عوارض مصرف روزانه ساشه های نسکافه و کاپوچینو

کالری این ساشه ها مخصوصا انهایی که دارای خامه و شکر هستند بسیار بالاست و اثرات چاق کنندگی بسیاری دارد به علاوه خیلی از این ساشه ها از مواد اولیه مرغوب تولید نشده اند و می‌توانند علائم آلرژی و گوارشی نیز در افراد ایجاد کنند.

دکتر میترا زراتی_متخصص تغذیه و رژیم درمانی

 

یکی از عادات بسیاری از افراد در طول روز به ویژه در محل کار یا به عنوان عصرانه یا حتی شام!! مصرف ساشه های قهوه، نسکافه یا کاپوچینو می باشد. به علاوه در بسیاری از جلسات، کنفرانس ها و سمینارها نیز مدام از این ساشه ها به عنوان پذیرایی از مهمانان استفاده می شود.

برخی نیز عادت دارند این ساشه ها را عصرانه مثلا با چند عدد بیسکوییت میل کنند!

 

اما قهوه پودری چه تفاوتی با نسکافه دارد و آیا کافی میکس با شیر قهوه فرق می کند ؟ قهوه پودری، خالص و فقط از پودر دانه قهوه تهیه می شود، اما نسکافه یا همان کافی میکس (قهوه مخلوط) در صنعت از مخلوط قهوه فوری، شیرخشک، پودر شکر و برخی افزودنی های دیگر از جمله خامه تهیه و پس از حل شدن در آب جوش بسرعت آماده مصرف می شود.

 

کالری این ساشه ها مخصوصا انهایی که دارای خامه و شکر هستند بسیار بالاست و اثرات چاق کنندگی بسیاری دارد به علاوه خیلی از این ساشه ها از مواد اولیه مرغوب تولید نشده اند و می‌توانند علائم آلرژی و گوارشی نیز در افراد ایجاد کنند. کافیین بالای این نوشیدنی ها سبب اعتیاد شده و در نتیجه فرد عادت به مصرف روزانه آنها پیدا میکند. 

 

چه افرادی نباید قهوه و نسکافه بخورند؟

مبتلایان به پرفشاری خون و تپش قلب

افراد در معرض پوکی استخوان

افراد دچار سردرد و بی خوابی های مزمن

افراد سیگاری

افراد دچار اختلالات روانی همچون استرس و اضطراب شدید

افراد با ناراحتی های گوارشی

مبتلایان به اختلالات کلیوی

 

 

برخی از این ساشه ها دارای شکر مصنوعی می باشند که البته مصرف مداوم انها نیز توصیه نمیشود. 

در صورتی که میخواهید از این ساشه ها استفاده کنید ترجیحا بدون خامه و شکر باشد. میتوانید این ساشه ها را در شیر حل کنید اما با این کار جذب کلسیم شیر کاهش می یابد. و اینکه هر نوع برند متفرقه ای را خریداری نکنید. 

در دوران بارداری و شیردهی و برای کودکان اصلا از این نوشیدنی ها استفاده ننمایید.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها