نگهداری بیش از ۱۳ هزار سلاح هسته‌ای در جهان

دبیر کل سازمان ملل با اعلام اینکه بیش از ۱۳ هزار سلاح هسته ای در زرادخانه ها در سراسر جهان نگهداری می‌شود، گفت: در جهانی مملو از تنش های ژئوپلیتیکی و بی اعتمادی، این سلاح ها شرایط را برای نابودی آماده می کنند.

آنتونیو گوترش در پیامی ویدئوی در نخستین نشست کشورهای عضو پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای اظهار داشت: بیایید این سلاح ها را قبل از آنکه ما را نابود کنند، از بین ببریم.

 مقام ارشد سازمان ملل متحد افزود: سلاح های هسته ای یک بلای جهانی است و یادآور ناتوانی کشورها در حل مشکلات از طریق گفتگو و همکاری می باشد.

وی اضافه کرد: این سلاح‌ها وعده‌های دروغین امنیت و بازدارندگی را ارائه می‌دهند، در حالی که تنها نابودی و مرگ  را تضمین می‌کنند.

 دبیر کل سازمان ملل یادآور شد: امروزه تجربه های وحشتناک هیروشیما و ناکازاکی درحال محو شدن از خاطره ها است.

 وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که سلاح‌های هسته‌ای در اختیار چند کشور، تمام حیات روی سیاره ما را به خطر بیندازند. معاهده منع تسلیحات هسته‌ای گام مهمی به سوی آرمان مشترک جهانی عاری از سلاح هسته ای است. خلع سلاح هسته ای وظیفه همه است، زیرا حفظ زندگی وظیفه همه است.

گوترش ادامه داد: تنها با همبستگی می‌توانیم این بلا را از بین ببریم و به کار ساختن جهانی بهتر، صلح‌آمیزتر و قابل اعتماد برای همه بازگردیم./ایرنا

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها