تغذیه در زمان تبخال

در مورد ارتباط بین تب خال با رژیم غذایی در مقالات مختلف به نسبت دریافت 2 اسید آمینه بسیار اشاره شده است. تکثیر ویروس به در دسترس بودن اسیدهای آمینه بستگی دارد.

همه تبخال‌هایی که در نقاط مختلف بدن ما به وجود می‌آیند، ریشه در ویروس دارند. ویروس “هرپس سیمپلکس” در زمان ورود به بدن تبخال ایجاد می‌کند و بیشتر در نقاطی این کار را انجام می‌دهد که مرطوب و مخاطی هستند، نقاطی مثل دهان و بینی و اعضای تناسلی. لب‌های ما هم به دلیل مرطوب بودنشان مکان خیلی خوبی برای رشد ویروس هرپس هستند.
در مورد ارتباط بین تب خال با رژیم غذایی در مقالات مختلف به نسبت دریافت 2 اسید آمینه بسیار اشاره شده است. تکثیر ویروس به در دسترس بودن اسیدهای آمینه بستگی دارد. اسیدهای آمینه نقش مهمی در عفونت های مرتبط با ویروس دارند زیرا برای ساخت پروتئین مورد نیاز هستند. در مقالات گفته شده است که افزایش دریافت مواد غذایی حاوی اسید آمینه ارژنین نظیر سویا، بادام زمینی ، تخمه کدو، نخود و عدس ممکن است در ایجاد تب خال بسیار موثر باشد. 
البته آرژنین یکی از بیست اسید آمینه طبیعی است که در بادام و شکلات نیز وجود دارد. اما گفته شده است که رژیم سرشار از اسید آمینه لیزین، ممکن است سبب توقف چرخه سلول و توقف ایجاد تب خال گردد. لیزین در مواد غذایی مانند ماست، پنیر، سیب، هلو، گوشت مرغ و بروکلی و زرد آلو وجود دارد. بنابراین کاهش دریافت اسید آمینه آرژنین در افراد مستعد تب خال و در شرایط استرس و افزایش دریافت مواد غذایی حاوی اسید آمینه لیزین توصیه می شود.
در طی شیمی درمانی نیز تبخال شایع می باشد

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها