مایک پمپئو: آمریکا گستره تحریمها علیه ایران را افزایش می دهد

وزیر خارجه آمریکا از افزایش گستره تحریم های واشنگتن علیه برنامه های هسته ای، نظامی و موشک بالستیک ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با صدور یک بیانیه اعلام کرد که واشنگتن تحریم‌های فلز خود علیه ایران را گسترش می‌دهد تا ۲۲ مورد مواد اضافی بکار رفته در برنامه‌های مختلف ایران را تحت پوشش قرار دهد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «امروز، وزارت خارجه [آمریکا] ۲ مواد ویژه بکار رفته در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای، نظامی یا موشک بالستیک ایران را شناسایی کرد. افرادی که عامدانه این گونه مواد را به ایران منتقل می‌کنند، اکنون پیرو بخش ۱۲۴۵ قانون آزادی و مقابله با اشاعه [سلاحهای هسته‌ای] ایران، قابل تحریم هستند».

پمپئو همچنین اعلام کرد که بنیاد سازندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیاری از شرکتهای تابعه آن همچنان تحت تحریم سازمان ملل باقی می مانند و مدعی شد که «آنها بطور مستقیم در ساخت سایت غنی سازی اورانیوم فردو دست داشته اند».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «در نتیجه این تصمیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هرگونه انتقال عامدانه مواد مشخص از جمله گرافیت یا مواد خام یا نیمه تمام، به ایران یا از ایران برای استفاده در بخش سازندگی ایران همچنان قابل تحریم می ماند».

گفتنی است که تحریمهای واشنگتن علیه ایران پس از خروج یکجانبه دولت آمریکا از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام بار دیگر برقرار شد.

 

‍‍‍

ارسال نظر

یادداشت

روی خط رسانه

آخرین اخبار

پربازدید ها