فشار خون بالا باعث چرت زدن در طول روز می‌شود

افراد کمتراز 60 سال در این آزمایش، که معمولا چرت می‌زدند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

نتایج مطالعات دانشمندان چینی نشان می‌دهد که چرت زدن های متعدد روزانه افراد، با احتمال بالاتر ابتلای آن ها به فشار خون مرتبط است.

 

به گزارش سیناپرس، نتایج یک بررسی جدید علمی نشان می دهند که چرت زدن مکرر یا معمول در طول روز در بزرگسالان، با 12 درصد خطر بیشتر برای ابتلا به فشار خون بالا و 24 درصد خطر بالای سکته مغزی در مقایسه با کسانی که هرگز چرت نمی زننند، همراه است. کارشناسان می گویند چرت زدن، اگرچه ناسالم نیست، اما ممکن است نشانه ای از کیفیت پایین خواب باشد. 

 

در این تحقیق که توسط محققان چینی بیمارستان ژیانگیا در دانشگاه مرکزی جنوب چین انجام شده است، درصد بیشتری از چرت زدن ها مربوط به مردان بود. به گفته آن ها، این نتایج به ویژه از آن جا جالب تر می شود که میلیون ها نفر ممکن است از یک چرت منظم یا حتی روزانه لذت ببرند. 

 

محققان در این پژوهش، از اطلاعات بیوبانک بریتانیا، یک پایگاه داده بزرگ زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی حاوی اطلاعات ژنتیکی، شیوه زندگی و سلامتی ناشناس مربوط به نیم میلیون شرکت کننده در بریتانیا استفاده کردند. 

 

نتایج این مطالعه نشان داد درصد بیشتری از افراد معمولی که چرت می زدند، سطح تحصیلات و درآمد پایین تری داشتند و سیگار کشیدن، نوشیدن روزانه مشروبات الکلی، بی خوابی و خروپف را در مقایسه با افرادی که هرگز یا گاهی اوقات چرت نمی‌زدند، گزارش کردند.

 

طبق نتایج حاصله، شرکت کنندگان کمتر از 60 سال که معمولا چرت می زدند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افراد همسن و سالی بودند که هرگز چرت نمی زدند. این خطر بعد از 60 سالگی، به 10 درصد کاهش پیدا می کرد.

 

بر این اساس همچنین اگر دفعات چرت زدن یک دسته افزایش می یافت، خطر فشار خون بالا 40 درصد افزایش نشان می داد و درواقع، فرکانس بیشتر چرت زدن با تمایل ژنتیکی برای خطر فشار خون بالا مرتبط بود.

 

این یافته ها در نشریه بین المللی مرتبط با مطالعات فشار خون، مجله Hypertension منتشر شده اند.

 

ترجمه: رها امیدوار

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها