همه چیز در مورد ساید چنل

بررسی کامل ساید چنل

 

ساید چنل یا پمپ وکیوم وسیله ای است که برای ایجاد خلاء در یک محفظه کوچک استفاده می شود که هدف اصلی آن جابجایی مایعات یا سایر مواد است.  پمپ وکیوم با تمام ظرفیت خود می تواند با تخلیه مولکول های گاز از محفظه یا با متراکم کردن مولکول ها به خلاء برسند.

شرکت رادوکو یکی از بزرگ ترین وارد کننده و تامین کننده محصولات صنعتی می باشد که با استفاده از نیروهای متخصص سعی در کسب رضایت مشتری دارد.

سایدچنل1

ساید چنل در صنعت کاربرد زیادی دارد

تاریخچه ساید چنل

همان طور که گفته شد،  این پمپ وسیله‌ای است که برای حذف مولکول‌های هوا یا هر گاز دیگری ایجاد می‌شود و خلاء جزئی را در داخل ظرف باقی می‌گذارد و  یک اختراع مهم است، زیرا یکی از اولین ابزارهایی بود که برای حل مشکلات مربوط به سایر پروژه های علمی طراحی شد که به اثرات خلاء بستگی داشت  . مفهوم خلاء به یونان باستان برمی گردد، جایی که عقاید فیلسوفان اتمیست، به ویژه دموکریتوس از آبدرا و لوکیپوس از میلتوس،  از ایده جهانی متشکل از اتم های عظیم دفاع می کردند.

با این حال، در اواخر قرون وسطی، روشنفکران آن زمان هنوز مفهوم ارسطویی بیزاری طبیعت از خلاء را نمی پذیرفتند و معتقد بودند که فضایی بدون هیچ جسمی چیزی غیرممکن است. حتی در آن زمان، پمپ‌های مکشی به جای ساید چنل وجود داشت که می‌توانستند آب را بالا ببرند، و عملکرد آن ها با این واقعیت توضیح داده می‌شد که وقتی پیستون مکش هوای داخل سیلندر را حذف می‌کرد، آب بلافاصله بالا می‌رفت تا آن را اشغال کند و از ایجاد خلاء جلوگیری می‌کرد.  

سایدچنل2

ساید چنل ها انواع مختلفی دارند

اما چنین پمپ هایی آب را از 10 متر بالاتر نمی برد.  گالیله به دنبال راه حلی برای این پدیده و  تولید پمپی مانند ساید چنل بود و پیشنهاد کرد که بیزاری از خلاء حاصل نوعی نیروی جاذبه بین جامدات و مایعات است و آزمایشی را برای تعیین حد چنین نیرویی پیشنهاد کرد که شامل پر کردن یک لوله با آب و بسته شدن آن بود.

از آن لحظه به بعد، دانشمندان علاقه مند به بررسی ماهیت خلاء هستند.  در سال 1674، دنیس پاپین سیلندر دوم را به پمپ جفت کرد تا به طور مداوم خلاء تولید کند. از این به بعد ساید چنل با پیروی از همان اصول دستخوش تغییرات جزئی می شود و نقش مهمی در تحقیقات صنعتی و آزمایشگاهی ایفا می کند.

 اصل کارکرد ساید چنل

اصول اولیه عملکرد یک پمپ وکیوم بدون در نظر گرفتن نوع فناوری یکسان است.  این پمپ ها مولکول‌های هوا و سایر گازها را از محفظه خلاء خارج می‌کنند.  با کاهش فشار در محفظه، حذف مولکول های اضافی به طور فزاینده ای دشوار می شود.  بنابراین، یک ساید چنل باید بتواند در یک محدوده فشار فوق‌العاده بزرگ، معمولاً از 1 تا 10 تا 6 بار abs کار کند.

سایدچنل3

امروزه از ساید چنل استفاده فراوانی می شود

در کاربردهای تحقیقاتی علمی این میزان به 10 تا 9 میلی‌بار abs یا کم تر افزایش می‌ یابد. برای انجام این کار، انواع مختلفی از انواع مختلف ساید چنل استفاده می شود که هر کدام نسبتی از محدوده فشار را پوشش می دهند و هر از گاهی به صورت سری کار می کنند.

فرآیند ساید چنل

برای درک بهتر،  این پمپ از سه فرآیند مهم استفاده می شود:

جابجایی مثبت در ساید چنل:  این فرآیند بر انبساط مصنوعی بخشی از محفظه مولکول‌های گاز خروجی تمرکز می‌کند.

دینامیک انتقال: انتقال لحظه ای از یک دستگاه جابجایی مثبت برای جمع آوری مولکول ها و سپس از جت های نفت یا جیوه برای تخلیه گاز استفاده می کند.

تله: مولکول های گاز را به گونه ای خنک می کند که روی سطح پمپ، خلاء جمع شده و خلاء نور ایجاد می کنند.

سایدچنل4

یک نمونه ساید چنل

کاربرد ساید چنل

این پمپ ها در کاربردهای مختلفی از محفظه های خلاء گرفته تا پمپ های آب ساده استفاده می شوند زیرا به طور موثر حفره های کوچکی را به سرعت ایجاد می کنند.

انواع ساید چنل

دو دسته اصلی از ساید چنل وجود دارد: پمپ های انتقال گاز و پمپ های تخلیه یا جذب

پمپ های انتقال گاز

پمپ های انتقال،  مولکول های گاز را با تبادل لحظه ای (عمل جنبشی) یا جابجایی مثبت منتقل می کنند. به همان تعداد مولکول گازی که وارد پمپ می شود تخلیه می شود و گاز در هنگام خروج کمی بالاتر از فشار اتمسفر است.  

پمپ های انتقال جنبشی

پمپ های انتقال جنبشی از پره های با سرعت بالا استفاده می کنند یا بخار را برای هدایت گاز به خروجی وارد می کنند و بر اساس اصل انتقال لحظه ای کار می کنند. این نوع پمپ ها می توانند در فشارهای پایین به نسبت تراکم بالایی برسند، اما معمولاً حجم های آب بندی ندارند.

 

جابجایی مثبت

پمپ هایی که با گرفتن مکانیکی حجم گاز و حرکت آن از طریق پمپ کار می کنند، به عنوان پمپ های جابجایی مثبت شناخته می شوند. هم چنین می توان آن را در چند مرحله روی یک محور محرک طراحی کرد. حجم و  فشار بیش تر به حجم کم تری فشرده می شود و در نهایت گاز فشرده شده به اتمسفر یا پمپ بعدی خارج می شود. برای ایجاد خلاء و جریان بالاتر، اغلب از دو ساید چنل به صورت سری استفاده می شود. همان طور که قبلا ذکر شد، پمپ های خلاء جابجایی مثبت برای ایجاد خلاء کم استفاده می شود.  این نوع ساید چنل یک حفره را منبسط می کند و به گازها اجازه می دهد تا از محیط یا محفظه مهر و موم شده خارج شوند.

نتیجه گیری

شرکت رادکو با تجربه زیاد در زمینه عرضه انواع  ساید چنل در بسیاری از صنایع مختلف فعالیت دارد که با استفاده از این نوع پمپ ها می توان 90% از هزینه هزینه های قابل توجه جایگزینی نازل های هوای موجود جلوگیری کرد.

مانند تمام پمپ ها، دقت و تجربه در انتخاب صحیح ساید چنل ها برای دستیابی به حداکثر کارایی لازم است و در عین حال از رعایت پارامترهای عملیاتی صحیح نیز اطمینان حاصل می شود. ما هم چنین با تجربه و تخصص خود به بسیاری از استارت آپ ها کمک کرده ایم تا طرح های مفهومی خود را محقق کنند. صرف نظر از اندازه یا نیازهای کسب و کار شما،  ما بسیار خوشحالیم که در مورد مناسب بودن و انتخاب مدل صحیح پمپ ها به شما مشاوره می دهیم.

 

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها