کشف ترکیب دارویی جدید برای مبارزه با کرونا و سرطان

محققان ترکیب دارویی جدیدی کشف کرده‌اند که می‌تواند در آینده به عنوان راهکاری برای مبارزه با کرونا و سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

تیمی از محققان دانشکده پزشکی کِک از USC نشان داده‌اند که داروی HA ۱۵ در بدن موش‌های آلوده به ویروس SARS-CoV-۲ با مسدود کردن تولید پروتئین شپرون، تا حد زیادی بار ویروسی را در ریه‌ها کاهش داده است.

نتایج مطالعه نشان می‌دهد که مسدود کردن تولید GRP ۷۸ یا مختل کردن فعالیت آن با استفاده از این داروی هدفمند جدید، از تکثیر ویروس کووید جلوگیری می‌کند.

محققان متوجه شدند که داروی HA ۱۵ نیز همانند داروی دیگری به نام YUM ۷۰ می‌تواند فعالیت سلول‌های GRP ۷۸ را مختل کند. داروی YUM ۷۰ نقش موثری درسرکوب سلول‌های سرطانی حامل سرطان پانکراس، ریه و روده بزرگ دارد.

با وجودی که در شرایط فعلی واکسیناسیون می‌تواند ما را در مقابل کرونا تا حد زیادی محافظت کند، دانشمندان همچنان به تحقیق در مورد راه‌هایی برای درمان عفونت‌های شدید، ادامه می‌دهند.

تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی کک با راهبرد «امی اس. لی»، دکترا و پروفسور بیوشیمی و پزشکی مولکولی، اکنون نشان داده است که پروتئین شپرون معروف به GRP ۷۸ نقش مهمی در گسترش SARS-CoV-۲ ایفا می‌کند.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

امی اس. لی می‌گوید: «یکی از مشکلات اصلی در مبارزه با SARS-CoV-۲ که دائماً در حال جهش است و خود را برای آلوده کردن و تکثیر مؤثرتر در سلول‌های میزبان وفق می‌دهد.»

محققان برای حل این مشکل به بررسی نقش GRP ۷۸ پرداخته و دریافتند در حالی که سلول‌های سالم برای عملکرد طبیعی به کسری از GRP ۷۸ نیاز دارند، سلول‌های تحت استرس به GRP ۷۸ بیشتری برای مقابله نیاز دارند.

محققان در مطالعه مربوط به سال ۲۰۲۱، نشان دادند که وقتی SARS-CoV-۲ وارد صحنه می‌شود، GRP ۷۸ ناپدید می‌شود.

این تیم شک داشتند که آیا GRP ۷۸ برای تکثیر ویروس کووید در داخل سلول‌های ریه انسان ضروری است یا خیر.

هنگامی که آن‌ها سلو‌ل‌های اپیتلیال ریه انسان آلوده به SARS-CoV-۲ را بررسی کردند، متوجه شدند با تشدید عفونت ویروسی، سلول‌های آلوده سطوح بالاتری از GRP ۷۸ تولید می‌کنند.

درنتیجه، لی و تیم تحقیقاتی‌اش تصمیم گرفتند آزمایش‌هایی را انجام دهند و درنهایت ثابت کردند که GRP ۷۸ برای تکثیر و تولید ویروس کرونا ضروری است.

درنهایت تیم مطالعاتی دارویی به نام HA ۱۵ را روی سلول‌های ریه آلوده آزمایش کردند. مشخص شد که Ha ۱۵ در برابر سلول‌های سرطانی و در اتصال GRP ۷۸ موفق است.

محققان سپس HA ۱۵ را در بدن موش‌های دستکاری شده ژنتیکی آلوده به SARS-CoV-۲ آزمایش کردند و دریافتند که این دارو تا حد زیادی بار ویروسی را در ریه‌ها کاهش می‌دهد. لی و همکارانش هنوز در حال بررسی این دارو‌ها هستند.

نتایج این مطالعه در مجله Neoplasia منتشر شده و نشان می‌دهد هدف قرار دادن GRP ۷۸ ممکن است در مبارزه با این سرطان‌های کشنده کمک کننده باشد. هنوز تحقیقات بیشتر و آزمایشات بالینی بیشتری برای اثبات اثربخشی HA ۱۵ و YUM ۷۰ روی انسان باید انجام شود.

وبگردی

    ارسال نظر

    یادداشت

    آخرین اخبار

    پربازدید ها