اسلام بلوکیف اعلام جهاد کرد؛

روسیه در آستانه جنگ داخلی

گردان‌های شورشی چچنی به رهبری اسلام بلوکیف علیه رمضان قدیروف و مسکو اعلام جهاد کرد. 

 گردان‌های شورشی چچنی به رهبری اسلام بلوکیف علیه رمضان قدیروف و مسکو اعلام جهاد کرد. 

اکسپرس

پس از سرنگونی حکومت استقلال طلب جوهر دودایف در گروزنی و قتل عام مسلمانان چچنی توسط روس‌ها، قدرت در ایکچریا به دست طرفداران مسکو و احمد قدیروف، پدر رمضان قدیروف افتاد؛ اما نیروهای استقلال طلب و هواداران جوهر دودایف تا کنون دردسرهای عمده‌ای را برای متحد مسکو در چچن ایجاد کرده اند.

پس از آن که جدایی طلبان چچنی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دنبال استقلال از مسکو بودند، روسیه در دو جنگ تلخ در چچن در طول دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ درگیر بود. جنگ اول چچن بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ در زمان رئیس جمهور بوریس یلتسین رخ داد و منجر به شکستی تحقیرآمیز برای روسیه شد. سپس در سال ۱۹۹۹، پوتین بار دیگر سربازان خود را برای سرکوب شورشیان چچنی در یک کارزار وحشیانه فرستاد که گروزنی پایتخت چچن را به زمین زد. 

 

احمد قدیروف، یک جنگ سالار محلی که بیعت خود را از شورشیان به مسکو تغییر داده بود، تا زمان ترورش در سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس جمهور جمهوری اسلامی مسئولیت داشت. 

 

پسرش رمضان قدیروف جانشین او شد که از آن زمان در قدرت باقی مانده و ثابت کرد که حامی وفادار رئیس جمهور روسیه است. 

 

قدیروف سربازان خود را برای جنگ برای پوتین در اوکراین فرستاده است و نیروی انسانی بسیار مورد نیاز را برای فرماندهان روسی فراهم می‌کند. 

 

با این حال، شورشیان چچنی گردان‌های خود را تشکیل داده‌اند که برای اوکراین می‌جنگند. 

 

یکی از این واحدها به نام شیخ منصور، فرمانده افسانه‌ای چچن و رهبر اسلامی که در اواخر قرن هجدهم با روس‌ها جنگید، نامگذاری شده است. 

 

اسلام بلوکیف، سخنگوی این گردان، در یک سخنرانی ویدئویی اخیر گفت که شورشیان چچنی در حال آماده شدن برای نبردهای جدید در سرزمین خود هستند. 

شورشیان اسلام‌گرا در هشداری هولناک دیگر به پوتین و سرسپردۀ چچنی‌اش، در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، جهاد جدیدی را علیه قدیروف و رژیم او اعلام کردند. 

 

آن‌ها گفتند: «رمضان قدیروف - این پیام ما به شما به نام پسران ایچکریا است. پدران و مادران ما به خاطر پدر شما توسط فدرالیست‌های روسی کشته شدند. ما علیه شما و رژیم بی‌خداتان اعلام جهاد می‌کنیم، از امروز نهضت مقاومت شروع به فعالیت می‌کند. در میان نزدیکترین حلقه شما، طرفداران پسران ایچکریا هستند. بنابراین ما اولین کسی هستیم که از برنامه‌های شما مطلع می‌شویم. ما همچنین از کثیف‌ترین رازهای زندگی بی‌ارزش شما که به زودی برای تمام دنیا فاش خواهیم کرد، چیزهای زیادی می‌دانیم». 

 

در بیانیه امروز مسلمانان ملی گرای چچنی آمده است: «ما از همه آزادگان در ایچکریا می‌خواهیم که در همه سطوح مقاومت کنند - بعداً شانه به شانه با شما متحد خواهیم شد. ان شاء الله پیروز خواهیم شد. ما، فرزندان ایچکریا، از زندگی در زیر پرچم اشغال خودداری می‌کنیم. قدیروف - زمانی فرا رسیده است که شما از آن می‌ترسید. آزادی ایچکریا! الله اکبر!» 

 

سپس افراد مسلح نقابدار پرچم ملی فعلی چچن را به آتش کشیدند و پرچم ایچکری را به اهتزاز درآوردند و عهد کردند که آن را به مکان واقعی خود بازگردانند. 

 

جمهوری چچن ایچکریا (CRI) یک دولت استقلال طلب در چچن بود که در سال ۱۹۹۱ جدایی خود را از روسیه اعلام کرد اما تا سال ۱۹۹۶ به استقلال نرسید. 

 

تهدیدها برای درگیری بیشتر در چچن بیهوده نیستند و می‌توانند کرملین را مجبور کنند تا در زمانی که نمی‌تواند این کار را انجام دهد، نیروهای خود را از اوکراین منحرف کند. 

 

ربکا کوفلر، افسر اطلاعاتی سابق در دکترین و استراتژی روسیه برای آژانس اطلاعات دفاعی (DIA)، به فاکس نیوز گفت: «احتمال سوء استفاده از نیروهای پوتین در اوکراین برای اثبات استقلال خود بسیار محتمل است». 

 

حتی اگر این تهدیدها به نتیجه نرسد، او استدلال کرد که «حداقل باعث می‌شود پوتین و روس‌ها به این باور برسند که باید توجه خود را منحرف کنند و چشم از اوکراین بردارند تا اوکراینی‌ها بتوانند یک ضد حمله را آغاز کنند». 

 

خبرگزاری‌های روسی نیز امروز از چندین مورد حمله به مراکز امنیتی و پلیسی در سراسر جمهوری چچن خبر داده‌اند.

منبع تدبیرستان سیاست خارجی

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها