قرنطینه شهر 25 میلیون نفری شکسته شد

شانگهای شهر 25 میلیون نفری چین سرانجام پس از 2 ماه از قرنطینه آزاد شد.

به گزارش مستقل آنلاین خبرگزاری رویترز نوشت:

مقامات شانگهای روز سه‌شنبه قبل از لغو قرنطینه سنگین دو ماهه در نیمه‌شب، برچیدن نرده‌های اطراف مجتمع‌های مسکونی و پاره کردن نوار پلیس از میادین و ساختمان‌های عمومی را برای تسهیل رفت و آمد 25 میلیون شهروند ساکن شهر آغاز کردند.

 عصر روز دوشنبه، برخی از مردمی که برای پیاده‌روی کوتاه از محوطه‌های خود خارج شدند و پس از هفته‌ها قرنطینه برای خوردن بستنی در خیابان‌های متروک تجمع کردند، اما احساس احتیاط و اضطراب در بین ساکنان وجود داشت.

 انزوای طولانی مدت خشم عمومی و اعتراضات نادر در داخل شانگهای را برانگیخت و به اقتصاد تولیدی و صادراتی شهر ضربه زد، زنجیره تامین کالا در چین و سراسر جهان را مختل کرد و تجارت بین‌المللی را کند کرد.

قرار است زندگی از چهارشنبه به حالت عادی برگردد، و دیگر گواهی های خروج توسط ساختمان‌های مسکونی برای چند ساعت بیرون رفتن مردم از بین می‌رود، حمل‌ونقل عمومی از سر گرفته می‌شود و ساکنان می‌توانند به سر کار بازگردند.

 یین شین، سخنگوی شهرداری شانگهای به خبرنگاران گفت: "این روزی است که ما برای مدت طولانی آرزویش را داشتیم."

 یین گفت کنفرانس های خبری آنلاین روزانه متوقف خواهد شد زیرا همکارانش که طبق قوانین کووید در دو ماه گذشته بعد از نیمه شب به خانه بازخواهند گشت.

 محدودیت ها برای حدود 22.5 میلیون نفر در مناطق کم خطر تسهیل خواهد شد.  ساکنان همچنان مجبور به پوشیدن ماسک و اجتناب از تجمع هستند.  صرف غذا در داخل رستوران ها همچنان ممنوع است،مغازه ها می توانند با 75 درصد ظرفیت کار کنند و سالن های ورزشی بعدا بازگشایی خواهند شد.

ساکنان باید هر 72 ساعت یک بار برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی و ورود به اماکن عمومی آزمایش دهند.  قرنطینه سخت هنوز برای هر کسی که به کووید مبتلا شده است و افراد نزدیک آنها ادامه دارد.

چین در میان کشورهای بزرگ،تنها کشوری است که سیاست «کووید صفر» را برای ریشه کنی شیوع بیماری به هر قیمتی اعمال کرد.

 جولیان مک کورماک، رئیس اتاق بریتانیا در چین، گفت که شانگهای کووید را با "هزینه شخصی و اقتصادی بسیار قابل توجهی" تحت کنترل درآورد.

پیرسون گفت: "امیدوارم آنها برای راه اندازی مجدد اقتصاد به سرعت عمل کنند."  "فقط امیدوارم که این به قیمت شیوع بیشتر نباشد. مطمئن نیستم که بسیاری از مشاغل یا مردم بتوانند خیلی بیشتر از این را مدیریت کنند."

 فعالیت اقتصادی در چین در ماه مه پس از ماه آوریل تا حدودی بهبود یافته است زیرا محدودیت‌های کرونایی در مراکز اصلی تولید به تدریج کاهش یافته است، اگرچه کنترل‌های حرکت همچنان تقاضا را کاهش داده و تولید را محدود کرده است.

پایان قرنطینه شانگهای به معنای بازگشت به شیوه های زندگی قبل از کووید نیست. برخی از کارمندان بانکی گفتند که از روز چهارشنبه باید کت و شلوار کامل و محافظ صورت بپوشند.  یکی از کارمندان گفت که در صورت مثبت بودن آزمایش همکارش و نیاز به جداسازی کارکنان در دفتر، برخی از لوازم اولیه را به محل کار خواهد برد.

 این قرنطینه به اعتراضات نادری دامن زده است، به طوری که مردم در مواقعی برای نشان دادن نارضایتی خود از تدابیر سختگیرانه، قابلمه ها و ماهیتابه ها را بیرون پنجره های خود می کوبند و بسیاری از آنها در رسانه های اجتماعی تعاملات ناامید کننده ای را با مقامات به اشتراک می گذارند.

 

ارسال نظر

یادداشت

آخرین اخبار

پربازدید ها