پول‌های کمک مقام معظم رهبری کجا رفت؟

اگر پولی در کرونا به وزارت بهداشت داده شد معلوم نیست در کجا هزینه شد. پول‌های کمک مقام معظم رهبری در دوره کرونا کجا رفت؟

به گزارش مستقل آنلاین رییس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در روز خدمت مهر ماندگار اعلام شد که از آخر شهریور پرداختی‌های ناشی از تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، انجام می‌شود، گفت: اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از اول دی ماه ۱۴۰۰ خواهد بود و باید معوقه آن پرداخت شود.

محمد میرزابیگی در نشستی خبری درباره قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، بیان کرد: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تقریبا به مرحله اجرا رسیده و در این زمینه بویژه از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم. در رابطه با این قانون، جلساتی با شورای عالی بیمه و دولت‌های دوازدهم و سیزدهم داشتیم که منجر به تصویب آیین نامه اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد. در این زمینه سه دستورالعمل باید در راستای اجرای آیین‌نامه انجام می‌شد. اول آیین نامه ثبت خدمات در HIS بیمارستانی بود. دیگری آیین نامه رسیدگی به اسناد برای ممیزی‌های بیمه‌ای است و بخش سوم آیین نامه بازتوزیع است که نوشته شد و به شکل آزمایشی در چند بیمارستان اجرایی شد.

وی افزود: نهایتا در تاریخ ۱۶ شهریور قرار شد که آیین نامه ابلاغ شود تا حداقل به مدت یک ماه اجرای آزمایشی آیین‌نامه بازتوزیع انجام شود تا بر این اساس میزان دریافتی کارانه پرستاران مشخص شود. آیین‌نامه HIS و آیین‌نامه رسیدگی به اسناد، ریل‌گذاری اجرای آیین نامه بازتوزیع است. ما معتقد به اجرای قانون هستیم. الان آیین‌نامه‌ها شفاف اعلام شده است و برای اولین بار در تاریخ پرستاری کشور ضریب K و ارزش نسبی خدمات پرستاری تعریف شد که برابر با سایر گروه‌های پروانه‌دار یا پزشکان غیر عضو هیئت علمی است.

او تاکید کرد: اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از اول دی ماه ۱۴۰۰ خواهد بود و باید معوقه آن پرداخت شود.

 

 

زمان اولین واریزی وجه حاصل از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

او در پاسخ به سوالی درباره زمان اولین واریزی وجه حاصل از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری برای پرستاران، گفت: این سوال را باید معاونت توسعه وزارت بهداشت پاسخ دهد. در روز خدمت مهر ماندگار اعلام شد که از آخر شهریور پرداختی‌ها انجام می‌شود اما اگر تاخیری صورت گیرد، بدقولی وزارت بهداشت است.

۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه اجرای طرح در سال جاری است به علاوه‌ ۱۶۲۰ میلیارد هم منابع کارانه‌های قبلی است و برای سال قبل ۳ تا ۳۷۵ میلیارد تومان به ازای سه ماه درنظر گرفته شده است. مراقبت‌های پرستاری تا قبل از یکپارچه شدن به اسم مراقبت‌های پرستاری مشروعیتی نداشت و با اقدامات صورت گرفته، به این فعل مراقبت پرستاری مشروعیت بخشیده شد.

در بعد خدمت استانداردها، نوع و هزینه خدمت و... و. تعریف شد و تکه‌های جدا افتاده از هم شامل شش درصد بخش هتلینگ، سهمی از ۲۷.۵ درصد جزء حرفه‌ای و... را تحت عنوان مراقبت پرستاری در سرانه از سال ۱۴۰۲ قرار می‌گیرد اما فعلا معادل این سرانه را بودجه گرفتیم. ما ادعا نداریم تبعیض کلا رفع می‌شود اما راهی برای رسیدن به رفع تبعیض تعریف شده است که در آینده نتایج آن مشخص می‌شود.

 

در شرایط کرونایی کار پرستاران بیشتر شد

میرزابیگی ادامه داد: در بخش خدمات روتین و غیر روتین داریم. بسته خدمتی به تعداد بیمار بستگی دارد که چند بیمار و چند بسته خدمتی داشته باشید اما اگر پرستاری خدمات غیرروتین انجام دهد هم محاسبه خواهد شد و بسته خدمتی تنها برای بخشی است که بیمار در آن بستری شده است.

تعریف بسته خدمتی عین مُر قانون است که باید نوشته و اجرا می‌شد. تا مرحله ابلاغ قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری همکاری لازم را داشته‌ایم تا قانون ابلاغ شود. از لحظه ابلاغ قانون مادامی که پرستاران به حقوق خود برسند مطالبه‌گر هستیم و با کسی تعارف نداریم.

او ادامه داد: کار با ماسک‌های n۹۵ و n۹۹ آنهم در هنگام فعالیت بالا واقعا سخت است و این نشان از اوج وجدان کاری پرستاری دارد. در شرایط کرونایی کار پرستاران بیشتر شد و نه دورکاری داشتند و نه کاهش ساعت کاری. در کرونا موضوعی وجود داشت که برخی بزرگان کشور هم به آن اشاره کردند و آن امر احتمال وقوع بیوتروریسم بود. اگر چنین امری درست باشد و قرار باشد بازهم تکرار شود آنهم در شرایط زیرساخت‌های ما باید با دغدغه بیشتری به این امر ورود کرد.

 

 

پول‌های کمک مقام معظم رهبری در دوره کرونا کجا رفت؟ 

وی با اشاره به خانه‌نشینی ۱۰ هزار نفر نیرو مدافع سلامت، گفت: اگر پولی در کرونا به بدنه وزارت بهداشت داده شد معلوم نیست در کجا هزینه شد. پول‌های کمک مقام معظم رهبری در دوره کرونا کجا رفت؟ قرار شد صرف انگیزه سازی نیروهای درگیر کرونا شود که در حوزه پرستاری در این زمینه هزینه خاصی نشد. هزینه درست برای کار درست انجام شود نه اینکه این هزینه تنها صرف ساخت و ساز شود. ما نمی‌گوییم پولها را بردند یا خوردند اما در زمان درست، کمک‌ها مشمول نیروهایی که در حال خدمت بودند، ‌ نشد و این آمار را هر کسی خواست ارائه می‌دهیم که ببینند چقدر به پرستاران کمک شده است؟

وی درباره حوزه استخدام‌های پرستاران، بیان کرد: حدود ۱۰ هزارنفر از جوانان تمدید طرحی دوره کرونا خانه‌ نشین شدند. این پرستاران جوان قبل از کرونا طرح عادی خود را به اتمام رسانده بودند اما از آنها خواسته شد که چون درگیر جنگ هستیم صبر کنند و با همان حقوق طرحی خدمت کنند. حدود ۱۷ هزار نفر از پرستاران جوان تمدید طرح دوران کرونا شدند و مردانه پای کار آمدند و قبول کردند با حقوق طرحی مجددا خدمت کنند اما الان با فروکش کردن موج کرونا ۱۰ هزارنفر از این عزیزان را خانه نشین کردند. مگر اینها که طرحشان تمام شده بود نمی‌توانستند جان خود را بردارند به خانه بروند؟ اما تمدید طرح کردند و حالا کسی که در دوره کرونا خودش دورکاری کرده است، می‌آید و سرباز دوره کرونا را به خانه می‌فرستد.

 

میرزابیگی افزود: اگر جلوی این روند گرفته نشود ممکن است تا ۱۷ هزارنفر ادامه داشته باشد. بخشی از این جوانان متاهل هستند. مطلقا نباید فرد متاهل را خانه‌نشین کرد اما چرا این جوان باید به خانه برود؟ باید از اینها به عنوان قهرمان ملی یاد می‌شد که فداکاری کردند. اگر این عزیزان به کار برنگردند بداخلاقی بدی با آنها شده است که اگر خدایی نکرده بحرانی مشابه رخ دهد، شاید دیگر انگیزه‌ای در نیروهای پرستاری نماند. این ۱۷ هزار نفر جنس‌شان جنس شرکت در آزمون نیست، آنها در آزمون سخت کرونا خود را اثبات کردند. چه کسی در دوره کرونا با حقوق طرحی کار می‌کند؟/ایسنا

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها