راهکارهای طلایی درمان سریع تاول پا در پیاده‌روی اربعین

یکی از مشکلاتی که ممکن است در پیاده‌روی اربعین با آن مواجه باشید تاول زدن انگشتان پا است.که ممکن است به دلیل مناسب نبودن کفش،‌گرمی بیش از حد یا مدت زمان طولانی پیاده روی باشد. با برنا همراه باشید تا شما را با راهکارهای درمان تاول پا آشنا سازیم.

مهمترین علت تاول، اصطکاک و سایش نامناسب بین پوست پا و کفش یا هر چیزی است که با پا در تماس است. این تماس و سایش مکرر موجب می‌شود لایه رویی پوست از لایه زیرین جدا شود.

با جدا شدن این دو لایه از یکدیگر بین آنها مایع میان‌بافتی جمع شده و تاول به‌وجود می‌آید. برای پیشگیری از این عارضه، پیش از سفر می‌توان با انجام چند کار آسان تا حد ممکن از این مشکل جلوگیری کرد. به خاطر داشته باشید:

۱-کفش مناسب و راحت بپوشید. اگر کفش نو خریده‌اید؛ مدّتی قبل از سفر آن را بپوشید تا به آن عادت کنید.

۲-ترجیحاً از کفش‌های جاذب عرق استفاده کنید.

۳-از جوراب نخی- و ترجیحاً جوراب‌های نرم و حوله‌ای- استفاده کنید. حتی‌المقدور هر شب جوراب‌ها را عوض کنید یا بشویید.

۴-از یکی دو هفته قبل از سفر چند بار پای خود را -ترجیحاً تا مچ- حنا بگذارید. این کار را به‌ویژه اگر پوست نازک و حسّاسی دارید حتماً انجام دهید. برای تأثیرگذاری بیشتر، حنا را با کمی گلاب و مورد مخلوط‌ کنید. به‌ویژه «مورد» به تقویت پوست و عضلات و تاندون‌ها کمک زیادی می‌کند. می‌توانید حنا را باکمی آب‌لیمو و نمک خمیر کنید و روی پایتان بگذارید. میزان نمک یک‌پنجم حنا باشد و آب‌لیمو هم به‌جای آب استفاده شود.

۵-قبل از هر بار پیاده‌روی، دور انگشتان پا را چسب ضدّحساسیت ببندید. دور محل‌هایی که ممکن است تاول بزند را با کمی پنبه بپوشانید.

۶-در زمان‌های استراحت، پای خود را با آب‌خنک، خوب بشویید و بعد از خشک‌کردن کامل، آن را با یک روغن مناسب- مثل روغن بنفشه یا پماد AD- چرب کنید.

۷-اگر پایتان دچار سوزش شده ولی هنوز تاول نزده، یک پارچه نخی را با آب سرد یا گلاب یا سرکه آغشته کرده چند بار روی پایتان بگذارید. مالیدن مردار سنگ (مخلوط با آب یا گلاب) هم مفید است.

۸- اگر در راه پاهایتان تاول زد تدابیر زیر را در نظر داشته باشید:

بهتر است تاول تخلیه نشود چراکه مایع درون آن استریل بوده و با تخلیه آن راهی برای ورود میکروب‌ها باز می‌شود. پوست روی تاول هم به‌عنوان یک پانسمان طبیعی و سد محافظتی عمل کرده و نباید برداشته شود. اگر چیزی پوست روی تاول را پاره کرد، پوست را سرجایش برگردانید تا از زخم آن محافظت کند. محل تاول را خشک و تمیز نگه‌دارید.

اندکی مورد همراه داشته باشد در صورت زدن تاول مورد را باکمی گلاب یا آب خمیر کنید و قبل از خواب روی تاول پانسمان کنید. البته صبر کنید تا ضماد شما کمی خشک شود و بعد آن را پانسمان کنید. تا صبح، التهاب و اندازه تاول کاهش زیادی خواهد داشت.

برای نتیجه‌گیری بهتر می‌توانید پانسمان را کوچک بگیرید تا در طول پیاده‌روی هم مزاحم راه رفتن شما نباشد. بهتر است هر ۱۲ ساعت -یا حداقل هر شب- پانسمان را تجدید کنید.

لانولین یا چربی پشم از بهترین داروهای آزموده شده برای درمان تاول است. تاول را با آن پانسمان کنید.

استفاده از پماد اکبر 1 شرکت حکیم مؤمن تبریزی که می‌توانید آن را از عطاری‌ها و برخی داروخانه‌ها تهیه کنید برای پانسمان تاول و عرق‌سوز بسیار مفید است.

اگر تاول خیلی بزرگ است یا باعث درد و ناراحتی می‌شود، به این روش آن را تخلیه کنید:

الف- با بتادین یا الکل یا پارچه آغشته به آب جوش موضع را تمیز کنید.

ب- با استفاده از سوزن سرنگ یک سوراخ کوچک روی تاول ایجاد و مایع داخل آن را به‌آرامی تخلیه نمایید. اگر به سرنگ دسترسی ندارید یک سوزن معمولی را چند ثانیه روی آتش بگیرید تا استریل شود.

ج- بعد از تخلیه تاول، آن را با عسل پانسمان کنید. پانسمان با مورد، پودر بلوط، پودر مازو، پودر گلنار، پودر پوست انار، پودر گل ارمنی و ... هم مفید است. پمادهای آنتی‌بیوتیکی (مثل تتراسایکلین یا موپیروسین و یا همان پماد اکبر 1 و لانولین) هم قابل‌استفاده‌اند.

د- باید دقت شود که این پانسمان، محکم نباشد.

اگر تاول شما این خصوصیات را دارد بهتر است از کادر درمانی حاضر در مسیر کمک بگیرید:

الف- تاول‌هایی که در زیر بستر ناخن قرار دارند.‌

ب- تاول‌ها بعد از یکی دو روز بهبود نمی‌یابند یا چرکی، قرمز، داغ یا دردناک می‌شوند.‌

ج- تاول‌هایی با قطر بزرگ‌تر از پنج سانتی‌متر.

یک دمپایی نرم و راحت در کوله خود داشته باشید تا در صورت بروز این مشکل و عدم امکان استفاده از کفش، از آن استفاده کنید.

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها