنها یک رای تفاوت کرد و از عدد 35 به 36 ارتقاء پیدا کرد اما مابقی افراد رأیشان کاسته شد و تنها آراء باطله بود که درست شمارش شده بود. نوری قزلچه به عنوان دبیر هیات رئیسه در بازشماری 45 رای از دست داد. در آرائ نایب رئیس‌های مجلس اختلاف 74 رای وجود داشت. دو نفر اصلی هر کدام 20 رای در بازشماری اختلاف رای پیدا کردند. حمید رضا حاجی بابایی در شمارش اولیه: ۱۷۵ در بازشماری: ۱۵۴رای کسب کرد. علی نیکزاد در شمارش اولیه: ۱۶۹ در بازشماری  ۱۴۲ رای داشت. عبدالرضا مصری و حسینعلی حاجی دلیگانی نیز هرکدام کمتر از ده رای در آرای آن‌ها اختلاف بود.

روابط عمومی مجلس مدعی شد که اشتباه در شمارش آراء توسط چهار نماینده صورت گرفته است. عجیب اینکه مهمترین اشتباه به حساب کسانی رفته که به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند.

این البته اولین چالش قالیباف در قامت ریاست مجلسی است که پاجوش‌ها به آن راه پیدا کردند. ماجرای تازه آغاز شده  و پاجوش‌ها باخت خود را در رقابت‌های ریاست جمهوری علیه لیست چنارها، تلافی خواهند کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها